MENU
novinky-a-odbornici

Rodičia pozor! Sluch aj zrak vašich detí ohrozuje novodobá pliaga

Deti sú dnešným svetom ohrozené viac ako dospelí.
Novinky a odborníci

Rodičia pozor! Sluch aj zrak vašich detí ohrozuje novodobá pliaga

Do roku 2050 bude na svete 2,5 miliardy mladých ľudí vo veku 12 až 35 rokov s čiastočnou alebo úplnou stratou sluchu. Prečo si to odborníci myslia?

Problémy so sluchom ovplyvnia kvalitu komunikácie a znemožnia mladým ľuďom plnohodnotne sa začleniť do spoločnosti. Podľa WHI (Svetovej zdravotníckej organizácie) súčasná mladá generácia doslova hluchne. Podiel na tom majú smartfóny, slúchadlá a iné technologické zariadenia, s ktorými mladí ľudia trávia voľný čas a stali sa už i súčasťou vzdelávacieho procesu.

Na nepriaznivý vplyv príliš intenzívneho zvuku či hluku upozorňujú aj lekári. „Hluk pôsobí ako stresor, ktorý vyvoláva stresovú reakciu organizmu. Pod jeho vplyvom môžu vznikať reakcie v psychickej a neurovegetatívnej oblasti. Napríklad môže dôjsť k zmenám krvného tlaku, pulzu či dychovej frekvencie, k zmenám v tráviacom trakte, vo vylučovaní hormónov, vzniku hypertenzie, neurotizmu a mnohým ďalším zdravotným problémom,“ vysvetľuje profesorka MUDr. Jana Jurkovičová, CSc., prednostka Ústavu hygieny LF UK. Podľa nej deti vnímajú hluk ešte citlivejšie.   

Treba obmedziť čas aj decibely

Aby sa mladým ľuďom nepoškodzoval sluch, WHO navrhuje limitovať intenzitu zvuku v zariadeniach, ktoré slúžia na počúvanie hudby či hovoreného slova, vrátane telefónov. „V prípade detí by intenzita zvuku nemala presiahnuť 75 dB a doba počúvania 40 hodín týždenne,“ odporúčajú odborníci. WHO dokonca apeluje na výrobcov elektroniky, aby ich zariadenia obsahovali softvér, ktorý bude automaticky upozorňovať na riziko príliš hlasného zvuku a súčasne ho dokázali regulovať. No kým sa tak naozaj stane, zodpovednosť je hlavne na rodičoch.

Ohrozený je aj zrak

Okrem sluchu trpia aj oči detí a mladých ľudí. Nadmerné pozeranie do mobilu, tabletu či iných obrazoviek, obzvlášť bez dostatočne dlhých páuz, spôsobuje totiž problémy so zrakom. „Pre deti predstavuje určité riziko uprené sledovanie televíznej alebo počítačovej obrazovky z hľadiska syndrómu suchého oka. Dieťa totiž zabúda žmurkať,“ hovorí doc. MUDr. Dana Tomčíková, PhD, MHA, prednostka Kliniky detskej oftalmológie Národného ústavu detských chorôb v Bratislave. Podľa nej bydeti do 3 rokov vôbec nemali používať tablet. Navyše, modré svetlo z LCD displeja, smartfónu a tabletu môže súvisieť aj s výskytom vekom podmienenej makulárnej degenerácii.

Trpí dokonca aj psychika

A do tretice, psychológovia upozorňujú, že nadmerné pozeranie do obrazoviek vedie k pasivite a dieťa stráca zmysel pre realitu. Môže to ovplyvniť aj vývoj reči a spôsobiť poruchy sústredenia.

Všetky tieto nástrahy elektroniky by ste mali, pokiaľ ste rodičia detí a mládeže, ustrážiť práve vy a ponúknuť vašim potomkom iné aktivity, najmä v prírode, aby sa vyhli dlhému čas strávenému pri obrazovke či so slúchadlami na ušiach.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor