MENU
novinky-a-odbornici

Máte za sebou bielenie pleti? Čo robiť, aby sa škvrny opäť neobjavili

Stav pleti ovplyvňuje aj stravovanie.
Novinky a odborníci

Máte za sebou bielenie pleti? Čo robiť, aby sa škvrny opäť neobjavili

Jeseň je ideálna na boj s pigmentovými škvrnami. Lekárka vám poradí ako sa o pleť starať, aby ste ich znovu nevytiahli na povrch.

Počítajte s tým, že aj po úspešnom bielení, musí byť ochrana pleti doživotná. V opačnom prípade sa vrátite tam, kde ste boli.

Pozor na zimné slnko

„Sklon k tvorbe pigmentových škvŕn zostáva a ochrana pred slnkom je najdôležitejšia. K pleti musíte pristupovať, akoby ste mali napríklad alergiu na slnko a potrebovali by ste ju odblokovať. Treba siahnuť už po vysokých ochranných faktoroch,“ vyzýva na opatrnosť dermatologička MUDr. Zora Haviarová. Pleť si treba chrániť aj v zime pri pobyte na horách. Vtedy na to síce príliš nemyslíte, ale hoci je ráno cestou na lyžovačku či dlhšiu zimnú prechádzku zamračené, cez deň sa vyjasní a slnečné lúče sú skutočne ostré.

Rok čo rok tmavšie

Hnedé škvrny v zime trochu prirodzene vyblednú aj bez špeciálnych ošetrení, stačí však prvé jarné slnko v marci, apríli a opäť naskočia výraznejšie na tvár. Ak ich nebudete riešiť, budú rok čo rok tmavšie. Potom už budú rovnaké počas celého roka. Ide o fázu, keď sa proti fľakom veľmi ťažko bojuje. Pri ich vzniku určite zohráva úlohu dedičnosť. Všimli ste si, že sa pigmentové škvrny objavili u vašich rodičov? Potom buďte opatrní.

Čo ich ešte vytiahne?

Spáliť a výrazne opaľovať by ste sa však nemali tak či tak. Niekedy sa za ich vznikom môže skrývať aj kombinácia dvoch faktorov. Ovplyvňujú ich hormonálne zmeny, užívanie niektorých liekov, napríklad hormonálnej antikoncepcie alebo tetracyklínu, ale i kozmetické prípravky, ktoré môžu reagovať so slnečnými lúčmi,“ dodáva skúsená odborníčka. Pigmentový fľak vám tak môže spôsobiť i obľúbený parfum. Pigmentácie počas tehotenstva sú prirodzené, skrývajú sa za nimi hormonálne výkyvy. Určite ich neriešte hneď. Aj po pôrode sa oplatí počkať a väčšinou sa ťažkosti do pol roka upravia.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Synček v noci kašle a vracia. Nikto nám nevie pomôcť

Nepíšete, ako dlho stav u vášho syna trvá, či mu predchádzalo nejaké nachladnutie alebo sa zrazu v noci objavil kašeľ s vracaním. Kašeľ je dôležitým diagnostickým príznakom, ktorý upozorňuje na to, že niečo sa v tele deje. Ja by som myslela na tri veci. Ako prvú na začínajúcu astmu, teda zvýšenú reaktivitu priedušiek. Niekedy je kašeľ jediným príznakom astmy. Vyskytuje sa najmä v noci a spúšťa ho často cvičenie, alergia, prechladnutie či studený vzduch. Po druhé by mohlo ísť o gastroezofageálny reflux, teda vrátenie obsahu žalúdka do pažeráka. V ležiacej polohe obsah zateká do priedušiek a vyvoláva kašeľ. Vhodné je gastroenterologické vyšetrenie. A po tretie netreba zabúdať na čierny kašeľ hlavne pri neočkovaných deťoch. Obvodný lekár odoberie krv na sérologické vyšetrenie. Toto infekčné ochorenie vyvoláva baktéria a je potrebné začať čím skôr antibiotickú liečbu. Dieťa aj po zvládnutí akútnej infekcie kašle aj niekoľko mesiacov.

čítať viac

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor