MENU
novinky-a-odbornici

Dali by ste zaočkovať dieťa pod 12 rokov proti covidu? Vakcína sa očakáva v zime

Aj deti mladšie ako 12 rokov budú mať čoskoro šancu nechať sa zaočkovať proti COVID-19.
Novinky a odborníci

Dali by ste zaočkovať dieťa pod 12 rokov proti covidu? Vakcína sa očakáva v zime

Očkovanie detí do 12 rokov by mohlo byť oficiálne schválené začiatkom zimy. Spoločnosti Pfizer a Moderna už robia klinické skúšky u mladších detí. Rodičia aj lekári sa ale rozchádzajú v tom, či majú alebo nemajú očkovať deti v tomto veku, pretože tvoria menej ako 0,1% zo všetkých úmrtí na COVID-19.

Očakáva sa, že núdzové očkovanie detí do 12 rokov by americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) mohol scháliť už začiatkom zimy. Je pravdepodobné, že krátko na to ho scháli na núdzové očkovanie aj Európska agentúra pre lieky (EMA). Rodičia a lekári sa však rozchádzajú v tom, či deti očkovať alebo nie, pretože aj keď môžu ochorieť na COVID-19, tvoria menej ako 0,1 % zo všetkých úmrtí.

Pfizer už robí klinické skúšky

Spoločnosť Pfizer už klinicky testuje vakcínu u detí vo veku 5 až 11 rokov. Zaregistrovaných je okolo 4500 detí na asi 100 pracoviskách klinických štúdií v USA, vo Fínsku, Poľsku a Španielsku. Približne polovica týchto detí  dostane dve dávky vakcíny proti COVID-19 s odstupom 21 dní,  druhá polovica bude zaočkovaná placebom. Odborné tímy otestujú bezpečnosť, znášanlivosť a imunitnú reakciu vyvolanú vakcínou, a to pravdepodobne meraním hladín protilátok.

Moderna plánuje podobnú štúdiu, do ktorej je zapísaných 6 750 detí vo veku od 6 mesiacov do 11 rokov, pričom očkovanie dostanú s 28-denným odstupom.

Pre deti budú nižšie dávky vakcíny

FDA požaduje zbierať údaje ďalších 4 až 6 mesiacov po očkovaní, aby sa ukázala jeho bezpečnosť . U dospelých sa bezpečnosť skúmala 2 mesiace od podania druhej dávky očkovania.

Keďže deti nie sú malí dospelá, ich telá a imunitný systém sa správajú odlišne, čo znamená, že môžu mať odlišné požiadavky na liečbu. Navyše, deti môžu potrebovať rôzne dávky vakcíny v závislosti od ich výšky, hmotnosti a veku. Spoločnosť Pfizer oznámila, že pre testovanie vakcín proti COVID-19 u detí zvolila nižšie dávky, ako sú dávky podávané tínedžerom a dospelým.

Deti vo veku 12 rokov a staršie dostávajú dve dávky 30 mikrogramov (μg) vakcíny, deťom vo veku od 5 do 11 rokov sa podajú dávky len 10 μg a u detí vo veku od 6 mesiacov do 4 rokov sa budú podávať dávky len 3 μg.

Rodičia s očkovaním váhajú

Či bude záujem o očkovanie malých detí nie je celkom isté. Nedávny prieskum v USA, pri ktorom sa rodičov pýtali, či dajú svoje dieťa zaočkovať, akonáhle bude vakcína COVID-19 povolená a dostupná pre deti ich vekovej skupiny, iba asi 3 z 10 rodičov, čiže asi 29 % rodičov detí do 18 rokov uviedlo, že svoje dieťa dajú očkovať „hneď“.

Prieskum tiež ukázal, že 15 % rodičov plánuje dať očkovať svoje deti iba ak to bude vyžadovať škola a 19 % uviedlo, že dieťa očkovať určite nedajú. A to napriek tomu, že aj deti môžu ochorieť na COVID-19 a preniesť túto chorobu na ostatných, aj keď ich príznaky nemusia byť vážne.

Nie je ale výnimkou, že aj deti majú veľmi vážny priebeh ochorenia. Navyše ich ohrozuje dlhý covid a ďalšie zdravotné komplikácie ako multisystémový zápalový syndróm u detí a ďalšie.

Bude fungovať kolektívna ochrana?

Je otázne, koľko detí sa nakoniec podarí zaočkovať. Slovenskí odborníci tvrdia, že kým nedosiahneme aspoň 80% zaočkovanosť, kolektívna imunita fungovať nebude. Nepredpokladajú tiež, že by deti zareagovali na očkovanie horšie ako dospelí, skôr naopak, myslia si, že ich imunitný systém vytvorí veľmi efektívnu ochranu pred koronavírusom.

Preto je dôležité, aby sa dalo okrem dospelých zaočkovať aj čím viac detí nielen do 12 ale aj pod 12 rokov.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor