MENU
novinky-a-odbornici

Do školy či škôlky s kašľom? Lekárka vám vysvetlí, kedy je to bezpečné

Na Slovensku zúria respiračné ochorenia.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Do školy či škôlky s kašľom? Lekárka vám vysvetlí, kedy je to bezpečné

Naozaj musí dieťa pri každom zakašľaní ostať doma, alebo je bezpečné dať ho pri občasnom kašli do kolektívu? Pomôžeme vám vyznať sa v problematike, ktorá trápi mnohých rodičov.

Vždy, keď Matúš čo i len trošku zakašle, u Zuzky sa rozsvietia všetky kontrolky. Malý škôlkar má za sebou prvý rok v kolektíve. „Viac bol doma ako v škôlke. Raz som ho doma nechala kvôli soplíkom, inokedy kvôli kašľu, ktorý akosi nechce ustúpiť zo dňa na deň,“ píše v emaile 34-ročná Zuzana z Prešova, slobodná mamička 4-ročného synčeka. Dobre vie, čo je to čeliť kritickému pohľadu ostatných rodičov. Nikto nechce, aby sa jeho dieťa nakazilo od chorého spolužiaka. Inak aj ich čaká tortúra vybavovania OČR-ky, pričom nie každý zamestnávateľ má pochopenie pre detské choroby. Zuzanin šéf našťastie patrí medzi výnimky. Slobodnej mamičke vyšiel v ústrety a dovolil jej ostať pár týždňov na home office. „Som za to vďačná. Aj keď toho neurobím až tak veľa pri unudenom dieťati. Má plno energie, chýbajú mu kamaráti. Prakticky mu nič nie je, len sem tam zakašle,“ dodáva mamina. Je naozaj kašeľ taký nebezpečný, ako sa zdá?

Najčastejší dôvod kašľa

„Kašeľ patrí medzi najčastejšie dôvody návštevy detí v mojej ambulancii,“ hovorí pediatrička MUDr. Viera Petrušková z Nitry. „Je dôležité si uvedomiť, že kašeľ je obranný reflex organizmu. To znamená, že dieťa kašle vtedy, keď sa jeho dýchacie cesty chcú zbaviť niečoho, čo tam nepatrí – vírusov, baktérií, alergénov či cudzích telies. Každé dieťa je jedinečné a aj dĺžka a závažnosť infekcie či kašľa je u každého iná. Záleží na imunite dieťaťa, pridružených chorobách či sociálno - ekonomických podmienkach. Dieťa do dvoch rokov by mal vidieť lekár pri každom kašli. Samozrejme platí, že ak dieťa prejavuje príznaky choroby dýchacích ciest so zvýšenou teplotou, musí zostať doma. Dieťa s chronickým ochorením dýchacích ciest ako alergia, astma a podobne, zostane spravidla doma len pár dní, kedy sa navýši jeho dlhodobá terapia a po zlepšení klinického stavu sa vracia späť do kolektívu,“ vysvetľuje odborníčka, ktorá si už pozná „svoje“ deti v ambulancii.

„Viem, že keď začne kašľať Hanka, bude kašľať celé tri týždne rovnako intenzívne. Miško len tri dni a Emka bude veľmi kašľať týždeň a dokašliavať ďalšie tri. Určite treba lekára navštíviť pri pretrvávajúcom únavnom kašli s teplotou či bez, hlavne keď je veľmi produktívny s vykašliavaním veľkého množstva sfarbeného hlienu,“ zdôrazňuje lekárka. Zuzaninho synčeka netrápi intenzívny kašeľ. Podľa jej slov sem-tam zakašle. A práve občasný kašeľ vyvoláva u ostatných mamičiek veľké obavy.

Kašeľ chce čas

S kašľom sa nedá skoncovať zo dňa na deň. Ak k tomu dôjde, je to skôr výnimka, ktorá potvrdzuje pravidlo. „Zvyčajne platí, že zo začiatku je kašeľ suchý neproduktívny, neskôr sa mení na vlhký produktívny, pričom sa znižuje jeho frekvencia, aj intenzita,“ objasňuje Viera Petrušková. Dieťa prestane kašľať v noci. Cez deň nie je vyčerpané, len ešte dokašliava. Zdravé dieťa môže po infekcii horných dýchacích ciest dokašliavať až do piatich týždňov. Doma spravidla zostane týždeň. Je dôležité dieťa dôkladne vyšetriť, spraviť potrebné výtery. Do kolektívu sa dieťa zvyčajne vracia po siedmych až desiatich dňoch, hlavne ak sa jeho klinický stav upravuje, zakašle len párkrát do dňa, v noci dobre spí a cez deň neprejavuje únavu,“ doplňuje pediatrička.

Pokračovanie článku na ďalšej strane

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor