MENU
novinky-a-odbornici

Mávate rannú stuhnutosť? Môže sa hlásiť VÁŽNA choroba, nezanedbajte to!

Prvé znamenie reumatoidnej artritídy môže byť ranná stuhnutosť.
Novinky a odborníci

Mávate rannú stuhnutosť? Môže sa hlásiť VÁŽNA choroba, nezanedbajte to!

Nevyliečiteľné, ale liečiteľné ochorenie je dôležité zachytiť ho čím skôr. Aby ste mali nastavenú optimálnu liečbu, musíte lekárovi povedať úplne všetko. Ako na to?

Približne jedno percento Slovákov má diagnostikovanú reumatoidnú artritídu a ročne pribúda 1300 až 1600 nových pacientov. Táto choroba sa najčastejšie zvykne prejaviť medzi 30. až 40. rokom života a častejšie ňou trpia ženy ako muži. Odborníci predpokladajú, že spúšťačom môžu byť infekcie, stres či hormóny, dôležitú úlohu zohráva dedičnosť a svoju úlohu hrá tiež životný štýl. Až 90 % pacientov s reumatoidnou artritídou potrebuje stálu liečbu. 

Nezanedbajte prvé príznaky

Bolievajú vás kĺby? Trápi vás ranná stuhnutosť? Aj to sú prvé príznaky reumatoidnej artritídy, chronického zápalového autoimunitného ochorenia, ktoré postihuje kĺby, ale aj iné orgány. Kĺby môžete mať nielen stuhnuté, ale aj opuchnuté a teplé. Najčastejšie sa ako prvé hlásia drobné kĺby rúk a nôh, zápästia, ale aj lakte, kolená či členky. Je veľmi dôležité, aby ste sa pri takýchto signáloch tela čím skôr poradili s lekárom. Výsledkom neliečeného zápalu kĺbov totiž býva postupné obmedzenie hybnosti, strata funkčnosti až deformácia kĺbu.

"Najťažšie pre pacientov sú prejavy, ktoré ovplyvňujú hybnosť, nasleduje bolesť, náhle zmeny zdravotného stavu, ktorých výsledkom je, že si nevedia vopred naplánovať svoj program, obmedzenie aktivít s rodinou a priateľmi a obmedzenie pracovných možností,“ vraví PhDr. Janka Dobšovičová Černáková, predsedníčka Ligy proti reumatizmu na Slovensku.

Povedzte lekárovi všetko

Aby vám odborníci mohli čo najefektívnejšie pomôcť, treba s nimi veľmi otvorene komunikovať a nezľahčovať žiadne príznaky, ktoré na sebe pozorujete. „V reumatológii to platí obzvlášť, pretože nemáme žiadny vysoko špecifický a senzitívny test, vďaka ktorému jednoducho určíme diagnózu,“ hovorí reumatológ doc. MUDr. Zdenko Killinger, PhD. „Dnes máme k dispozícii efektívnu liečbu, vďaka ktorej vieme dostať chorobu u väčšiny pacientov pod kontrolu tak, že pacient môže viesť normálny kvalitný život bez výraznejších ťažkostí. Spravidla aj bez rýchlej nezvratnej progresie postihnutia kĺbov," povzbudivo vraví lekár.

Ak budete mať chorobu dobre stabilizovanú, či už biologickou alebo syntetickou liečbou, tak by ste nemali potrebovať nesteroidné antireumatiká ani analgetiká. Najhlavnejšie je, aby ste boli na liečbu dobre nastavení. A práve tomu by mala napomôcť vaša komunikácia s lekárom. Ak neviete celkom presne, ako na to, na webe hovormeora.sk nájdete tipy, ako sa pripraviť na rozhovor s lekárom, alebo si môžete skúsiť vyplniť dotazník kvality života. 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo ma kríže nezačnú bolieť hneď po väčšej fyzickej námahe?

Ľudské telo je nastavené tak, aby odolávalo rôznym ochoreniam spúšťaním obranných mechanizmov. Vďaka dobrej imunite nemusí každý ochorieť na chrípku či iné infekčné ochorenie. Podobné je to aj s pohybovým aparátom. Každý z nás má inú toleranciu na fyzickú záťaž či cvičenie, preto aj reakcie na ne sú veľmi individuálne. Dôležitým faktorom je aj aktuálny klinický nález chrbtice, od ktorého tiež závisí, či sa už vyčerpali kompenzačné mechanizmy a objaví sa bolesť, ktorá signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

Predpokladám, že u vás už nastali nejaké zmeny na chrbtici a preto vás trápia problémy po záťaži. Keďže nemám bližšie údaje o vašom veku a zdravotnom stave, môžem vám len všeobecne odporučiť odborné vyšetrenie. Po ňom by mala nasledovať eliminácia rizikových a spúšťacích faktorov, ktoré vás znepokojujú, prípadne preliečenie a rehabilitácia.

čítať viac

Dcérka vykakala krvnú zrazeninu. Čo to je? Mám sa báť?

Prímes krvi v stolici môže a nemusí signalizovať závažný problém. Pri náleze krvi je vždy potrebné zhodnotiť celkový stav dieťa a hľadať ďalšie príznaky. Ak je prítomná krv v malom množstve na povrchu stolice, zvyčajne sa jedna o fisúru - drobnú trhlinu sliznice konečníka. Krv je vtedy jasno červená. Ak je stolica tmavá ide o natrávenú krv z horných častí tráviaceho traktu, prípadne prehltnutú krv pri ragádach na prsníku. Krv vo vnútri stolice môže byť následkom alergie na bielkovinu  kravského mlieka, ale aj následkom  krvácivej choroby novorodencov spôsobenej  nedostatkom vitamínu K. Ak má dieťa teplotu, krvavé hlieny v zelenej stolici môžu byť prejavom infekcie najčastejšie Campylobacter. Vo vašom prípade mohlo ísť o drobnú ragádu na prsníku u vás a dcérka s mliečkom vypila aj krv z poškodenej cievy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor