MENU
novinky-a-odbornici

Máte správny tep? Lekárka vysvetlí, prečo je dôležité poznať jeho čísla

Pulz vám pomôže upraviť aj pravidelný pohyb.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Máte správny tep? Lekárka vysvetlí, prečo je dôležité poznať jeho čísla

Jeho hodnoty môžu byť zdvihnutým varovným prstom. Na zmenu životosprávy nikdy nie je neskoro, niekedy sa však bez lekára ďalej nepohnete.

Kedy ste si naposledy kontrolovali pulz? Určite sa mu oplatí venovať pozornosť aj mimo pravidelných preventívnych prehliadok u lekára. „Ideálne hodnoty sú šesťdesiat až sedemdesiat úderov za minútu. Pri športe možno akceptovať pulz do stopäťdesiat úderov za minútu, ale rozhodujúce je aj to, či pri aeróbnom kardiotréningu pociťujete komfort,“ hovorí o dôležitých číslach viceprezidentka Slovenskej spoločnosti pre všeobecné lekárstvo MUDr. Michaela Macháčová. Sledujte najmä to, či vám rýchly tep nespôsobuje žiadne ťažkosti. Ide najmä o tlak a bolesť na hrudníku či pocit kolapsu.

Anketa
Kontrolujete si pravidelne pulz?

Cítite chvenie?

Pulzu sa v posledných rokoch venuje veľká pozornosť, a to hlavne vo vyspelých krajinách. Fibrilácie predsiení, srdcové zlyhanie a cukrovku považujú odborníci za epidémiu 21. storočia. „Predsiene v tomto prípade nepracujú v pravidelnom rytme. Ten je chaotický a hovoríme o chvení predsiení. V ľavej sa nachádza takzvané uško predsiene, v ktorom sa v dôsledku zlého prúdenia môže tvoriť krvná zrazenina. Niekedy skutočne za krátky čas, v priebehu hodín,“ upozorňuje odborníčka. Fibrilácia častejšie postihuje mužov. Podľa framighamskej štúdie je riziko jej vzniku vo veku nad štyridsať rokov u každého štvrtého. Odborníci očakávajú, že do roku 2030 bude v Európskej únii týmito ťažkosťami trpieť štrnásť až sedemnásť miliónov ľudí. Závažným rizikovým faktorom vzniku fibrilácie predsiení je nadváha a obezita.

Neignorujte príznaky

Rýchlejší tep však môže byť aj výsledkom dedičnosti. Oplatí sa rozprávať s rodičmi. Ak trpia srdcovo-cievnymi ochoreniami alebo ochoreniami štítnej žľazy, ťažkosti pravdepodobne zdedíte a môže ich sprevádzať aj rýchly či nepravidelný pulz. To, že niečo nie je v poriadku, zistíte aj tak, že vám srdce akoby vynechá úder alebo, naopak, chvíľu bije rýchlejšie a chvíľu normálne.

Určite návštevu lekára neodkladajte, ak sa pridružia ostatné varovné signály. „Ide o pretrvávajúcu únavu, tlak a bolesť na hrudníku, sťažené dýchanie alebo kolapsový stav,“ vymenováva doktorka Michaela Macháčová. „Ak už nastanú príznaky ako ochrnutie polovice tela, bezvedomie, sťažené rozprávanie, prípadne neschopnosť komunikácie, dvojité videnie, ihneď privolajte záchrannú službu. Tu už ide o rozvíjajúcu sa mozgovú príhodu.“

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Synček v noci kašle a vracia. Nikto nám nevie pomôcť

Nepíšete, ako dlho stav u vášho syna trvá, či mu predchádzalo nejaké nachladnutie alebo sa zrazu v noci objavil kašeľ s vracaním. Kašeľ je dôležitým diagnostickým príznakom, ktorý upozorňuje na to, že niečo sa v tele deje. Ja by som myslela na tri veci. Ako prvú na začínajúcu astmu, teda zvýšenú reaktivitu priedušiek. Niekedy je kašeľ jediným príznakom astmy. Vyskytuje sa najmä v noci a spúšťa ho často cvičenie, alergia, prechladnutie či studený vzduch. Po druhé by mohlo ísť o gastroezofageálny reflux, teda vrátenie obsahu žalúdka do pažeráka. V ležiacej polohe obsah zateká do priedušiek a vyvoláva kašeľ. Vhodné je gastroenterologické vyšetrenie. A po tretie netreba zabúdať na čierny kašeľ hlavne pri neočkovaných deťoch. Obvodný lekár odoberie krv na sérologické vyšetrenie. Toto infekčné ochorenie vyvoláva baktéria a je potrebné začať čím skôr antibiotickú liečbu. Dieťa aj po zvládnutí akútnej infekcie kašle aj niekoľko mesiacov.

čítať viac

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor