MENU
novinky-a-odbornici

Nový rizikový faktor hypertenzie. Vedcov zmiatol, doteraz si mysleli opak

Výška príjmu ovplyvňuje viac ako cenu vecí, ktoré si môžete dopriať.
Novinky a odborníci

Nový rizikový faktor hypertenzie. Vedcov zmiatol, doteraz si mysleli opak

Byť za vodou sa zrejme neoplatí. Svetoví kardiológovia varujú pred dopadom na zdravie srdca.

Európska kardiologická spoločnosť prišla so zistením, že vynikajúci príjem môže mať závažný dopad na cievy a hodnoty krvného tlaku. Ako je to možné?

Vek vs. plat

Vysoký krvný tlak postihuje približne 30 - 45% dospelých, medzi šesťdesiatnikmi dokonca 60%. Vek je teda známy rizikový faktor hypertenzie. Prečo ale život na vysokej nohe? Vyše štyritisíc zamestnancov výskumníci rozdelili do štyroch skupín podľa ročného zárobku a dva roky skúmali ich zdravotné dáta. Muži v skupine s najvyšším príjmom mali v porovnaní s mužmi v kategórii s najnižším príjmom takmer dvakrát vyššiu pravdepodobnosť vzniku vysokého krvného tlaku. Zistenia boli konzistentné bez ohľadu na vek a nezávislé od východiskového krvného tlaku, pracoviska, zamestnania, počtu členov rodiny a fajčenia.

2-krát vyššie riziko vysokého krvného tlaku majú bohatí muži
 

Pravdepodobným vysvetlením bude, že v niektorých predchádzajúcich štúdiách sa u bohatších mužov zaznamenal menej zdravý životný štýl v kontexte stravy a konzumácie alkoholu. Zaujímavé je, že spojitosť hypertenzie a zárobku sa ukázala iba u silnejšieho pohlavia, ženy mali skôr tendenciu k nižšiemu krvnému tlaku.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Cestovanie s dieťaťom v MHD počas pandémie

Obmedzte pohyb mimo bydliska na nevyhnutnú mieru – dochádzanie do práce, nákup potravín, hygieny, liekov, domácej sociálnej starostlivosti, nevyhnutná návšteva zdravotníckeho zariadenia. Autobusové spoločnosti na Slovensku prijali preventívne opatrenia na zvýšenie bezpečnosti cestujúcich a zabezpečujú dezinfekciu vozidiel čistiacimi prostriedkami s najnovším typom polymérovej vodou riediteľnej dezinfekcie, ktorá nie je dráždivá ani toxická. Pokiaľ je nutné cestovať s dieťaťom vo verejnej doprave, dodržujte vzdialenosť medzi spolucestujúcimi. Vhodné je sedieť vždy na každom druhom sedadle, pri okne. Počas pobytu na verejnom priestranstve dávajte sebe a deťom rúško. Po príchode domov si umyte dôkladne ruky, a to 20 až 30 sekúnd s mydlom pod tečúcou vodou a aj medzi prstami. Môžete použiť aj dezinfekčný gél s obsahom 60 percent alkoholu.

čítať viac

Po úraze mám vybočenú priehradku. Chrápem a dýcham ústami

Podľa opisu vašich ťažkostí predpokladám, že pred úrazom ste nemali s dýchaním cez nos problém. Ak aj napriek operácii vaše ťažkosti pretrvávajú, treba posúdiť, či pri  zákroku bola naozaj  vyrovnaná vybočená priehradka, prípadne, či v nosovej dutine nie sú viditeľné iné prekážky. Odporúčam vám opätovne navštíviť ORL lekára, najlepšie iného kvôli objektívnosti. Ak nie ste alergik a máte stále upchatý nos, príčinou bude s najväčšou pravdepodobnosťou nejaká mechanická prekážka v nose. V takom prípade vám nepomôžu žiadne lieky, iba jej odstránenie. Je prirodzené, že ak nemôžete voľne dýchať cez nos počas dňa, budete mať problém aj v noci, pričom môžu vznikať až apnoické prestávky – zástavy dýchanie. Váš stav si vyžaduje  podrobné vyšetrenie a následné riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia