MENU
novinky-a-odbornici

Mávate rannú stuhnutosť? Môže sa hlásiť VÁŽNA choroba, nezanedbajte to!

Prvé znamenie reumatoidnej artritídy môže byť ranná stuhnutosť.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Mávate rannú stuhnutosť? Môže sa hlásiť VÁŽNA choroba, nezanedbajte to!

Nevyliečiteľné, ale liečiteľné ochorenie je dôležité zachytiť ho čím skôr. Aby ste mali nastavenú optimálnu liečbu, musíte lekárovi povedať úplne všetko. Ako na to?

Približne jedno percento Slovákov má diagnostikovanú reumatoidnú artritídu a ročne pribúda 1300 až 1600 nových pacientov. Táto choroba sa najčastejšie zvykne prejaviť medzi 30. až 40. rokom života a častejšie ňou trpia ženy ako muži. Odborníci predpokladajú, že spúšťačom môžu byť infekcie, stres či hormóny, dôležitú úlohu zohráva dedičnosť a svoju úlohu hrá tiež životný štýl. Až 90 % pacientov s reumatoidnou artritídou potrebuje stálu liečbu. 

Nezanedbajte prvé príznaky

Bolievajú vás kĺby? Trápi vás ranná stuhnutosť? Aj to sú prvé príznaky reumatoidnej artritídy, chronického zápalového autoimunitného ochorenia, ktoré postihuje kĺby, ale aj iné orgány. Kĺby môžete mať nielen stuhnuté, ale aj opuchnuté a teplé. Najčastejšie sa ako prvé hlásia drobné kĺby rúk a nôh, zápästia, ale aj lakte, kolená či členky. Je veľmi dôležité, aby ste sa pri takýchto signáloch tela čím skôr poradili s lekárom. Výsledkom neliečeného zápalu kĺbov totiž býva postupné obmedzenie hybnosti, strata funkčnosti až deformácia kĺbu.

"Najťažšie pre pacientov sú prejavy, ktoré ovplyvňujú hybnosť, nasleduje bolesť, náhle zmeny zdravotného stavu, ktorých výsledkom je, že si nevedia vopred naplánovať svoj program, obmedzenie aktivít s rodinou a priateľmi a obmedzenie pracovných možností,“ vraví PhDr. Janka Dobšovičová Černáková, predsedníčka Ligy proti reumatizmu na Slovensku.

Povedzte lekárovi všetko

Aby vám odborníci mohli čo najefektívnejšie pomôcť, treba s nimi veľmi otvorene komunikovať a nezľahčovať žiadne príznaky, ktoré na sebe pozorujete. „V reumatológii to platí obzvlášť, pretože nemáme žiadny vysoko špecifický a senzitívny test, vďaka ktorému jednoducho určíme diagnózu,“ hovorí reumatológ doc. MUDr. Zdenko Killinger, PhD. „Dnes máme k dispozícii efektívnu liečbu, vďaka ktorej vieme dostať chorobu u väčšiny pacientov pod kontrolu tak, že pacient môže viesť normálny kvalitný život bez výraznejších ťažkostí. Spravidla aj bez rýchlej nezvratnej progresie postihnutia kĺbov," povzbudivo vraví lekár.

Ak budete mať chorobu dobre stabilizovanú, či už biologickou alebo syntetickou liečbou, tak by ste nemali potrebovať nesteroidné antireumatiká ani analgetiká. Najhlavnejšie je, aby ste boli na liečbu dobre nastavení. A práve tomu by mala napomôcť vaša komunikácia s lekárom. Ak neviete celkom presne, ako na to, na webe hovormeora.sk nájdete tipy, ako sa pripraviť na rozhovor s lekárom, alebo si môžete skúsiť vyplniť dotazník kvality života. 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor