Uviedol to počas virtuálnej konferencie riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, informuje TASR.  Podľa neho nie je najväčšou hrozbou pre svet samotný koronavírus, ale „nedostatok globálnej solidarity a vedúcich osobností. Rozdelený svet túto pandémiu neporazí," povedal Ghebreyesus na virtuálnom zdravotníckom fóre organizovanom dubajskými vládnucimi predstaviteľmi. Píše o tom agentúra AFP.

Prestávame byť obozretní

WHO minulý týždeň varovala pred novou a nebezpečnou fázou pandémie, keďže ľudí aj napriek rýchlemu šíreniu nákazy už unavujú rôzne protivírusové opatrenia. „Politizácia pandémiu ešte prehĺbila. Nikto z nás nie je v bezpečí, kým nebudeme v bezpečí všetci," dodal Ghebreyesus.

Zastaví sa koronavírus sám?Zastaví sa koronavírus sám?
Zastaví sa koronavírus sám?
Zdroj: Shutterstock

Ochorenie COVID-19, ktoré pripravilo o život už viac ako 465.000 ľudí a infikovalo sa ním už deväť miliónov na celom svete, sa v Amerike a niektorých častiach Ázie šíri stále rýchlejšie. Reštrikcie zavedené za účelom zastavenia šírenia tohto vírusu síce spôsobili veľké hospodárske škody, avšak podľa WHO pandémia predstavuje stále veľkú hrozbu aj pre zdravie ľudí.

Nezabúdajte na základné opatrenia

Hoci sa spoločenský život opäť rozbehol, druhá vlna pandémie čoskoro zaklope na dvere. O to s väčšou silou, o čo menej budeme obozretní. Naďalej dôsledne dodržiavajte všetky hygienické opatrenia súvisiace s koronavírusom - ruky si umývajte mydlom pod tečúcou vodou, noste rúško v spoločnosti viacerých ľudí a necestujte za hranice.