MENU
novinky-a-odbornici

Našli ste si kliešťa? Len žiadnu paniku. TAKTO ho bezpečne vyberiete

Podľa lekárky sa vyberania kliešťa v domácich podmienkach netreba báť. Stačí, keď máte pinzetu a dezinfekciu, ktorú pred výberom aplikujete na postihnuté miesto.
Novinky a odborníci

Našli ste si kliešťa? Len žiadnu paniku. TAKTO ho bezpečne vyberiete

Opäť tu máme sezónu kliešťov. Aj keď nechodíte do lesa, kliešťa si môžete na oblečení priniesť aj z vlastnej záhrady, či parku.

Dôležité je vyhýbať sa vysokej tráve, pri pohybe v prírode používať repelent, dlhé nohavice a po príchode domov sa vyzliecť, oblečenie vytriasť napr. na balkóne a skontrolovať si celé telo. „Kliešte sa radi prisávajú napr. v slabinách, pod pazuchami, u mužov aj na pohlavných orgánoch, u žien na hrudníku, u oboch pohlaví sú to tiež stehná a ramená. Prekontrolovať treba aj pokožku hlavy,“ upozorňuje všeobecná lekárka pre dospelých Katarína Varechová 

Pohotovosti a urgentné príjmy sú často zahltené ľuďmi, ktorí si nevedia alebo sa boja vybrať si kliešťa. Samozrejme, sú situácie, kedy je pomoc lekára od začiatku na mieste – napríklad vybratie kliešťa v okolí oka alebo na inom chúlostivom mieste; prípadne, ak pacient žije sám, a kliešť je na ťažko dostupnom
mieste. Inak sa ale netreba báť a prisatého kliešťa po dezinfekcii možno vybrať pokojne doma.

Použite pinzetu

„Aj keď na internete alebo u susedov nájdete množstvo rôznych zaručených receptov, ako kliešťa vybrať, aktuálne sa v odborných kruhoch odporúča použiť pinzetu a vytiahnuť ho drobnými kývavými pohybmi,“ odporúča. V lekárni sú tiež dostupné špeciálne karty na jeho odstránenie. Ak sa aj utrhne nožička alebo hlavička, možno sa pokúsiť vybrať ju sterilnou ihlou. Miesto ešte raz dezinfikovať po vybratí a sledovať prípadné začervenanie.

Ľahké sčervenanie pokožky okolo miesta vpichu do cca 1-2 cm a jeho svrbenie, ktoré zmizne do niekoľkých dní, nie je závažné. Ak sa však výrazné a
bolestivé začervenanie zjaví do 48 -72 hodín, došlo k tzv. sekundárnej infekcii ranky, teda že sa tam prostredníctvom kliešťa zaniesli rôzne choroboplodné zárodky. Vtedy sú často na mieste aj celkové antibiotiká, v tomto prípade treba navštíviť lekára.

Nebezpečné ochorenia

Ako je známe, kliešte tiež prenášajú nebezpečnú a obávanú lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu. Preto je vhodné miesto prisatia, prípadne jeho okolie sledovať v priebehu cca 2-3 týždňov. „Ak sa s odstupom času vyskytne kruhovité začervenanie okolia prisatia väčšieho priemeru, nesvrbí ani nebolí, prípadne má tendenciu sa rozširovať, treba navštíviť svojho všeobecného lekára. Najmä u detí sa tiež môže v tomto štádiu vyskytnúť, najčastejšie na ušnici, sýtočervený alebo modročervený uzlík, ktorý nebolí a nesvrbí, tzv. boréliový lymfocytóm. Je tiež prejavom prvej fázy boreliózy a lieči sa nasadením antibiotík,“ hovorí Varechová. 

Všeobecného lekára by ste mali vyhľadať aj pri výskyte chrípkových príznakov, ako horúčka, bolesti hlavy, kĺbov a svalov, ktoré môžu byť dôsledkom infekcie.

Vyšetrovať protilátky proti lymskej borelióze nemá zmysel v období do 4-6 týždňoch po prisatí, ani ak sa vyskytne začervenanie svedčiace pre prvé štádium lymskej boreliózy – vtedy je potrebné podať antibiotiká v správnej dávke a dostatočne dlhom čase. Ani po antiobotickej liečbe nie je sledovanie protilátok potrebné, pretože pretrvávajú dlhodobo a nesvedčia o imunite.

Pri návšteve prírody treba myslieť hlavne na prevenciu a používať repelent, alebo sa nechať ešte počas jesenných mesiacov zaočkovať proti kliešťovej encefalitíde. Aktuálne tiež českí vedci testujú veľmi sľubnú vakcínu proti lymskej borelióze, ktorá pri pokusoch na zvieratách preukázala 100-percentnú účinnosť.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor