MENU
novinky-a-odbornici

Slováci umierajú na CIRHÓZU pečene, aj keď nepijú! Čo je za tým?

Digital,Composite,Of,Highlighted,Painful,Liver,Of,Woman,/,Healthcare
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Slováci umierajú na CIRHÓZU pečene, aj keď nepijú! Čo je za tým?

Na cirhózu pečene dnes už umierajú aj mladí ľudia. Ak odhalíte ochorenie včas, vaše šance na vyliečenie sa zvýšia. Stačí urobiť len JEDNU VEC.

Dňa 16. júna sa uskutočnila tlačová konferencia „Berme svoju pečeň vážne – predstavenie nového projektu Sírius”. Prednášky odborníkov boli zamerané na prevenciu a včasnú diagnostiku tohto vážneho ochorenia. To by viedlo k zamedzeniu rozvoja ochorenia a zvýšeniu šancí na jeho vyliečenie. 

Prvenstvo vo svete

 „Slovensko dosiahlo prvenstvo vo výskyte cirhózy pečene vo svete.” , uviedol vedecký časopis Lancet. To bol podnet na vznik Projektu SURIUS pod záštitou prezidenta Slovenskej hepatologickej spoločnosti, MUDr. Ľubomíra Skladaného, PhD. Objasnil, prečo je to také dôležité: „Cieľom projektu je včasné odhalenie ochorenia pečene u osôb, ktoré nemajú žiadne príznaky choroby. Aktívny prístup, teda skríning pomôže odhaliť ochorenie v takom štádiu, aby sa zabránilo cirhóze a zachránil sa tak ľudský život.”

Cirhóza ohrozuje aj mladých ľudí

Cirhóza pečene je konečným štádiom ochorenia.Cirhóza pečene je konečným štádiom ochorenia.
Cirhóza pečene je konečným štádiom ochorenia.
Zdroj: Shutterstock.com

Na cirhózu, ktorá je konečným štádiom ochorenia, dnes umierajú mladí ľudia vo veku 25 – 45 rokov. Ochorenie pečene sa vyvíja niekoľko rokov a nebolí. Človek s 10 ročnou cirhózou pečene sa môže cítiť rovnako zdravo, ako človek, ktorý nemá žiadne ochorenie pečene. Práve to je nebezpečné, že ku bolestiam, prípadne ku komplikáciám dochádza až vo vyšších štádiách ochorenia.

Považujem za mimoriadne dôležité, aby sa dostala do povedomia terminológia fibróza, čo znamená tuhnutie pečene. Keďže liečebné možnosti pri cirhóze sú obmedzené, je dôležité diagnostikovať chorobu pečene vo včasnejších štádiách fibrózy, kde v týchto štádiách človek väčšinou problém s pečeňou nepociťuje, a preto nehľadá lekársku pomoc.”, zdôraznil MUDr. Skladaný vo svojej prednáške.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor