Problémy so sluchom ovplyvnia kvalitu komunikácie a znemožnia mladým ľuďom plnohodnotne sa začleniť do spoločnosti. Podľa WHO (Svetovej zdravotníckej organizácie) súčasná mladá generácia doslova hluchne. Podiel na tom majú smartfóny, slúchadlá a iné technologické zariadenia, s ktorými mladí ľudia trávia voľný čas a stali sa už i súčasťou vzdelávacieho procesu.
Na nepriaznivý vplyv príliš intenzívneho zvuku či hluku upozorňujú aj lekári. „Hluk pôsobí ako stresor, ktorý vyvoláva stresovú reakciu organizmu. Pod jeho vplyvom môžu vznikať reakcie v psychickej a neurovegetatívnej oblasti. Napríklad môže dôjsť k zmenám krvného tlaku, pulzu či dychovej frekvencie, k zmenám v tráviacom trakte, vo vylučovaní hormónov, vzniku hypertenzie, neurotizmu a mnohým ďalším zdravotným problémom,“ vysvetľuje profesorka MUDr. Jana Jurkovičová, CSc., prednostka Ústavu hygieny LF UK. Podľa nej deti vnímajú hluk ešte citlivejšie.
Treba obmedziť čas aj decibely
Aby sa mladým ľuďom nepoškodzoval sluch, WHO navrhuje limitovať intenzitu zvuku v zariadeniach, ktoré slúžia na počúvanie hudby či hovoreného slova, vrátane telefónov. „V prípade detí by intenzita zvuku nemala presiahnuť 75 dB a doba počúvania 40 hodín týždenne,“ odporúčajú odborníci. WHO dokonca apeluje na výrobcov elektroniky, aby ich zariadenia obsahovali softvér, ktorý bude automaticky upozorňovať na riziko príliš hlasného zvuku a súčasne ho dokázali regulovať. No kým sa tak naozaj stane, zodpovednosť je hlavne na rodičoch.
Ohrozený je aj zrak
Okrem sluchu trpia aj oči detí a mladých ľudí. Nadmerné pozeranie do mobilu, tabletu či iných obrazoviek, obzvlášť bez dostatočne dlhých páuz, spôsobuje totiž problémy so zrakom. „Pre deti predstavuje určité riziko uprené sledovanie televíznej alebo počítačovej obrazovky z hľadiska syndrómu suchého oka. Dieťa totiž zabúda žmurkať,“ hovorí doc. MUDr. Dana Tomčíková, PhD, MHA, prednostka Kliniky detskej oftalmológie Národného ústavu detských chorôb v Bratislave. Podľa nej bydeti do 3 rokov vôbec nemali používať tablet. Navyše, modré svetlo z LCD displeja, smartfónu a tabletu môže súvisieť aj s výskytom vekom podmienenej makulárnej degenerácii.
Trpí dokonca aj psychika
A do tretice, psychológovia upozorňujú, že nadmerné pozeranie do obrazoviek vedie k pasivite a dieťa stráca zmysel pre realitu. Môže to ovplyvniť aj vývoj reči a spôsobiť poruchy sústredenia.
Všetky tieto nástrahy elektroniky by ste mali, pokiaľ ste rodičia detí a mládeže, ustrážiť práve vy a ponúknuť vašim potomkom iné aktivity, najmä v prírode, aby sa vyhli dlhému čas strávenému pri obrazovke či so slúchadlami na ušiach.