MENU
novinky-a-odbornici

Máte tráviace ťažkosti? Žalúdok vám pomôže upokojiť šálka čaju

Šálka správneho čaju vám pomôže upokojiť žalúdok.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Máte tráviace ťažkosti? Žalúdok vám pomôže upokojiť šálka čaju

Po vracaní pomôžu nielen vám, ale aj vašim ratolestiam upokojiť žalúdok správne bylinky. Ktoré čaje sa oplatí mať poruke?

Určite sa celý proces nesnažte zastaviť. „Vracanie je reflexným obranným mechanizmom tela v prípade, že došlo k podráždeniu žalúdka či citlivého okolia sliznice tráviacej sústavy,“ vysvetľuje pediater a bylinkár MUDr. Michal Slivka. „Cieľom tejto reakcie je snaha organizmu odstrániť zo seba látky, ktoré podráždenie spôsobili.“ Môžu sa za nimi skrývať špinavé ruky, pokazené potraviny alebo ich nevhodná kombinácia.

Pre najmenších chutnejšie

Po vracaní môžete začať pomaly upokojovať žalúdok. „U malých detí sa mi veľmi osvedčila medovka lekárska a mäta pieporná. Pôsobia ako balzam na škodlivinou podráždenú sliznicu,“ vysvetľuje odborník. „Ich veľkou výhodou je príjemná aromatická chuť. Mnoho detí ich vypije aj bez príchute.“ Ak sa však ratolesť bráni a má s chuťou problém, môžete podľa odborníka pridať do čaju trošku medu a pár kvapiek citróna. U väčších detí a dorastencov môžu pomôcť bylinky, ktoré už nejakú výrazne dobrú chuť nemajú. Nenahraditeľný je repík lekársky. Obzvlášť účinná je aj zemežlč menšia, horec a puškvorec. Vždy sa tradovalo príslovie, že dobrý liek je horký. Dnes sú však mnohí zvyknutí na potraviny s vysokým obsahom cukru a nie každý je ochotný túto horkosť znášať, čo je len na škodu,“ hovorí doktor Michal Slivka.

Ideálna kombinácia

Pri väčšine tráviacich ochorení ide ruka v ruke s vracaním aj bolesť brucha a hnačky. Odborníkovi sa pri výskyte všetkých týchto prejavov osvedčil čaj z repíka lekárskeho v kombinácii s materinou dúškou. Všetky tieto rastlinky obsahujú prebiotiká, teda rastlinné cukry, celulózu, inulín či fruktosacharidy, ktoré sú potravou pre dobré baktérie v tráviacom trakte,“ približuje lekár pozitíva byliniek. „Vďaka nim čoskoro zharmonizujete prirodzenú črevnú bakteriálnu flóru, podarí sa vám oveľa skôr vylúčiť škodliviny z tela a zahnať nepríjemné tráviace ochorenie.“ 

Aj pre dospelých

Na rovnaké druhy čajov sa možno pri žalúdočných ťažkostiach spoľahnúť aj v dospelosti. Najobľúbenejšou kombináciou doktora Michala Slivku je repík, mäta a medovka. Tieto bylinky sa oplatí mať vždy doma. Počas tridsaťročnej praxe sa pri týchto bylinkách nestretol so žiadnym nežiaducim účinkom ani u detí.

U malých detí sa mi veľmi osvedčila medovka lekárska a mäta pieporná. Pôsobia ako balzam na škodlivinou podráždenú sliznicu.
MUDr. Michal Slivka, pediater a bylinkár

Pri opakovanom vracaní si dávajte pozor na dehydratáciu. Určite sa však nesnažte do žalúdka dostať celú šálku tekutín, najskôr to vyvolá opätovné vracanie. Podľa skúseností odborníka je vhodnejšie dať čaj do malého pohárika a podávať ho deťom radšej častejšie „V prípade, že je vracanie masívnejšie, možno pridať i čistú vodu alebo takzvané rehydratačné roztoky. Ak je spojené aj s hnačkou a teplotou, je pravdepodobnosť dehydratácie a straty minerálov výrazná,“ upozorňuje Michal Slivka. „Vtedy je už potrebné vyhľadať pomoc lekára, ktorý zdravotný stav posúdi a rozhodne ako postupovať ďalej.“ 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor