MENU
novinky-a-odbornici

Nápoj, ktorý môže spustiť nebezpečný záchvat! Čo robiť, keď je zle?

Depressed,Young,Woman,Having,Headache,While,Drinking,Coffee,On,Sofa
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Nápoj, ktorý môže spustiť nebezpečný záchvat! Čo robiť, keď je zle?

Záchvat spojený s touto diagnózou prekoná približne každý 20. človek. Čo ho vyvoláva?

Príčina môže byť genetická, no vysoké percento záchvatov dnes ostáva bez objasneného dôvodu. „Príčinou epileptického záchvatu nemusí byť samotné ochorenie, jednorazovo sa môže prejaviť napríklad aj u osôb intoxikovaných alkoholom. Niektoré príznaky epilepsie imitujú psychiatrické ochorenia a záchvaty sa môžu vyskytnúť aj v súvislosti s iným ochorením, napríklad pri cievnej mozgovej príhode, úraze hlavy či infekcii, objasnil Gurčík primár neurologického oddelenia levočskej nemocnice Ladislav Gurčík. 

Keď sa ohlási

Známe príčiny epilepsie sa rozdeľujú na genetické, štrukturálne, infekčné, autoimunitné, metabolické a toxické. Ide teda o komplexné ochorenie, na vzniku ktorého sa podieľa viacero faktorov a tie sa môžu navzájom kombinovať. Vyskytuje predovšetkým vo vekových skupinách detí a seniorov.

„Medzi príznaky jednotlivých typov záchvatov patria kŕče, deviácia hlavy a očí, 'zárazy' v správaní sa a reči, poruchy zmyslového vnímania, strata svalového napätia, automatické správanie sa alebo stereotypné pohyby,“ vymenoval Gurčík.

Prvá pomoc

Upozornil, že pri akútnom liečení záchvatu je dôležité zabrániť poraneniu pacienta pádom na zem alebo nárazom do predmetov, vdýchnutiu slín alebo zvratkov. Levočský neurológ neodporúča otvárať pacientovi násilím ústa, vkladať do nich predmety alebo vyťahovať jazyk. „Odporúča sa uložiť postihnutého do polohy na bok, podložiť hlavu mäkkou podložkou, predsunúť sánku a vyčkať do skončenia kŕčovej aktivity a návratu vedomia,“ zdôraznil Gurčík.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor