MENU
novinky-a-odbornici

Novinka v liečbe vysokého tlaku: Ide to aj bez tabletiek, toto treba splniť

Za vysoký tlak niekedy môžu hyperaktívne nervy v obličkách.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Novinka v liečbe vysokého tlaku: Ide to aj bez tabletiek, toto treba splniť

Dvadsiatim až tridsiatim percentám pacientov v liečbe vysokého tlaku nedokáže pomôcť zmena životného štýlu ani lieky. Aké sú ďalšie možnosti liečby?

Ak máte vysoký krvný tlak, lekár vám odporučí zmenu životného štýlu, obmedziť príjem soli, schudnúť a, ak treba, tak aj lieky na hypertenziu. Približne tretina pacientov s hypertenziou však napriek týmto opatreniam nedokáže kontrolovať svoj krvný tlak, píše ScienceDaily.

Podľa slovenských dát približne polovica osôb s hypertenziou nedosahuje odporúčané hodnoty krvného tlaku a asi 10-20% hypertonikov má ťažkú formu ochorenia, ktorá nereaguje na farmakologickú liečbu. Ak k nim patríte,podľa najnovšej štúdievýskumníkov z Kolumbijskej univerzity a Parížskej univerzity vo Francúzsku, by mohlo existovať iné riešenie.

Mnohí pacienti v našej klinickej praxi sú na tom rovnako ako pacienti v našej štúdii, u ktorých sa napriek určitému úsiliu nedarí kontrolovať krvný tlak na úrovni 150," hovorí doktor Ajay Kirtane, profesor medicíny na Columbia University Vagelos College of Physicians and Surgeons a spoluvedúci štúdie.

Ak krvný tlak nekontrolujete príliš dlho, riskujete zlyhanie srdca, mŕtvicu, infarkt či nezvratné poškodenie obličiek.

Ako sa tomu vyhnúť? V štúdii testovali novú metódu, pomocou ktorej sa pacientom znížil krvný tlak až o 8,5 bodu. O čo ide?

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor