MENU
novinky-a-odbornici

Je potrebné vždy doužívať antibiotiká? Radia odborníci

Antibiotiká by ste mali užívať len na základe lekárskeho predpisu.
Novinky a odborníci

Je potrebné vždy doužívať antibiotiká? Radia odborníci

Antibiotiká, ktoré ste nedoužívali nepatria do bežného odpadkového koša. Viete, kam by ste ich mali zaniesť?

Máte doma nespotrebované antibiotiká a neviete čo s nimi? Podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) by ste ich mali odniesť do lekárne. Lieky nepatria do koša a musia sa zlikvidovať špeciálnym spôsobom, informuje TASR.  

„Nespotrebované lieky si v žiadnom prípade nenechávajte pre istotu na prevenciu alebo liečbu iného ochorenia. Takisto sa s antibiotikami nedeľte s inými, ani keď majú rovnaké príznaky ako vy," zdôraznila Magdaléna Jurkemíková, hovorkyňa ŠÚKL.

Antibiotiká doužívajte 

Antibiotiká by ste mali užívať len na základe lekárskeho predpisu. Nezabúdajte, že tieto lieky neliečia chrípku, prechladnutie ani iné vírusové ochorenie. Diagnostika je v rukách lekára. Riaditeľka ŠÚKL Zuzana Baťová pripomenula, že predpísané antibiotiká je potrebné užívať vždy v tú istú hodinu, aby bola dosiahnutá potrebná hladina antibiotika v tele.

„Takisto sa vyžaduje doužívanie celej predpísanej dávky. To, že pacient už nepociťuje príznaky, neznamená, že došlo k likvidácii baktérie, a infekcia sa môže vrátiť. Zároveň môžu baktérie prispôsobiť svoje obranné schopnosti proti antibiotiku, s ktorým sa stretli, keď vzniká rezistencia," komentovala.

Nezabúdajte na prevenciu

Odborníci zároveň pripomínajú, že mnohým ochoreniam sa dá efektívne a jednoducho predchádzať. Základom je správna hygiena rúk a absolvovanie povinných očkovaní. Pri závažnom ohrození, akým je aktuálna pandémia nového koronavírusu, je podľa ústavu potrebné dodržiavať inštrukcie a odporúčania Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR ako nosenie rúška, zníženie mobility a podobne.

„Aj keď COVID-19 je vírusové ochorenie, pri komplikovanom priebehu sa u pacienta môže vyvinúť aj sekundárna bakteriálna infekcia, ktorá si môže vyžadovať liečbu antibiotikami," dodala Jurkemíková.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Cestovanie s dieťaťom v MHD počas pandémie

Obmedzte pohyb mimo bydliska na nevyhnutnú mieru – dochádzanie do práce, nákup potravín, hygieny, liekov, domácej sociálnej starostlivosti, nevyhnutná návšteva zdravotníckeho zariadenia. Autobusové spoločnosti na Slovensku prijali preventívne opatrenia na zvýšenie bezpečnosti cestujúcich a zabezpečujú dezinfekciu vozidiel čistiacimi prostriedkami s najnovším typom polymérovej vodou riediteľnej dezinfekcie, ktorá nie je dráždivá ani toxická. Pokiaľ je nutné cestovať s dieťaťom vo verejnej doprave, dodržujte vzdialenosť medzi spolucestujúcimi. Vhodné je sedieť vždy na každom druhom sedadle, pri okne. Počas pobytu na verejnom priestranstve dávajte sebe a deťom rúško. Po príchode domov si umyte dôkladne ruky, a to 20 až 30 sekúnd s mydlom pod tečúcou vodou a aj medzi prstami. Môžete použiť aj dezinfekčný gél s obsahom 60 percent alkoholu.

čítať viac

Po úraze mám vybočenú priehradku. Chrápem a dýcham ústami

Podľa opisu vašich ťažkostí predpokladám, že pred úrazom ste nemali s dýchaním cez nos problém. Ak aj napriek operácii vaše ťažkosti pretrvávajú, treba posúdiť, či pri  zákroku bola naozaj  vyrovnaná vybočená priehradka, prípadne, či v nosovej dutine nie sú viditeľné iné prekážky. Odporúčam vám opätovne navštíviť ORL lekára, najlepšie iného kvôli objektívnosti. Ak nie ste alergik a máte stále upchatý nos, príčinou bude s najväčšou pravdepodobnosťou nejaká mechanická prekážka v nose. V takom prípade vám nepomôžu žiadne lieky, iba jej odstránenie. Je prirodzené, že ak nemôžete voľne dýchať cez nos počas dňa, budete mať problém aj v noci, pričom môžu vznikať až apnoické prestávky – zástavy dýchanie. Váš stav si vyžaduje  podrobné vyšetrenie a následné riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia