MENU
novinky-a-odbornici

Rodičia pozor! Sluch aj zrak vašich detí ohrozuje novodobá pliaga

Deti sú dnešným svetom ohrozené viac ako dospelí.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Rodičia pozor! Sluch aj zrak vašich detí ohrozuje novodobá pliaga

Do roku 2050 bude na svete 2,5 miliardy mladých ľudí vo veku 12 až 35 rokov s čiastočnou alebo úplnou stratou sluchu. Prečo si to odborníci myslia?

Problémy so sluchom ovplyvnia kvalitu komunikácie a znemožnia mladým ľuďom plnohodnotne sa začleniť do spoločnosti. Podľa WHO (Svetovej zdravotníckej organizácie) súčasná mladá generácia doslova hluchne. Podiel na tom majú smartfóny, slúchadlá a iné technologické zariadenia, s ktorými mladí ľudia trávia voľný čas a stali sa už i súčasťou vzdelávacieho procesu.

Na nepriaznivý vplyv príliš intenzívneho zvuku či hluku upozorňujú aj lekári. „Hluk pôsobí ako stresor, ktorý vyvoláva stresovú reakciu organizmu. Pod jeho vplyvom môžu vznikať reakcie v psychickej a neurovegetatívnej oblasti. Napríklad môže dôjsť k zmenám krvného tlaku, pulzu či dychovej frekvencie, k zmenám v tráviacom trakte, vo vylučovaní hormónov, vzniku hypertenzie, neurotizmu a mnohým ďalším zdravotným problémom,“ vysvetľuje profesorka MUDr. Jana Jurkovičová, CSc., prednostka Ústavu hygieny LF UK. Podľa nej deti vnímajú hluk ešte citlivejšie.   

Treba obmedziť čas aj decibely

Aby sa mladým ľuďom nepoškodzoval sluch, WHO navrhuje limitovať intenzitu zvuku v zariadeniach, ktoré slúžia na počúvanie hudby či hovoreného slova, vrátane telefónov. „V prípade detí by intenzita zvuku nemala presiahnuť 75 dB a doba počúvania 40 hodín týždenne,“ odporúčajú odborníci. WHO dokonca apeluje na výrobcov elektroniky, aby ich zariadenia obsahovali softvér, ktorý bude automaticky upozorňovať na riziko príliš hlasného zvuku a súčasne ho dokázali regulovať. No kým sa tak naozaj stane, zodpovednosť je hlavne na rodičoch.

Ohrozený je aj zrak

Okrem sluchu trpia aj oči detí a mladých ľudí. Nadmerné pozeranie do mobilu, tabletu či iných obrazoviek, obzvlášť bez dostatočne dlhých páuz, spôsobuje totiž problémy so zrakom. „Pre deti predstavuje určité riziko uprené sledovanie televíznej alebo počítačovej obrazovky z hľadiska syndrómu suchého oka. Dieťa totiž zabúda žmurkať,“ hovorí doc. MUDr. Dana Tomčíková, PhD, MHA, prednostka Kliniky detskej oftalmológie Národného ústavu detských chorôb v Bratislave. Podľa nej bydeti do 3 rokov vôbec nemali používať tablet. Navyše, modré svetlo z LCD displeja, smartfónu a tabletu môže súvisieť aj s výskytom vekom podmienenej makulárnej degenerácii.

Trpí dokonca aj psychika

A do tretice, psychológovia upozorňujú, že nadmerné pozeranie do obrazoviek vedie k pasivite a dieťa stráca zmysel pre realitu. Môže to ovplyvniť aj vývoj reči a spôsobiť poruchy sústredenia.

Všetky tieto nástrahy elektroniky by ste mali, pokiaľ ste rodičia detí a mládeže, ustrážiť práve vy a ponúknuť vašim potomkom iné aktivity, najmä v prírode, aby sa vyhli dlhému čas strávenému pri obrazovke či so slúchadlami na ušiach.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor