Kto by to bol povedal. Ale choroba si nevyberá podľa svalov a slávy. Pred rokom akčnému hrdinovi diagnostikovali afáziu, teda stratu reči. Jeho stav sa však postupne zhoršoval a lekári v jeho 67 rokoch nakoniec museli konštatovať konkrétnejší nález – frontotemporálna demencia (FTD), jeden z niekoľkých typov tohto ochorenia.
„Problémy s komunikáciou sú, žiaľ, len jedným z príznakov ochorenia, ktorému Bruce čelí. Hoci je to bolestivé, je úľavou, že konečne máme jasnú diagnózu,“ napísali na Bruceov Instagram jeho súčasná manželka Emma Heming Willis a bývalá Demi Moore. „FTD je kruté ochorenie, o ktorom mnohí z nás nikdy nepočuli a môže postihnúť každého. U ľudí mladších ako 60 rokov je FTD najčastejšou formou demencie, a keďže stanovenie diagnózy môže trvať roky, FTD je pravdepodobne oveľa rozšírenejšia, než si myslíme,“ doplnili vo vyhlásení na stránke Asociácie pre frontotemporálnu degeneráciu.
Smrtonosná pasca
S demenciou žije vo svete viac ako 46 miliónov ľudí, a to je číslo len tých odhalených. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie patrí k desiatim hlavným smrteľným ochoreniam a z tejto pasce sa pravdepodobne nepodarí vybojovať ani Bruceovi Willisovi.
Zvyčajne sa začína zábudlivosťou a končí sa úplnou odkázanosťou na druhých. V súčasnosti nie je známy žiadny spôsob, ako ju vyliečiť alebo zastaviť. Demencia býva dôsledkom poškodenia mozgu, hlavne mozgovej kôry a neskôr aj ďalších mozgových štruktúr, neurodegeneratívneho ochorenia mozgu, ale aj následkom škodlivých procesov ako napríklad otrava organizmu, úraz hlavy či dôsledok poškodenia cievneho zásobenia mozgu. Nenápadné prvé príznaky, ktoré si bežne spojíme s vyšším vekom či únavou, ju robia veľmi zradným ochorením, zvykne sa odhaliť neskoro.
Demencia sa zvykne maskovať za množstvo príznakov, ktoré nepodozrievate. Ktoré to sú? Pokračovanie na ďalšej strane...