MENU
novinky-a-odbornici

Máte za sebou bielenie pleti? Čo robiť, aby sa škvrny opäť neobjavili

Stav pleti ovplyvňuje aj stravovanie.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Máte za sebou bielenie pleti? Čo robiť, aby sa škvrny opäť neobjavili

Jeseň je ideálna na boj s pigmentovými škvrnami. Lekárka vám poradí ako sa o pleť starať, aby ste ich znovu nevytiahli na povrch.

Počítajte s tým, že aj po úspešnom bielení, musí byť ochrana pleti doživotná. V opačnom prípade sa vrátite tam, kde ste boli.

Pozor na zimné slnko

„Sklon k tvorbe pigmentových škvŕn zostáva a ochrana pred slnkom je najdôležitejšia. K pleti musíte pristupovať, akoby ste mali napríklad alergiu na slnko a potrebovali by ste ju odblokovať. Treba siahnuť už po vysokých ochranných faktoroch,“ vyzýva na opatrnosť dermatologička MUDr. Zora Haviarová. Pleť si treba chrániť aj v zime pri pobyte na horách. Vtedy na to síce príliš nemyslíte, ale hoci je ráno cestou na lyžovačku či dlhšiu zimnú prechádzku zamračené, cez deň sa vyjasní a slnečné lúče sú skutočne ostré.

Rok čo rok tmavšie

Hnedé škvrny v zime trochu prirodzene vyblednú aj bez špeciálnych ošetrení, stačí však prvé jarné slnko v marci, apríli a opäť naskočia výraznejšie na tvár. Ak ich nebudete riešiť, budú rok čo rok tmavšie. Potom už budú rovnaké počas celého roka. Ide o fázu, keď sa proti fľakom veľmi ťažko bojuje. Pri ich vzniku určite zohráva úlohu dedičnosť. Všimli ste si, že sa pigmentové škvrny objavili u vašich rodičov? Potom buďte opatrní.

Čo ich ešte vytiahne?

Spáliť a výrazne opaľovať by ste sa však nemali tak či tak. Niekedy sa za ich vznikom môže skrývať aj kombinácia dvoch faktorov. Ovplyvňujú ich hormonálne zmeny, užívanie niektorých liekov, napríklad hormonálnej antikoncepcie alebo tetracyklínu, ale i kozmetické prípravky, ktoré môžu reagovať so slnečnými lúčmi,“ dodáva skúsená odborníčka. Pigmentový fľak vám tak môže spôsobiť i obľúbený parfum. Pigmentácie počas tehotenstva sú prirodzené, skrývajú sa za nimi hormonálne výkyvy. Určite ich neriešte hneď. Aj po pôrode sa oplatí počkať a väčšinou sa ťažkosti do pol roka upravia.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor