MENU
novinky-a-odbornici

Zaznávaný nápoj pomôže srdcu: Pite pohár denne, radí odborníčka

Image,Of,Excited,Happy,Pretty,Girls,Friends,Sitting,In,Cafe
Novinky a odborníci

Zaznávaný nápoj pomôže srdcu: Pite pohár denne, radí odborníčka

Dobrá správa je, že ide o mimoriadne obľúbený nápoj, no mnohí z nás si ho odopierajú. Máme dôvod?

Rozmanitejší črevný mikrobióm sa spája s nižším rizikom srdcových ochorení, cukrovky a závažného kovidu. Vedci najnovšie zistili, že spestriť ho pomôže obľúbený, no v mnohom zaznávaný nápoj. Je čas prepísať zdravotné odporúčania?

Podporí črevo

V pilotnej štúdii uverejnenej v časopise Journal of Agriculture and Food Chemistry sa u mužov, ktorí počas 4 týždňov pili jednu plechovku skúmaného nápoja zlepšila diverzita ich črevného mikrobiómu, teda súboru mikróbov, ktoré žijú v črevnom trakte. 

Podľa hlavnej autorky štúdie doktorky Any Faria, odborníčky na klinickú výživu z lekárskej fakulty NOVA v portugalskom Lisabone, sa konzumácia tohto nápoja spája s mnohými mýtmi. V skutočnosti však podľa nej stačí poznať zdravú mieru, parafrázuje ju portál WebMD. Ak si ho teda doprajete k obedu z času na čas, prípadne v jeho najzdravšej verzii, nemôžete nič pokaziť a dokonca môže prospieť organizmu.

O aký nápoj ide? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor