MENU
novinky-a-odbornici

Môže vás nakaziť covidom už zaočkovaný človek? Musíte sa pred ním chrániť?

Kedy vytlačíme koronavírus natoľko, aby sme sa zbavili rúšok?
Novinky a odborníci

Môže vás nakaziť covidom už zaočkovaný človek? Musíte sa pred ním chrániť?

Je nutné, aby ste aj po dvoch dávkach vakcíny nosili rúško? Môžete sa nakaziť alebo naopak, môžete vy nakaziť niekoho iného covidom?

Väčšina odborníkov na infekčné choroby je presvedčená, že vakcíny proti COVID-19 sú vysoko účinné.  Vytvára však vakcína aj takzvanú sterilizačnú imunitu, teda že zaočkovaní ľudia sa už nemôžu vírusom nakaziť alebo ho preniesť na iného človeka?

Riziko stále existuje

"Predpokladáme, že úroveň rizika prenosu je výrazne znížená, ale nie úplne eliminovaná," ​​hovorí epidemiológ, doktor Stanley H. Weiss, profesor na Rutgers New Jersey Medical School a Katedre biostatistiky a epidemiológie na Rutgers School of Public Health. 

Štatistiky sa síce líšia, ale nový výskum ukazuje, že asi 20% ľudí, ktorí majú COVID-19, nevykazuje žiadne príznaky, sú asymptomatickí. Takže, pokiaľ štúdie nepreukážu opak, stále existuje šanca, že aj ak ste zaočkovaní, môžete sa nakaziť covidom bez toho, aby sa u vás vyskytli príznaky. Zároveň môžete vírus SARS-CoV-2 vylučovať.

Vírus môžete vydychovať

Ani podanie dvoch očkovacích dávok neznamená, že ste 100-percentne chránení voči COVID-19. Takže, ak sa koronavírus do vášho tela dostane po podaní vakcíny, váš imunitný systém s ním síce dokáže  účinne bojovať, no aj tak môže dôjsť k replikácii malého množstva vírusu, hovorí expert na infekčné choroby doktor Amesh A. Adalja. To znamená, že môžete mať mierny priebeh infekcie alebo dokonca vôbec žiadne príznaky, ale vaše telo môže  uvoľňovať vírus prostredníctvom kvapôčok pri dýchaní či rozprávaní. Tie môžu infikovať niekoho vo vašom okolí.  Vedci zatiaľ nevedia, či by táto vírusová nálož bola dosť veľká na to, aby dotyčný človek aj ochorel.

Rúška zatiaľ neskladajte!

Okrem toho existuje možnosť, že COVID-19 dostanete tesne pred alebo tesne po očkovaní. Keďže trvá niekoľko týždňov, kým sa vaša imunita vďaka vakcinácii úplne naštartuje, môžete sa v tomto období  nakaziť a preniesť vírus na ostatných.

Kým vedci nemajú zhromaždený dostatok informácií o tom, či zaočkovaní ľudia môžu alebo nemôžu dostať a tiež šíriť COVID-19, je naďalej potrebné, aby ste sa chránili ako vy samotní, tak vaše okolie - rúškom, odstupom a dôkladným umývaním si rúk.

Spracované podľa informácií Prevention.com.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac

Naše bábätko cez deň nespáva. Ako mu upraviť režim?

Potreba spánku dvoj- až trojmesačného bábätka sa nemení z hľadiska priemerného času spánku, ale dochádza k posunu denného a nočného spánku. Nočný čas sa predlžuje a denný sa skracuje. Priemerná doba denného spánku je 4-5 hodín. Počet odpočinkov počas dňa medzi tretím až štvrtým mesiacom až prvým rokom klesá. Uprednostňujte zaspávanie v pokojnej atmosfére, zachovávajte rovnaký rituál uspávania. Cez deň buďte čo najviac spolu vonku, ak ste doma, vpusťte do bytu čo najviac svetla. Počas dňa sa spolu veľa hrajte, maznajte, rozprávajte, v noci podľa možnosti nerozsvecujte svetlo a obmedzte dlhší kontakt. Buďte flexibilní na potreby a požiadavky dieťatka. Jemný zvuk v pozadí neprekáža, ale veľkému hluku sa vyhnite.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor