MENU
novinky-a-odbornici

Tušili ste, že najmenej tretina starších ľudí trpí podvýživou? Možno aj vaši blízki!

Dbať treba nielen na veľkosť porcií, ale aj ich nutričnú hodnotu.
Novinky a odborníci

Tušili ste, že najmenej tretina starších ľudí trpí podvýživou? Možno aj vaši blízki!

Dnes je Svetový deň výživy, no málokto vie, že tretine seniorov chýba dostatok živín pre správne fungovanie. Podvýživa môže ohroziť ich zdravie i život!

Petrin otec nikdy nebol nejaké páperko. Keď mu Petra hovorievala, že by mohol trošku zhodiť, len sa smial: „Kým tlstý schudne, chudý zomrie, to by si chcela?“ Po sedemdesiatke ale predsa zoštíhlel. „Keď zomrela mama, chodil k nám na obed každú nedeľu. Ešte som mu vravela, aký je fešák bez toho brucha. No raz som ho chytila za pažu a ostala som zaskočená. Pod svetrom som cítila len mľandravú kožu. Svaly akoby sa mu rozpustili. Vzala som ho na preventívnu prehliadku k lekárke. Ukázalo sa, že otec trpí malnutríciou, nedostatočnou výživou,“ vraví Petra s výčitkami svedomia. „Nechápem, že som si to nevšimla skôr. Lekárka ma dôrazne upozornila, že aj starší pacienti musia chodiť na pravidelné preventívky, kde sa to dá zachytiť. Otcovi predpísala nutričné nápoje na tri mesiace a podvýživu sme zahnali.“

Chudosť skrýval pod šaty

Podobný príbeh má Slávka, ktorej 69-ročný otec býva dokonca v dome spolu s jej rodinou. „Otcovu podvýživu sme si všimli až v pokročilom štádiu. Dokázal ju skrývať hlavne oblečením. Tým, že sa stará sám o seba, nemali sme možnosť zbadať to skôr.“ Aj Slávka, našťastie, hneď kontaktovala lekára, hoci to jej otec odmietal a tvrdil, že mu nič nie je. Doktor ho dokonca odporučil hospitalizovať. Stav starého pána sa zhoršoval tak rýchlo, že mu museli zaviesť do žalúdka sondu so špeciálnou výživou.Vďaka tomu, že začal poslúchať pokyny lekárov, začal krásne priberať a jeho zdravotný stav sa zlepšuje. Seniori sú veľmi tvrdohlaví a je komplikované s nimi pracovať a presvedčiť ich, že niečo nie je v neporiadku,“ vraví Slávka s tým, že odteraz si bude fyzický stav otca všímať oveľa dôkladnejšie.

Seniori majú menší apetít

To, po čom mnohí túžime celú mladosť, zhodiť nejaké tie kilá, prichádza v staršom veku aj bez toho, aby sme to chceli alebo sa o to usilovali. Horší čuch aj chuť, zubná protéza, nižšia tvorba slín, nechutenstvo, zápcha, to je len pár faktorov, prečo starí ľudia jedia menej ako dovtedy. Zmeny v tvorbe žalúdočnej šťavy ovplyvňujú vstrebávanie niektorých živín a celkové hormonálne zmeny v tele urýchľujú pocit nasýtenia a znižujú chuť do jedla či pocit hladu medzi jedlami. Menší príjem stravy sa popri menšom množstve pohybu spolupodieľa na úbytku svalstva. Iste, ani starým ľuďom neprospieva nadváha, ale chudnutie môže byť ešte nebezpečnejšie.

Počas dňa by mal senior skonzumovať viacero menších porcií.Počas dňa by mal senior skonzumovať viacero menších porcií.
Počas dňa by mal senior skonzumovať viacero menších porcií.
Zdroj: Getty Images

Živín potrebujú ešte viac

Malnutrícia  je stav zhoršenej výživy, keď  organizmus nedostáva také  množstvo nutrientov, aby naplnili jeho potrebu. Inak povedané, podvýživa vzniká v dôsledku nedostatočného príjmu živín, ktoré naše telo potrebuje pre normálne fungovanie,“ vysvetľuje PhDr. Mária Cibulková z Agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti ADOS Mária zo Žiliny. Podvýživa však nemusí znamenať len nedostatok potravy. Mnohí starší ľudia, hlavne ak bývajú sami, nemajú energiu či chuť vyvárať sami pre seba, nemajú ani dosť peňazí, a tak sa stravujú pomerne nezdravo. Napriek nižším energetickým nárokom a spomalenému metabolizmu však u nich nie je znížená potreba nutrientov. Naopak, nároky na príjem niektorých živín sú u seniorov ešte vyššie vzhľadom na ich obmedzené vstrebávanie a využiteľnosť.

Riziká malnutrície sú vážne

Pre optimálnu výživu seniora je nevyhnutný prísun všetkých dôležitých výživových zložiek potravy. Zhoršený výživový stav totiž veľmi negatívne ovplyvňuje jeho kvalitu života,“ upozorňuje M. Cibulková. „Môže mať za následok zvýšenú chorobnosť, pooperačné komplikácie, zvýšené náklady na liečbu a v tom najhoršom prípade neliečenej podvýživy môže ísť o zvýšené riziko úmrtia. Viac ako 20 percent úmrtí onkologických pacientov priamo súvisí s malnutríciou.“ Že ide o rozšírený problém, ukázala aj štúdia z roku 2018. „Zapojilo sa do nej 71 zariadení pre seniorov a viac ako 3700 klientov. Výsledky ukázali, že v stave podvýživy alebo v jej riziku je až 57 percent skrínovaných klientov,“ hovorí Ing. Jan Beran, konateľ spoločnosti Nutricia, ktorá vyrába klinickú výživu pre dospelých.

Výživa počas korony

Práve teraz, v období pandémie, je výživa pokrývajúca všetky potreby starého človeka azda ešte dôležitejšia ako kedykoľvek predtým. „Bielkoviny, ktoré seniori strácajú kvôli podvýžive, sú v tele nezastupiteľné a plnia mnohé životne dôležité funkcie. Majú mimoriadny význam pre obranyschopnosť organizmu,“ zdôrazňuje odborníčka na starostlivosť o seniorov. „U človeka, ktorý je v podvýžive, sa môže ochorenie prejavovať výraznejšie, prekonáva sa horšie a aj následné uzdravenie pacienta sa predlžuje. Ak organizmus čerpá energiu z vlastných telesných zásob, výrazne sa znižuje telesná hmotnosť, nastáva úbytok svalového i tukového tkaniva, znižuje sa odolnosť proti infekciám, spomaľujú sa procesy hojenia i rekonvalescencie. Preto je pre seniorov s podvýživou toto obdobie veľmi rizikové.“

Všímajte si vašich blízkych

Ak máte v rodine seniora, všímajte si, ako sa stravuje, koľko a čo jedáva. Ak treba, pomôžte mu s varením alebo mu objednajte donášku. A v prípade, že na ňom spozorujete príznaky podvýživy, kontaktujte lekára. Ten podľa okolností zaradí do stravovacieho plánu seniora klinickú výživu, špeciálnu tekutú stravu, ktorá mu dodá potrebné živiny i energetickú hodnotu.

Tušili ste?

Podvýživou je ohrozený alebo ňou trpí:

  • 1 zo 4 dospelých pacientov v nemocnici,
  • viac ako 1 z 3 pacientov v opatrovateľských domovoch,
  • 1 z 3 starších ľudí žijúcich samostatne.

Miera podvýživy je 2x vyššia u starších pacientov a ľudí s onkologickým ochorením.

Čo je klinická výživa?

Kompletná vyvážená tekutá strava, ktorá doplní príjem energie, bielkovín a ostatných živín v optimálnom pomere. Rozoznávame:

  • Enterálna výživa k popíjaniu, sipping, sa podáva ústami, keď pacientovi strava nepokrýva nutričné potreby. Existuje v mnohých príchutiach.
  • Enterálna sondová výživa sa podáva priamo do žalúdka alebo tenkého čreva prostredníctvom hadičiek.
  • Parenterálna výživa podávaná priamo do žíl je nevyhnutná v prípade, keď enterálna výživa nepokrýva energetické a nutričné potreby pacienta, alebo ju pacient netoleruje.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia