Hlavným cieľom liečby akné je zlepšenie stavu pleti, ale rovnako by mala byť prevenciou vzniku jaziev na tvári. Aké sú v súčasnosti možnosti liečby?
Máte ťažšiu formu?
„Pri ťažších stavoch používame celkové alebo lokálne retinoidy, prípravky obsahujúce kyselinu retinovú alebo tretinoín vo forme krému, gélu alebo mlieka. Masti, v ktorých je ako účinná látka tretinoín, adapalén alebo tazarotén. Zo začiatku sa aplikujú trikrát do týždňa, vždy na večer,“ hovorí o možnostiach liečby dermatologička MUDr. Alexandra Rozborilová, PhD. „Nie je však vhodné kombinovať ich s aplikáciou benzoylperoxidu.“ Pri používaní spomínaných prípravkov si treba dávať pozor na slnečné žiarenie. Pokožka je vtedy citlivejšia.
Treba ich meniť
Pri zvládnutí akné sú výborným pomocníkom i antibiotiká. Podľa odborníčky je ich výhodou, že potláčajú lokálny zápal. Majú však i nevýhodu. Vzniká proti nim určitá rezistencia, čo znamená, že dĺžka účinku sú asi dva mesiace. Potom ich treba vysadiť alebo zmeniť typ antibiotika. „Veľmi obľúbená je momentálne kombinácia užívania antibiotík s lokálnym použitím benzoylperoxidu. Ďalej je to používanie kyseliny azelaovej alebo salicylovej. Javia sa ako veľmi dobre tolerované a patria ku konvenčným prípravkom v liečbe akné. Pomáhajú aj na pigmentácie, ktoré vznikli vplyvom zápalových prejavov,“ približuje odborníčka. Často sa využíva i kyselina salicylová, ktorá pomáha otvoriť uzavreté folikuly. Obľúbený je i niacínamid.
Nezaberá?
„Ak lokálna liečba nezaberá, použijeme celkové antibiotiká. Ide väčšinou o tetracyklínový rad, prípadne makrolidové antibiotiká. Využívame nielen ich antimikrobiálny účinok, ale aj účinok na potlačenie činnosti mazových žliaz,“ vysvetľuje Alexandra Rozborilová. Ak pri hľadaní príčin akné existuje podozrenie na hormonálnu poruchu, siahne sa pri liečbe po takzvaných orálnych kontraceptívach. Nevyužívajú sa ako antikoncepcia, ale na úpravu cyklu. V prípade potvrdenej vysokej hladiny testosterónu sa používajú antiandrogénne prípravky.
Peeling či svetlo
Pri najťažších prípadoch akné odborníci siahnu o izotretinoíne, čo je derivát vitamínu A. Používa sa najmä vtedy, ak existujú obavy, že dôjde k tvorbe jaziev. V lokálnej terapii pomôže akné zvládnuť svetelná terapia, najčastejšie modré svetlo. Často sa používa aj intenzívne pulzné svetlo. „V zdravotníckych zariadeniach možno absolvovať aj aplikáciu chemického peelingu kyselinou salicylovou, glykolovou alebo retinovou,“ pridáva ďalší tip dermatologička. „Ak sú prejavy príliš intenzívne a hlboké, pomáha lokálna aplikácia steroidných injekcií.“ Po doliečení akné sa rieši ďalšia komplikácia, a to tvorba jaziev.