MENU
novinky-a-odbornici

Máte jazvu? Kde sa hojí najhoršie a ako sa o ňu starať, radí lekárka

Starostlivosť o jazvy.
Novinky a odborníci

Máte jazvu? Kde sa hojí najhoršie a ako sa o ňu starať, radí lekárka

Za zahojenú ju možno považovať približne rok od zranenia. Ako dlho sa ju oplatí sledovať a čo pomôže, aby sa mohla stať takmer neviditeľnou?

Jazvy patria k životu, niekomu zostane jazva ako spomienka na zranenie, inému na odstránenie znamienka alebo operáciu. Jazvy sú prirodzeným spôsobom liečby rozličných poranení kože, ktoré sú hlbšie. Povrchové zranenia sa zahoja bez stopy. Zo začiatku po odpadnutí chrasty možno postrehnete len bledší povrch pokožky, aj ten sa však postupne dorovná. Ak poškodenie prenikne až do väzivovej vrstvy kože, miesto sa hojí jazvou.

Ani vystúpená, ani vpadnutá

So starostlivosťou o chirurgické jazvy, napríklad po odstránení znamienka, je to jednoduchšie ako napríklad po jazvičkách, ktoré vzniknú po akné. Viete, že tam bude a môžete približne odhadnúť, ako bude vyzerať. „Už keď chirurg reže, vieme, aké fázy hojenia budú nasledovať. Najskôr bude jazva zapálená, neskôr sa začne vypĺňať väzivom a potom ešte takmer rok pracuje, prestavuje sa,“ hovorí o celom procese dermatologička MUDr. Zora Haviarová. „V začiatočnej fáze si treba dávať pozor, aby zostala jazva na úrovni zvyšnej kože. Nemala by byť ani hypertrofická, teda vystúpená, ani atrofická, vpadnutá. Niekedy sa zmenám nedá zabrániť, ale oplatí sa bojovať.“ Hneď po prvotnom zahojení môžete doma jazvu rozmaznávať masážou a jemnými tlakom. Aj vďaka tomu nevybehne jazvička príliš hore.

Prečo sa oplatí masírovať?

Miesto si potierajte reparačnými, silikónovými alebo heparoidnými masťami. Na masáž si nájdite čas každý deň, napríklad večer pri sledovaní správ. Čím je jazva čerstvejšia, tým miernejší tlak vyvíjate. Masírujte bruškami prstov a dávajte si pozor na dlhé nechty, aby ste jazvu nepoškriabali. Použiť môžete aj neutrálne krémy, pri špeciálnych prípravkoch však môžete urýchliť hojenie približne o tretinu. Pri masáži sa zároveň uvoľnia okolité tkanivá a okolie jazvy bude pružnejšie. Najmä pri čerstvých ranách je vhodnejšie voliť odev z jemnejších textílií. Drsnejšie materiály môžu zo začiatku jazvu zbytočne dráždiť. Prípadný zápal totiž môže narušiť hojenie rany a dokonca vyvolať tvorbu prebytočného tkaniva. Vhodné sú antispetické masti, z účinných látok je ideálny heparín, pantenol či anlantoín.

V začiatočnej fáze si treba dávať pozor, aby zostala jazva na úrovni zvyšnej kože. Nemala by byť ani vystúpená, ani vpadnutá. Niekedy sa zmenám nedá zabrániť, ale oplatí sa bojovať.
MUDr. Zora Haviarová, dermatologička

Môže sa rozťahovať

Jazvu sa oplatí doma sledovať, ak sa vám niečo nezdá, obráťte sa na odborníka. Ak sa má niečo udiať, väčšinou sa začne očividne meniť po štyroch až šiestich týždňoch. „Bežne sa napríklad stane, že na chrbte sa vyberie znamienko, rana sa zašije a po počiatočnom zahojení, keď sa vyberú stehy, tam vidíte len jednu nenápadnú čiaročku. Ťah svalov pri bežných činnostiach, ako je napríklad nosenie nákupov, spôsobí, že sa jazva rozťahuje. Z čiarky môže vzniknúť slza. Jazva nie je hypertrofická ani patologická, len roztiahnutá,“ približuje hojenie kožná lekárka.

Podobným spôsobom sa hoja napríklad aj jazvy na lýtkach. Nemôžete zostať polroka doma a len ležať, aby sa náhodou jazva nezväčšila. Po zašití rany sa však vyhýbajte športovým aktivitám sedem až desať dní. Ak by sa jazva zle hojila, prípadne by sa začala vyvyšovať, používajú sa silikónové gély alebo kortikoidné náplasti, ktoré sa ju snažia udržať na úrovni kože. Má vaša jazva už pol roka a stále je pekná? V tomto prípade je vysoká šanca, že to tak aj zostane.

Dôležité stehy

O tom, aká bude jazva, často rozhoduje aj to, ako bola zašitá. Najhoršie sú úrazové rany, keď vás napríklad pohryzie pes alebo horšie spadnete. Pri plánovanom chirurgickom zákroku chirurg reže rovno, ale po úrazoch treba zničenú kožu doslova plátať zo všetkých strán. Potom je aj jazva škaredšia, je to však prirodzené. Rovnako dôležité sú stehy. Čím väčšie sú medzi nimi rozostupy alebo čím sú nepravidelnejšie, tým výraznejšia bude jazva.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor