MENU
novinky-a-odbornici

Vedecké odhalenie: Infarkt myokardu prichádza častejšie v TENTO deň

Srdcový infarkt
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Vedecké odhalenie: Infarkt myokardu prichádza častejšie v TENTO deň

Vedci najnovšie zistili, že pravdepodobnosť srdcového infarktu je vyššia v jeden deň v týždni. Teraz uvažujú s čím to súvisí.

Tím špecializovaných lekárov z prestížneho zdravotníckeho a sociálneho fondu Belfast Health and Social Care Trust a Kráľovskej akadémie chirurgov v Írsku sa pustil do rozsiahlej analýzy údajov o pacientoch v období od roku 2013 do roku 2018. Zamerali sa na najzávažnejšiu formu srdcového infarktu nazývanú infarkt myokardu s eleváciou segmentu ST (STEMI), ku ktorej dochádza pri úplnom zablokovaní hlavnej koronárnej tepny.

Nový výskum bol prezentovaný na nedávnej konferencii Britskej kardiovaskulárnej spoločnosti (BCS) v Manchestri a priniesol prekvapivé výsledky.

Dýchavica, bolesť na hrudi, potenie či nevoľnosť môžu byť príznaky infarktu.Dýchavica, bolesť na hrudi, potenie či nevoľnosť môžu byť príznaky infarktu.
Dýchavica, bolesť na hrudi, potenie či nevoľnosť môžu byť príznaky infarktu.
Zdroj: Shutterstock

Ktorý deň je riziko infarktu najvyššie?

Odhalil znepokojujúci trend, ktorý poukazuje na vyššie riziko život ohrozujúcich infarktov v pondelok v porovnaní s ostatnými dňami.

Spomedzi 10 528 pacientov prijatých do nemocníc na celom írskom ostrove so srdcovým infarktom STEMI bol na začiatku pracovného týždňa pozorovaný jasný nárast, pričom najrizikovejším dňom bol pondelok. Vyšší výskyt bol zaznamenaný aj v nedeľu, píše sa v štúdii.

S čím by mohlo vyššie riziko súvisieť? ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor