Český imunológ, biochemik a profesor patológie Zdeněk Hel, ktorý pôsobí v USA a spolu s ďalšími odborníkmi pracuje na zmiernení dopadov pandémie, upozorňuje, že chrániť sa proti aerosolovej infekcii, akou je aj COVID-19, je nesmierne komplikované. Podľa neho by sme sa mali podľa možnosti vyhýbať aj priamemu stretu s okoloidúcim človekom na chodníku.
15 minút a dosť je mýtus
Informácie o tom, že pokiaľ ste s nakazeným človekom bez rúška v kontakte kratšie ako 15 minút, je nákaza nepravdepodobná, považuje Zdeněk Hel za nepravdu. „Existuje mýtus, že človek sa nakazí za 15 minút. To je úplný nezmysel. Vírusom sa môžete nakaziť za pár sekúnd,“ zdôraznil pre český portál iDnes.cz. „Vírusu je v princípe jedno, či ste boli s infikovaným v kontakte 15 minút alebo pár sekúnd. Pokiaľ na vás niekto dýchne veľkú dávku, ktorá sa vám dostane na sliznicu, vírus má šancu infikovať bunky a začne sa množiť. Buď ste rezistnentný a máte šancu neochorieť, alebo nie ste rezistentný a chorobu dostanete."
Priliehajúce rúško, ale radšej respirátor
Český vedec odporúča vyhýbať sa cestovaniu v hromadnej doprave, jazdeniu výťahmi aj vyhýbaniu sa ľuďom na chodníku. „Predstavte si, že niekto fajčí. Keď idete okolo neho, cítite dym. Presne tým istým spôsobom sa správa aj vírus," vysvetlil.
Rúško považuje za veľmi dobrú ochranu, musí všakdôkladne priliehať k tvári. Mikrokvapôčky totiž neprechádzajú ani tak cez rúško, ako skôr cez medzery medzi rúškom a tvárou v miestach, kde rúško neprilieha ku koži. Preto je podľa neho dobrý respirátor - oveľa lepšie tesní v porovnaní s rúškom. Podľa Hela teda nejde teda ani tak o materiál, z ktorého je respirátor vyrobený, ale o jeho dôkladné priliehanie k tvári, čím je podstatne efektívnejší. Najmä pre ľahšie sa šíriacu britskú mutáciu súhlasí s odporúčaniami nosiť do obchodu či MDH radšej respirátor ako rúško.