MENU
novinky-a-odbornici

Najťažšie obdobie Jána Dobríka. Čo čaká jeho syna v boji s leukémiou?

Ján Dobrík v šou Tanec snov.
Zdroj: Emil Vasko

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Najťažšie obdobie Jána Dobríka. Čo čaká jeho syna v boji s leukémiou?

Herec Ján Dobrík (38) prehovoril o najťažšom období svojho života. Jeho synček Timotej (7) trpí akútnou leukémiou a jeho liečba naberá na obrátkach. Herec pre týždenník Život prezradil podrobnosti, aby povzbudil iných rodičov s podobným trápením.

Hercovi Jánovi Dobríkovi sa prevrátil začiatkom júla život na ruby. Jeho sedemročný synček Timotej sa 6. júla začal sťažovať na prudkú bolesť v krížovej oblasti chrbtice. Ako pre týždenník Život herec uviedol, hneď utekali na pohotovosť do Žiliny, avšak vyšetrenia z moči a röntgenu nič zásadné nepriniesli. Keď sa Timkovi doma ráno o po piatej bolesti zopakovali, lekári mu už odobrali krv a spravili sonografické vyšetrenie. Keď prišli výsledky, museli ho okamžite previesť na detskú onkológiu do Banskej Bystrice a začal sa jeho boj o život. Výsledky naznačovali, že chlapček bude onkologický pacient.

Čo sa vám v tej chvíli premietlo hlavou?

Potreboval som to nejako rozdeliť. Na pragmatickú a potom na takú otcovskú emočnú stránku. Hlava mi to nebrala, emócie a otcovstvo krútilo hlavou, že to azda nie je možné?! Na druhej strane som sa díval do očí doktorky, ktorá mi to rozprávala a snažil som sa urobiť všetko pre to, aby sme sa čo najnormálnejšie a najbezpečnejšie dostali do Bystrice. A aby som hlavne počúval, čo mi doktorka hovorí. Takéto podozrenie lekárka nepovie pravdepodobne len tak.

S manželkou ste komunikovali cez telefón?

Áno. Už keď sme boli na pohotovosti. Všetko som jej oznamoval o každom vyšetrení. Keď mi prišli povedať, že môže ísť o onkologické ochorenie, okamžite som jej volal. Povedal som jej, že nás prevážajú do Bystrice, aby nám priniesla nejaké oblečenie a aby prišla zobrať auto, aby mi priniesla nabíjačku na telefón. Riešili sme pragmatické veci. Manželka začala plakať, ja som plakal tiež...

Dobrík JánDobrík Ján
Dobrík Ján
Zdroj: TV JOJ

Nebolo zrejme jednoduché o chorobe hovoriť Timkovi. Ako ste sa mu to snažili vysvetliť?

Povedal som mu, že má ochorenie krvi. V podstate s ním komunikujem ako s dospelým človekom. Samozrejme ho nezaťažujem nejakými úvahami, teóriami, termínmi a fázami liečby. Vie, že má chorú krv, že to nedokážem u nás doma vyliečiť ani ja, ani mama. Že to je dôvod, prečo sme v nemocnici a že doktori, ktorí sa o nás starajú, sú super špecialisti, ktorí to vyliečiť vedia. Že sa riadime ich pokynmi. On mal veľmi nízku hladinu krvných doštičiek, transfúziou dostával krvné doštičky, ktoré sa chytali pomerne komplikovane a dlho. Nakoniec sa chytili, takže všetko bolo okej. Ale vysvetľoval som mu, prečo bol prvých desať dní nonstop pripojený na infúziu. Buď mu tiekli doštičky, alebo mu tiekla krv alebo antibiotiká, čiže bol nepretržite napojený na hadičku. Snažil som sa mu to vysvetľovať čo najjednoduchšie, ale najpravdivejšie.

Ako to prežíval on? V nemocnici ste s ním strávili 40 dní.

Jeho reakcia nebol nejaký plač, hystéria, zúfalstvo alebo strach. Že sa rozbehli prázdniny a on by chcel naháňať loptu po záhrade s kamošmi a chodiť na opekačky a stanovať so mnou na záhrade… Nebolo to také, že by trápil seba alebo mňa tým, aké sme mali plány a na základe toho ochorenia ich nemôžeme naplniť. Bol pokojný, bol statočný, rozvážny. Mnohé veci vydržal, podľa slov doktorov, prekvapivo dobre. Ja to hovorím všade, že on je vlastne najsilnejší.

Spomínali ste, že dostal krvné doštičky aj transfúziu krvi a antibiotiká. Podstupoval už aj chemoterapiu?

Hospitalizáciou sa začala liečba a nasadzuje sa aj chemoterapia.

Článok pokračuje na ďalšej strane  ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor