MENU

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Do školy či škôlky s kašľom? Lekárka vám vysvetlí, kedy je to bezpečné

Bežný jav

Podľa slov našej odborníčky dlhodobý kašeľ nemusí byť nákazlivý. „Dôležitá je jeho dôkladná diagnostika a následná liečba a režimové opatrenia s následným upozornením pani učiteľky, aby sa aj chronicky choré dieťa cítilo dobre v kolektíve, pretože aj psychická pohoda je dôležitá pre správne fungovanie imunitného systému.“ Zuzana so synčekom počas minulého roka absolvovala viaceré vyšetrenia. Odborníci nezistili nič, čo by sa vymykalo priemeru. Ľahké infekcie sú u detí pomerne bežný jav. Spravidla platí, že zdravé dieťa prekoná počas roka šesť až desať ľahkých infektov s dobrou reakciou na liečbu. Ľahký zápal dýchacích ciest znamená bežnú nádchu, kašeľ, teplotu, ktorá trvá maximálne prvé tri dni, pričom sa dieťa úplne vylieči približne do dvoch týždňov,“ vysvetľuje Viera Petrušková.

Čím je dieťa mladšie, tým uňho prebieha infekcia ťažšie. „U novorodenca aj obyčajná nádcha, v porovnaní so školákom, dokáže spôsobiť veľké problémy s dýchaním, papaním či celkovou nepohodou,“ upozorňuje pediatrička. Preto najmä pri malých deťoch návštevu lekára určite neodkladajte. Doktorka Petrušková je sama mamou troch detí a vie, že choroba dieťaťa dokáže poriadne potrápiť. „Chcela by som podporiť všetky maminky, ľúbte svoje deti, pomáhajte a podporujte ich.  Ak robíte všetko čo vládzete a dieťatko je napriek tomu opakovane choré, vedzte, že v tom nie ste samy. Aj nás lekárov trápi, keď je dieťa opakovane choré a snažíme sa nájsť spôsob ako pomôcť jemu aj vám, len nám musíte dôverovať. Som tiež mama a k tomu aj lekárka, ale tiež len človek. Mám tri deti a neraz som sa cítila zúfalo z ich zdravotného stavu. Ale všetko sa dá zvládnuť, všetko raz prejde a stojí to za to,“ povzbudzuje na záver.

Pokračovanie článku na ďalšej strane

SPÄŤ
2/3
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor