MENU
novinky-a-odbornici

Všimli ste si na očiach toto? Môže to byť príznak dlhého covidu, o ktorom netušíte

Natural,Portrait,Of,A,Beautiful,Young,Girl,Close-up
Novinky a odborníci

Všimli ste si na očiach toto? Môže to byť príznak dlhého covidu, o ktorom netušíte

Podľa malej štúdie uverejnenej minulý týždeň v British Journal of Ophthalmology sa môže v očiach ukrývať dôkaz o tom, ako sa váš organizmus s dávnejšie prekonaným covidom vysporiadal.  

Najmenej u 1 z 10 ľudí nakazených covidom sa vyvinie dlhý covid. Ten vedci definujú ako symptómy trvajúce viac ako 4 týždne po prechode akútnej fázy a nesúvisiace s iným možným ochorením.  Predchádzajúce štúdie naznačovali, že poškodenie nervových vlákien môže byť jedným z následkov dlhého covidu. Vedci teraz zistili, že pomôcť identifikovať dlhý covid môže aj strata nervových vlákien a nárast dendritických alebo kľúčových imunitných buniek na rohovke. 

Poškodená rohovka

Štúdie sa zúčastnili ľudia jeden až šesť mesiacov po prekonaní covidu-19. Vyplnili 28-položkový dotazník National Institute of Health and Clinical Excellence  (NICE) pre odhalenie príznakov súvisiacich s dlhým covidom. Odpovede v dotazníku naznačujúce dlhý covid silne korelovali s poškodením rohovkového nervu. Neurologické symptómy boli prítomné po 4 a 12 týždňoch u 22 zo 40 (55%) a 13 z 29 (45%) pacientov.

Rohovky účastníkov sa potom skenovali pomocou CCM (konfokálnej mikroskopie rohovky) pre monitorovanie poškodení nervových vlákien a hustoty dendritických buniek. Tieto bunky majú kľúčovú úlohu v reakcii primárneho imunitného systému tým, že zachytávajú antigény z inváznych organizmov. Skeny rohovky sa porovnali s 30 zdravými ľuďmi bez skúsenosti s infekciou COVID-19.

Skenovanie ukázalo, že pacienti s neurologickými príznakmi 4 týždne potom, čo sa zotavili z akútneho COVID-19, mali väčšie poškodenie a stratu rohovkových nervových vlákien s vyšším počtom dendritických buniek ako tí, ktorí nemali infekciu COVID-19. Tí bez neuropríznakov mali porovnateľný počet vlákien rohovkového nervu ako tí, ktorí neboli infikovaní COVID-19, ale mali viac dendritických buniek.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na stabilizáciu skoliózy mi do chrbtice dali titánové tyče. Nemali by sa po čase vybrať?

Predpokladám, že operačný zákrok, pri ktorom vám do chrbtice vložili titánové fixačné tyče, ste absolvovali ako trinásť-, štrnásťročná. Podľa mojich výpočtov ich máte v tele už štrnásť rokov! O tom, ako dlho má zostať oporná konštrukcia po operácii v tele, rozhoduje operatér. Vo všeobecnosti platí, že každý cudzí, teda aj kovový materiál, by mal byť po limitovanom čase extrahovaný, teda vybraný z tela. Odporúčam vám čo najskôr navštíviť ošetrujúceho lekára.

Skolióza je vykrivenie chrbtice do strany. Ak nepomáha konzervatívna liečba, teda nosenie korzetu, a aktívna rehabilitácia, a vychýlenie je väčšie ako 35 až 40 stupňov, ortopéd indikuje operačný zákrok, pri ktorom sa do chrbtice vkladajú fixačné tyče. Majú za úlohu vyrovnávať krivku skoliózy. Po skončení rastu nasleduje ďalší zákrok, počas ktorého operatér vyberie z chrbtice opornú konštrukciu. Po druhej operácii by mala opäť nasledovať dlhodobá rehabilitácia a trénovanie bežných návykov.

čítať viac

Mesačná dcérka dýcha v spánku nepravidelne, panikárim!

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor