MENU
novinky-a-odbornici

Možno vakcíny kombinovať? Ktorá najlepšie chráni pred omikronom?

Posilňujúca dávka je pri omikrone veľmi dôležitá.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Možno vakcíny kombinovať? Ktorá najlepšie chráni pred omikronom?

Výskumy ukazujú, že kombinovanie vakcín proti koronavírusu omikron je veľmi dobrý ťah. Dve dávky sú však, žiaľ, na tento variant prikrátke. Účinok 3.dávky výrazne stúpa na 29. deň po jej aplikovaní.

Mimoriadne infekčný variant koronavírusu omikron zachytili už v deväťdesitke štátov celého sveta vrátane Slovenska a, žiaľ, dve dávky vakcíny sú proti tomuto variantu pomerne bezzubé. Spoločnosť Moderna teraz prišla s veľmi pozitívnou informáciou - tretia dávka očkovania od tejto firmy výrazne zvyšuje hladinu protilátok, ktoré sú schopné zastaviť  variant omikron.

Moderna preukazuje dobré výsledky

Výsledky testov Moderny ukázali, že pri podaní polovičnej dávky vakcíny oproti prvej a druhej dávke zvýšili množstvo protilátok v ľudskom tele 37-násobne. Plná dávka bola ešte efektívnejšia a zvýšila množstvo protilátok až 83-krát v porovnaní so stavom pred podaním posilňovacej vakcíny.

Tak ako po prvom a druhom očkovaní, aj po treťom treba rátať s možnými vedľajšími účinkami. Častejšie sú po podaní plnej, 100-mikrogramovej dávky.

Pred podaním posilňovacej dávky mali všetci testovaní nízke hladiny protilátok proti infekcii omikronom. Na 29. deň po podaní tretej 50- aj 100-mikrogramovej dávky vakcíny hladina protilátok prudko vzrástla. 

Farmaceutická firma Pfizer/BioNTech začiatkom mesiaca vyhlásila, že jej posilňovacia dávka vakcíny tiež zvyšuje hladinu protilátok proti variantu omikron, a to na 71 až 76 percent.

Výhodná je kombinácia s AstraZeneca

Veľká britská štúdia o miešaní vakcín voči COVID-19 zistila, že ľudia majú lepšiu imunitnú odpoveď, keď dostali prvú dávku AstraZeneca alebo Pfizer/BioNTecha o 9 týždňov neskôr Modernu. U príjemcov sa objavila vyššia hladina protilátok aj efektívnejšia reakcia T-buniek. Štúdia tiež konštatovala, že prvá dávka vakcíny AstraZeneca nasledovaná ktoroukoľvek z ďalších druhov vakcín vyvolala obzvlášť silnú odpoveď.

Imunitná odpoveď bola pri kombinácii vakcín lepšia, ako po podaní dvoch dávok Astry. Či to však platí aj pre omikron, štúdia zachytiť nestihla.

Podanie rôznych druhov vakcín pritom funguje dobre napriek tomu, že sú postavené na iných princípoch. Pfizer a Moderna je vakcína typu mRNA, AstraZeneca je vektorová a vakcína Novavax pracuje na báze proteínov.

Aj u nás sa kombinuje

V rámci posledných usmernení, ktoré vydal slovenský rezort zdravotníctva, je uvedené, že podľa prístupu „mix-and-match“ majú ľudia možnosť získať posilňovaciu dávku akejkoľvek schválenej vakcíny proti ochoreniu covid-19 a to bez ohľadu na to, ktorú dostali pôvodne.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor