MENU
novinky-a-odbornici

Vedecké odhalenie: Infarkt myokardu prichádza častejšie v TENTO deň

Srdcový infarkt
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Vedecké odhalenie: Infarkt myokardu prichádza častejšie v TENTO deň

Vedci najnovšie zistili, že pravdepodobnosť srdcového infarktu je vyššia v jeden deň v týždni. Teraz uvažujú s čím to súvisí.

Tím špecializovaných lekárov z prestížneho zdravotníckeho a sociálneho fondu Belfast Health and Social Care Trust a Kráľovskej akadémie chirurgov v Írsku sa pustil do rozsiahlej analýzy údajov o pacientoch v období od roku 2013 do roku 2018. Zamerali sa na najzávažnejšiu formu srdcového infarktu nazývanú infarkt myokardu s eleváciou segmentu ST (STEMI), ku ktorej dochádza pri úplnom zablokovaní hlavnej koronárnej tepny.

Nový výskum bol prezentovaný na nedávnej konferencii Britskej kardiovaskulárnej spoločnosti (BCS) v Manchestri a priniesol prekvapivé výsledky.

Dýchavica, bolesť na hrudi, potenie či nevoľnosť môžu byť príznaky infarktu.Dýchavica, bolesť na hrudi, potenie či nevoľnosť môžu byť príznaky infarktu.
Dýchavica, bolesť na hrudi, potenie či nevoľnosť môžu byť príznaky infarktu.
Zdroj: Shutterstock

Ktorý deň je riziko infarktu najvyššie?

Odhalil znepokojujúci trend, ktorý poukazuje na vyššie riziko život ohrozujúcich infarktov v pondelok v porovnaní s ostatnými dňami.

Spomedzi 10 528 pacientov prijatých do nemocníc na celom írskom ostrove so srdcovým infarktom STEMI bol na začiatku pracovného týždňa pozorovaný jasný nárast, pričom najrizikovejším dňom bol pondelok. Vyšší výskyt bol zaznamenaný aj v nedeľu, píše sa v štúdii.

S čím by mohlo vyššie riziko súvisieť? ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor