Približne jedno percento Slovákov má diagnostikovanú reumatoidnú artritídu a ročne pribúda 1300 až 1600 nových pacientov. Táto choroba sa najčastejšie zvykne prejaviť medzi 30. až 40. rokom života a častejšie ňou trpia ženy ako muži. Odborníci predpokladajú, že spúšťačom môžu byť infekcie, stres či hormóny, dôležitú úlohu zohráva dedičnosť a svoju úlohu hrá tiež životný štýl. Až 90 % pacientov s reumatoidnou artritídou potrebuje stálu liečbu.
Nezanedbajte prvé príznaky
Bolievajú vás kĺby? Trápi vás ranná stuhnutosť? Aj to sú prvé príznaky reumatoidnej artritídy, chronického zápalového autoimunitného ochorenia, ktoré postihuje kĺby, ale aj iné orgány. Kĺby môžete mať nielen stuhnuté, ale aj opuchnuté a teplé. Najčastejšie sa ako prvé hlásia drobné kĺby rúk a nôh, zápästia, ale aj lakte, kolená či členky. Je veľmi dôležité, aby ste sa pri takýchto signáloch tela čím skôr poradili s lekárom. Výsledkom neliečeného zápalu kĺbov totiž býva postupné obmedzenie hybnosti, strata funkčnosti až deformácia kĺbu.
"Najťažšie pre pacientov sú prejavy, ktoré ovplyvňujú hybnosť, nasleduje bolesť, náhle zmeny zdravotného stavu, ktorých výsledkom je, že si nevedia vopred naplánovať svoj program, obmedzenie aktivít s rodinou a priateľmi a obmedzenie pracovných možností,“ vraví PhDr. Janka Dobšovičová Černáková, predsedníčka Ligy proti reumatizmu na Slovensku.
Povedzte lekárovi všetko
Aby vám odborníci mohli čo najefektívnejšie pomôcť, treba s nimi veľmi otvorene komunikovať a nezľahčovať žiadne príznaky, ktoré na sebe pozorujete. „V reumatológii to platí obzvlášť, pretože nemáme žiadny vysoko špecifický a senzitívny test, vďaka ktorému jednoducho určíme diagnózu,“ hovorí reumatológ doc. MUDr. Zdenko Killinger, PhD. „Dnes máme k dispozícii efektívnu liečbu, vďaka ktorej vieme dostať chorobu u väčšiny pacientov pod kontrolu tak, že pacient môže viesť normálny kvalitný život bez výraznejších ťažkostí. Spravidla aj bez rýchlej nezvratnej progresie postihnutia kĺbov," povzbudivo vraví lekár.
Ak budete mať chorobu dobre stabilizovanú, či už biologickou alebo syntetickou liečbou, tak by ste nemali potrebovať nesteroidné antireumatiká ani analgetiká. Najhlavnejšie je, aby ste boli na liečbu dobre nastavení. A práve tomu by mala napomôcť vaša komunikácia s lekárom. Ak neviete celkom presne, ako na to, na webe hovormeora.sk nájdete tipy, ako sa pripraviť na rozhovor s lekárom, alebo si môžete skúsiť vyplniť dotazník kvality života.