MENU
novinky-a-odbornici

Menej vedľajších účinkov, vyššia efektivita. NOVÁ vakcína má zdolať omikron

Vaccinated,Young,Woman,In,Mask,Showing,Covid-19,Vaccination,Record,Card,
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Menej vedľajších účinkov, vyššia efektivita. NOVÁ vakcína má zdolať omikron

Overená technológia a vyššia účinnosť novej vakcíny by mohla presvedčiť odmietačov.

Budúci rok sa možno aj u nás bude očkovať novou vakcínou. Podľa doterajších správ by mohla mať menej nežiadúcich účinkov i čiastočne zbaviť ľudí nedôvery vo vakcíny. Reč je o novej vakcíne od spoločnosti Valneva s názvom VLA2001, ktorá je nádejou aj proti novému variantu omicron.

Na nové kmene

V čom je iná oproti predošlým vakcínam od Moderny či konzorcia BioNTech/Pfizer? Hlavnou zložkou vakcíny od Valnevy je chemicky inaktivovaný vírus SARS-CoV-2. Je to tradičná technológia vývoja vakcín, ktorá sa používa už 60 až 70 rokov s vysokou úrovňou bezpečnosti. Táto metóda sa používa pri výrobe väčšiny očkovacích látok proti chrípke a mnohých detských vakcín. Predstavitelia európskych zdravotníckych úradov dúfajú, že táto skutočnosť presvedčí ľudí skeptických voči mRNA vakcínam od Pfizeru a Moderny, aby sa dali zaočkovať, približuje AFP a TASR. 

Navyše, ako dúfajú vývojári vakcíny, môže byť účinnou posilou proti novému variantu omikron, najmä po tom, čo výkonný riaditeľ Moderna Therapeutics predpovedal, že existujúce vakcíny budú proti variantu Omicron menej účinné ako iné kmene koronavírusu, píše DailyBusiness

Účinnejšia?

V klinickej štúdii tejto spoločnosti,  kde 4 012 dospelým dobrovoľníkom podali dve dávky vakcíny Valneva alebo AstraZeneca, sa nevyskytli žiadne prípady závažného ochorenia Covid-19, píše magazín DailyBusiness.  Avšak tí, ktorí dostali vakcínu Valneva, vykazovali vyššie hladiny neutralizačných protilátok alebo imunity a menším počtom vedľajších účinkov, informuje Bloomberg

Valneva začala vyrábať VLA2001 v Livingstone v januári tohto roka. Britská vláda však v septembri zrušila dohodu o jej dodávkach s tvrdením, že došlo k porušeniu zmluvy. Príchodom omicronu však v zrýchlenom konaní proticovidovú vakcínu od Valnevy posudzuje aktuálne Európska agentúra pre lieky (EMA). Tá už uzavrela zmluvu s EÚ o dodaní približne 60 miliónov dávok. Informovala o tom agentúra AFP a TASR.

Schválenie novej proticovicovej vakcíny touto európskou agentúrou trvá väčšinou niekoľko mesiacov od prijatia žiadosti. EMA však očakáva, že vakcínu od firmy Valneva schváli rýchlejšie, pretože už nejaké hodnotenia vykonala v rámci predbežného posudzovania, píše TASR. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor