MENU
novinky-a-odbornici

Máte akné? Nezúfajte, existujú ošetrenia, ktoré vám ho pomôžu zvládnuť

Problematická pleť a akné sa najčastejšie spájajú s dospievaním.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Máte akné? Nezúfajte, existujú ošetrenia, ktoré vám ho pomôžu zvládnuť

Ak si neviete s problematickou pleťou rady, určite sa obráťte na odborníka. Výber správneho postupu vás môže zachrániť pred obávanými jazvičkami.

Hlavným cieľom liečby akné je zlepšenie stavu pleti, ale rovnako by mala byť prevenciou vzniku jaziev na tvári. Aké sú v súčasnosti možnosti liečby?

Máte ťažšiu formu?

„Pri ťažších stavoch používame celkové alebo lokálne retinoidy, prípravky obsahujúce kyselinu retinovú alebo tretinoín vo forme krému, gélu alebo mlieka. Masti, v ktorých je ako účinná látka tretinoín, adapalén alebo tazarotén. Zo začiatku sa aplikujú trikrát do týždňa, vždy na večer,“ hovorí o možnostiach liečby dermatologička MUDr. Alexandra Rozborilová, PhD. „Nie je však vhodné kombinovať ich s aplikáciou benzoylperoxidu.“ Pri používaní spomínaných prípravkov si treba dávať pozor na slnečné žiarenie. Pokožka je vtedy citlivejšia.

Treba ich meniť

Pri zvládnutí akné sú výborným pomocníkom i antibiotiká. Podľa odborníčky je ich výhodou, že potláčajú lokálny zápal. Majú však i nevýhodu. Vzniká proti nim určitá rezistencia, čo znamená, že dĺžka účinku sú asi dva mesiace. Potom ich treba vysadiť alebo zmeniť typ antibiotika. „Veľmi obľúbená je momentálne kombinácia užívania antibiotík s lokálnym použitím benzoylperoxidu. Ďalej je to používanie kyseliny azelaovej alebo salicylovej. Javia sa ako veľmi dobre tolerované a patria ku konvenčným prípravkom v liečbe akné. Pomáhajú aj na pigmentácie, ktoré vznikli vplyvom zápalových prejavov,“ približuje odborníčka. Často sa využíva i kyselina salicylová, ktorá pomáha otvoriť uzavreté folikuly. Obľúbený je i niacínamid.

Nezaberá?

„Ak lokálna liečba nezaberá, použijeme celkové antibiotiká. Ide väčšinou o tetracyklínový rad, prípadne makrolidové antibiotiká. Využívame nielen ich antimikrobiálny účinok, ale aj účinok na potlačenie činnosti mazových žliaz,“ vysvetľuje Alexandra Rozborilová. Ak pri hľadaní príčin akné existuje podozrenie na hormonálnu poruchu, siahne sa pri liečbe po takzvaných orálnych kontraceptívach. Nevyužívajú sa ako antikoncepcia, ale na úpravu cyklu. V prípade potvrdenej vysokej hladiny testosterónu sa používajú antiandrogénne prípravky.

Peeling či svetlo

Pri najťažších prípadoch akné odborníci siahnu o izotretinoíne, čo je derivát vitamínu A. Používa sa najmä vtedy, ak existujú obavy, že dôjde k tvorbe jaziev. V lokálnej terapii pomôže akné zvládnuť svetelná terapia, najčastejšie modré svetlo. Často sa používa aj intenzívne pulzné svetlo. „V zdravotníckych zariadeniach možno absolvovať aj aplikáciu chemického peelingu kyselinou salicylovou, glykolovou alebo retinovou,“ pridáva ďalší tip dermatologička. „Ak sú prejavy príliš intenzívne a hlboké, pomáha lokálna aplikácia steroidných injekcií.“ Po doliečení akné sa rieši ďalšia komplikácia, a to tvorba jaziev.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor