MENU
novinky-a-odbornici

Psychoterapeutka: Varovné príznaky ženského alkoholizmu vyzerajú nevinne

Zvyknete si pred spaním hrknúť? Toto si o tom myslí odborníčka.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Psychoterapeutka: Varovné príznaky ženského alkoholizmu vyzerajú nevinne

Vidieť vrátené životy a neskôr aj návraty k hodnotám v rodinách, znamená veľa krásnych pocitov a chvíľ aj pre mňa, hovorí psychoterapeutka Jana Žemličková, nominovaná na cenu Krištáľové krídlo v kategórii medicína a veda.

Ak na pitie nepotrebujete žiadny sociálny dôvod, je to zdvihnutý prst. PhDr. Jana Žemličková, PhD., MPH pracuje v petržalskom AT sanatóriu pre alkoholikov ako psychoterapeutka. Psychoterapiu, pri ktorej využíva aj štúdium divadelníčky, vníma zaväzujúco ako povinnosť otvárať skryté miesta a možnosti svojich pacientov. „Už v začiatkoch svojej praxe som pochopila, že s takým človekom prejsť kus života je obohacujúce aj pre mňa. Bez nich by som nebola tam, kde som, nedokázala by som počuť, cítiť a vnímať chorobu v takom komplexe, aký je pre uzdravenie a vymanenie sa spod závislosti pre človeka dôležité.

Existuje stránka na sociálnej sieti „Mama potrebuje víno“. To znie, akoby deci červeného po večeroch bolo absolútne v poriadku. Je?

Ja som sa stretla dokonca už aj s výrazom „zdravý alkoholizmus“ – napríklad pitie po dobrom jedle. Človek je tvor vynachádzavý a ospravedlniť si vie prakticky všetko, akékoľvek konanie, ak oň má záujem, dokonca aj také, ktoré prekračuje zákon. V realite života prakticky neexistuje dôvod, prečo si nevypiť. Jedným z dôvodov na pitie je aj prostredie a súčasťou prostredia je každý z nás. A keď k tomu pridružíme racionálne zdôvodnenia ako „relax po ťažkom dni“ či „právo na pokoj“, alebo proklamovaný postoj „červené víno je zdravé“, z večerného popíjania sa postupom času môže rozvinúť aj „potreba vína“ na každý deň ako súčasť života. Takúto stránku na sociálnej sieti z pohľadu ochrany zdravia vnímam ako rizikovú, pretože odzrkadľuje postoj našej spoločnosti, že piť je normálne.

Niet sa čo čudovať, že veľa žien začne s pitím práve na materskej. Stretávate sa s tým?

Áno, pri ženách môže byť pitie spojené aj s materstvom, keď majú pocit, že za veľmi krátky čas musia zrelaxovať, čo im alkohol umožňuje. Pocit izolovanosti, nezamestnanosti alebo aj života v nefun­kčnom vzťahu môže byť tiež silným spúšťačom pitia. Myslím si, že pôvod rastúceho ženského pitia je zakotvený v emóciách. Ženy citlivejšie spracovávajú stresové situácie, a tých bolo najmä v posledných rokoch pandémie nekonečne veľa. Osamelosť prežívajú oveľa bolestivejšie a vytvárajú si, aj keď nevedomky, únik z každodennej rutiny.

Je už žien alkoholičiek viac ako mužov?

Pred šesťdesiatimi až sedemdesiatimi rokmi bol ženský alkoholizmus oproti mužskému v pomere 1 : 16, dokonca ženy v tých časoch považovali za neliečiteľné. V liečebniach ani ženské oddelenie pre alkoholičky neexistovalo, liečili sa len muži. Za posledných dvadsať rokov sa tento pomer výrazne zmenil v neprospech žien. Neexistuje presný výskum, ale podľa našich skúseností v Sanatóriu AT môžem skonštatovať, že v súčasnosti je to približne 1 : 3. Odhaduje sa, že nebude dlho trvať a ženy budú dokonca prevažovať.

Jana Žemličková ako psychoterapeutka pomáham pacientom s alkoholizmom.Jana Žemličková ako psychoterapeutka pomáham pacientom s alkoholizmom.
Zdroj: archív J.Ž.

Ženy alkoholičky však na verejnosti veľmi nevidno. Pijú skôr potajomky? Sú iné ako muži?

Pohlavie si nevyberá. Odborníci dokonca hľadali typológiu v tomto zmysle, ale nepodarilo sa. Ženy už dlhšie nepijú len doma, emancipácia otvorila brány do sveta ženám aj v konzume, nehovoriac o období, keď sme všetci brali domovy ako nútené zlo pred vyššou mocou – ochranou vlastného zdravia. Niektoré ženy pijú alebo užívajú rôzne lieky na stimuláciu uvoľnenia, alebo z radosti, zo sexuálnej pohody, ale rovnako aj zo smútku, depresie či nespokojnosti. A nakoniec oba typy možno stretnúť v jednej ambulancii.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor