MENU
novinky-a-odbornici

Máte tráviace ťažkosti? Žalúdok vám pomôže upokojiť šálka čaju

Šálka správneho čaju vám pomôže upokojiť žalúdok.
Novinky a odborníci

Máte tráviace ťažkosti? Žalúdok vám pomôže upokojiť šálka čaju

Po vracaní pomôžu nielen vám, ale aj vašim ratolestiam upokojiť žalúdok správne bylinky. Ktoré čaje sa oplatí mať poruke?

Určite sa celý proces nesnažte zastaviť. „Vracanie je reflexným obranným mechanizmom tela v prípade, že došlo k podráždeniu žalúdka či citlivého okolia sliznice tráviacej sústavy,“ vysvetľuje pediater a bylinkár MUDr. Michal Slivka. „Cieľom tejto reakcie je snaha organizmu odstrániť zo seba látky, ktoré podráždenie spôsobili.“ Môžu sa za nimi skrývať špinavé ruky, pokazené potraviny alebo ich nevhodná kombinácia.

Pre najmenších chutnejšie

Po vracaní môžete začať pomaly upokojovať žalúdok. „U malých detí sa mi veľmi osvedčila medovka lekárska a mäta pieporná. Pôsobia ako balzam na škodlivinou podráždenú sliznicu,“ vysvetľuje odborník. „Ich veľkou výhodou je príjemná aromatická chuť. Mnoho detí ich vypije aj bez príchute.“ Ak sa však ratolesť bráni a má s chuťou problém, môžete podľa odborníka pridať do čaju trošku medu a pár kvapiek citróna. U väčších detí a dorastencov môžu pomôcť bylinky, ktoré už nejakú výrazne dobrú chuť nemajú. Nenahraditeľný je repík lekársky. Obzvlášť účinná je aj zemežlč menšia, horec a puškvorec. Vždy sa tradovalo príslovie, že dobrý liek je horký. Dnes sú však mnohí zvyknutí na potraviny s vysokým obsahom cukru a nie každý je ochotný túto horkosť znášať, čo je len na škodu,“ hovorí doktor Michal Slivka.

Ideálna kombinácia

Pri väčšine tráviacich ochorení ide ruka v ruke s vracaním aj bolesť brucha a hnačky. Odborníkovi sa pri výskyte všetkých týchto prejavov osvedčil čaj z repíka lekárskeho v kombinácii s materinou dúškou. Všetky tieto rastlinky obsahujú prebiotiká, teda rastlinné cukry, celulózu, inulín či fruktosacharidy, ktoré sú potravou pre dobré baktérie v tráviacom trakte,“ približuje lekár pozitíva byliniek. „Vďaka nim čoskoro zharmonizujete prirodzenú črevnú bakteriálnu flóru, podarí sa vám oveľa skôr vylúčiť škodliviny z tela a zahnať nepríjemné tráviace ochorenie.“ 

Aj pre dospelých

Na rovnaké druhy čajov sa možno pri žalúdočných ťažkostiach spoľahnúť aj v dospelosti. Najobľúbenejšou kombináciou doktora Michala Slivku je repík, mäta a medovka. Tieto bylinky sa oplatí mať vždy doma. Počas tridsaťročnej praxe sa pri týchto bylinkách nestretol so žiadnym nežiaducim účinkom ani u detí.

U malých detí sa mi veľmi osvedčila medovka lekárska a mäta pieporná. Pôsobia ako balzam na škodlivinou podráždenú sliznicu.
MUDr. Michal Slivka, pediater a bylinkár

Pri opakovanom vracaní si dávajte pozor na dehydratáciu. Určite sa však nesnažte do žalúdka dostať celú šálku tekutín, najskôr to vyvolá opätovné vracanie. Podľa skúseností odborníka je vhodnejšie dať čaj do malého pohárika a podávať ho deťom radšej častejšie „V prípade, že je vracanie masívnejšie, možno pridať i čistú vodu alebo takzvané rehydratačné roztoky. Ak je spojené aj s hnačkou a teplotou, je pravdepodobnosť dehydratácie a straty minerálov výrazná,“ upozorňuje Michal Slivka. „Vtedy je už potrebné vyhľadať pomoc lekára, ktorý zdravotný stav posúdi a rozhodne ako postupovať ďalej.“ 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor