Dňa 16. júna sa uskutočnila tlačová konferencia „Berme svoju pečeň vážne – predstavenie nového projektu Sírius”. Prednášky odborníkov boli zamerané na prevenciu a včasnú diagnostiku tohto vážneho ochorenia. To by viedlo k zamedzeniu rozvoja ochorenia a zvýšeniu šancí na jeho vyliečenie.
Prvenstvo vo svete
„Slovensko dosiahlo prvenstvo vo výskyte cirhózy pečene vo svete.” , uviedol vedecký časopis Lancet. To bol podnet na vznik Projektu SURIUS pod záštitou prezidenta Slovenskej hepatologickej spoločnosti, MUDr. Ľubomíra Skladaného, PhD. Objasnil, prečo je to také dôležité: „Cieľom projektu je včasné odhalenie ochorenia pečene u osôb, ktoré nemajú žiadne príznaky choroby. Aktívny prístup, teda skríning pomôže odhaliť ochorenie v takom štádiu, aby sa zabránilo cirhóze a zachránil sa tak ľudský život.”
Cirhóza ohrozuje aj mladých ľudí
Na cirhózu, ktorá je konečným štádiom ochorenia, dnes umierajú mladí ľudia vo veku 25 – 45 rokov. Ochorenie pečene sa vyvíja niekoľko rokov a nebolí. Človek s 10 ročnou cirhózou pečene sa môže cítiť rovnako zdravo, ako človek, ktorý nemá žiadne ochorenie pečene. Práve to je nebezpečné, že ku bolestiam, prípadne ku komplikáciám dochádza až vo vyšších štádiách ochorenia.
„Považujem za mimoriadne dôležité, aby sa dostala do povedomia terminológia fibróza, čo znamená tuhnutie pečene. Keďže liečebné možnosti pri cirhóze sú obmedzené, je dôležité diagnostikovať chorobu pečene vo včasnejších štádiách fibrózy, kde v týchto štádiách človek väčšinou problém s pečeňou nepociťuje, a preto nehľadá lekársku pomoc.”, zdôraznil MUDr. Skladaný vo svojej prednáške.