MENU
novinky-a-odbornici

Menej vedľajších účinkov, vyššia efektivita. NOVÁ vakcína má zdolať omikron

Vaccinated,Young,Woman,In,Mask,Showing,Covid-19,Vaccination,Record,Card,
Novinky a odborníci

Menej vedľajších účinkov, vyššia efektivita. NOVÁ vakcína má zdolať omikron

Overená technológia a vyššia účinnosť novej vakcíny by mohla presvedčiť odmietačov.

Budúci rok sa možno aj u nás bude očkovať novou vakcínou. Podľa doterajších správ by mohla mať menej nežiadúcich účinkov i čiastočne zbaviť ľudí nedôvery vo vakcíny. Reč je o novej vakcíne od spoločnosti Valneva s názvom VLA2001, ktorá je nádejou aj proti novému variantu omicron.

Na nové kmene

V čom je iná oproti predošlým vakcínam od Moderny či konzorcia BioNTech/Pfizer? Hlavnou zložkou vakcíny od Valnevy je chemicky inaktivovaný vírus SARS-CoV-2. Je to tradičná technológia vývoja vakcín, ktorá sa používa už 60 až 70 rokov s vysokou úrovňou bezpečnosti. Táto metóda sa používa pri výrobe väčšiny očkovacích látok proti chrípke a mnohých detských vakcín. Predstavitelia európskych zdravotníckych úradov dúfajú, že táto skutočnosť presvedčí ľudí skeptických voči mRNA vakcínam od Pfizeru a Moderny, aby sa dali zaočkovať, približuje AFP a TASR. 

Navyše, ako dúfajú vývojári vakcíny, môže byť účinnou posilou proti novému variantu omikron, najmä po tom, čo výkonný riaditeľ Moderna Therapeutics predpovedal, že existujúce vakcíny budú proti variantu Omicron menej účinné ako iné kmene koronavírusu, píše DailyBusiness

Účinnejšia?

V klinickej štúdii tejto spoločnosti,  kde 4 012 dospelým dobrovoľníkom podali dve dávky vakcíny Valneva alebo AstraZeneca, sa nevyskytli žiadne prípady závažného ochorenia Covid-19, píše magazín DailyBusiness.  Avšak tí, ktorí dostali vakcínu Valneva, vykazovali vyššie hladiny neutralizačných protilátok alebo imunity a menším počtom vedľajších účinkov, informuje Bloomberg

Valneva začala vyrábať VLA2001 v Livingstone v januári tohto roka. Britská vláda však v septembri zrušila dohodu o jej dodávkach s tvrdením, že došlo k porušeniu zmluvy. Príchodom omicronu však v zrýchlenom konaní proticovidovú vakcínu od Valnevy posudzuje aktuálne Európska agentúra pre lieky (EMA). Tá už uzavrela zmluvu s EÚ o dodaní približne 60 miliónov dávok. Informovala o tom agentúra AFP a TASR.

Schválenie novej proticovicovej vakcíny touto európskou agentúrou trvá väčšinou niekoľko mesiacov od prijatia žiadosti. EMA však očakáva, že vakcínu od firmy Valneva schváli rýchlejšie, pretože už nejaké hodnotenia vykonala v rámci predbežného posudzovania, píše TASR. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor