MENU
novinky-a-odbornici

Nakaziť covidom sa môžete za pár sekúnd, bezpečných 15 minút je mýtus

Ak máte možnosť, verejnej doprave sa vyhnite a choďte peši.
Novinky a odborníci

Nakaziť covidom sa môžete za pár sekúnd, bezpečných 15 minút je mýtus

Ktoré rúško dokáže pomôcť podobne ako respirátor a prečo je lepšie vyhýbať sa aj okoloidúcim na chodníku?

Český imunológ, biochemik a profesor patológie Zdeněk Hel, ktorý pôsobí v USA a spolu s ďalšími odborníkmi pracuje na zmiernení dopadov pandémie, upozorňuje, že chrániť sa proti aerosolovej infekcii, akou je aj COVID-19, je nesmierne komplikované. Podľa neho by sme sa mali podľa možnosti vyhýbať aj priamemu stretu s okoloidúcim človekom na chodníku.

15 minút a dosť je mýtus

Informácie o tom, že pokiaľ ste s nakazeným človekom bez rúška v kontakte kratšie ako 15 minút, je nákaza nepravdepodobná, považuje Zdeněk Hel za nepravdu. „Existuje mýtus, že človek sa nakazí za 15 minút. To je úplný nezmysel. Vírusom sa môžete nakaziť za pár sekúnd,“ zdôraznil pre český portál iDnes.cz. „Vírusu je v princípe jedno, či ste boli s infikovaným v kontakte 15 minút alebo pár sekúnd. Pokiaľ na vás niekto dýchne veľkú dávku, ktorá sa vám dostane na sliznicu, vírus má šancu infikovať bunky a začne sa množiť. Buď ste rezistnentný a máte šancu neochorieť, alebo nie ste rezistentný a chorobu dostanete."

Priliehajúce rúško, ale radšej respirátor

Český vedec odporúča vyhýbať sa cestovaniu v hromadnej doprave, jazdeniu výťahmi aj vyhýbaniu sa  ľuďom na chodníku.Predstavte si, že niekto fajčí. Keď idete okolo neho, cítite dym. Presne tým istým spôsobom sa správa aj vírus," vysvetlil.

Rúško považuje za veľmi dobrú ochranu, musí všakdôkladne priliehať k tvári. Mikrokvapôčky totiž neprechádzajú ani tak cez rúško, ako skôr cez medzery medzi rúškom a tvárou v miestach, kde rúško neprilieha ku koži. Preto je podľa neho dobrý respirátor - oveľa lepšie tesní v porovnaní s rúškom. Podľa Hela teda nejde teda ani tak o materiál, z ktorého je respirátor vyrobený, ale o jeho dôkladné priliehanie k tvári, čím je podstatne efektívnejší. Najmä pre ľahšie sa šíriacu britskú mutáciu súhlasí s odporúčaniami nosiť do obchodu či MDH radšej respirátor ako rúško.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac

Má zmysel dávať dieťaťu probiotiká na lepšiu imunitu?

Nie. Myslím si, že už ich nepotrebuje. Ale na druhej strane mu neublížia. Verím, že celý rok ste mu nedávali len jeden druh probiotík, ale striedali ich. Ak nemá problém so stolicou, bolesti bruška, môžete ich vysadiť. Chlapček už má pestrú stravu a verím, že dostatok vitamínov, minerálov a vlákniny v strave.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia