Počítajte s tým, že aj po úspešnom bielení, musí byť ochrana pleti doživotná. V opačnom prípade sa vrátite tam, kde ste boli.
Pozor na zimné slnko
„Sklon k tvorbe pigmentových škvŕn zostáva a ochrana pred slnkom je najdôležitejšia. K pleti musíte pristupovať, akoby ste mali napríklad alergiu na slnko a potrebovali by ste ju odblokovať. Treba siahnuť už po vysokých ochranných faktoroch,“ vyzýva na opatrnosť dermatologička MUDr. Zora Haviarová. Pleť si treba chrániť aj v zime pri pobyte na horách. Vtedy na to síce príliš nemyslíte, ale hoci je ráno cestou na lyžovačku či dlhšiu zimnú prechádzku zamračené, cez deň sa vyjasní a slnečné lúče sú skutočne ostré.
Rok čo rok tmavšie
Hnedé škvrny v zime trochu prirodzene vyblednú aj bez špeciálnych ošetrení, stačí však prvé jarné slnko v marci, apríli a opäť naskočia výraznejšie na tvár. Ak ich nebudete riešiť, budú rok čo rok tmavšie. Potom už budú rovnaké počas celého roka. Ide o fázu, keď sa proti fľakom veľmi ťažko bojuje. Pri ich vzniku určite zohráva úlohu dedičnosť. Všimli ste si, že sa pigmentové škvrny objavili u vašich rodičov? Potom buďte opatrní.
Čo ich ešte vytiahne?
Spáliť a výrazne opaľovať by ste sa však nemali tak či tak. Niekedy sa za ich vznikom môže skrývať aj kombinácia dvoch faktorov. „Ovplyvňujú ich hormonálne zmeny, užívanie niektorých liekov, napríklad hormonálnej antikoncepcie alebo tetracyklínu, ale i kozmetické prípravky, ktoré môžu reagovať so slnečnými lúčmi,“ dodáva skúsená odborníčka. Pigmentový fľak vám tak môže spôsobiť i obľúbený parfum. Pigmentácie počas tehotenstva sú prirodzené, skrývajú sa za nimi hormonálne výkyvy. Určite ich neriešte hneď. Aj po pôrode sa oplatí počkať a väčšinou sa ťažkosti do pol roka upravia.