MENU
novinky-a-odbornici

Najlacnejší liek na vysoký tlak: Pomôže jednoduchá vec, ak ju robíte správne

Kedy ste si naposledy zmerali tlak?
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Najlacnejší liek na vysoký tlak: Pomôže jednoduchá vec, ak ju robíte správne

Trápi vás vysoký tlak? Pred najhorším vás môže ochrániť jednoduchá činnosť. Robíte ju správne?

Pred vážnymi následkami vysokého krvného tlaku sa môžete účinne chrániť tým, že ho včas zachytíte.

„Keď k nám príde pacient s výraznou dýchavicou, bolesťou na hrudi alebo opuchmi, väčšinou sa už u neho prejavili komplikácie, ktoré môžu znamenať aj závažné poškodenie srdca. Nemuselo sa to dostať až sem, ak by si pacient pred rokom či dvoma odmeral krvný tlak a zvýšené hodnoty by začal včas liečiť," skonštatovala prezidentka Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti Anna Vachulová.

Správne meraný krvný tlak môže pomôcť k predĺženiu života. Dospelí by si ho mali merať pravidelne.

„Hypertenzia postihuje 40 až 50 % dospelých ľudí vo veku nad 18 rokov. Pravidelné meranie tlaku sa teda netýka len seniorov - vhodné je pre všetkých dospelých, a preto býva súčasťou preventívnych prehliadok u všeobecného lekára," pripomenul Odbor podpory zdravia a výchovy k zdraviu Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Aké sú príznaky vysokého krvného tlaku? Viac TU

Na čo nezabúdať?

Tlak je možné merať si aj doma pomocou tlakomeru. Aby bol výsledok správny, je potrebné podľa neho dodržiavať viaceré zásady:

  • aspoň hodinu pred meraním sa nemá piť alkohol či káva
  • rovnako sa nemá ani fajčiť
  • aspoň 5 minút pred meraním je potrebné sedieť v pokoji
Počas merania tlaku by ste sa nemali rozprávať.Počas merania tlaku by ste sa nemali rozprávať.
Počas merania tlaku by ste sa nemali rozprávať.
Zdroj: Shutterstock

Meranie by malo prebehnúť rovnako bez prítomnosti vonkajších rušivých vplyvov. „Manžeta tlakomeru sa upevní na ruku tak, aby bola niekoľko centimetrov nad lakťom, približne 2 až 3 centimetre alebo na dva prsty – vo výške srdca. Predlaktie je voľne položené na stole a lakeť mierne ohnutý."Počas celého merania sa nemá dvíhať ruka, nestláčať brucho a nerozprávať sa. Nohy majú byť opreté o zem.

Anketa
Trápi vás vysoký tlak?

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor