MENU
novinky-a-odbornici

Ak u detí chorobu poriadne nepreliečite, hrozí vám toto

Little,Baby,Crying,On,Bed
Novinky a odborníci

Ak u detí chorobu poriadne nepreliečite, hrozí vám toto

Aj na pohľad nevinná viróza sa môže skončiť zápalom v uchu. Ako mu predchádzať?

Bolesti uší u detí sú jedným z najčastejších dôvodov návštevy lekára. „U dojčiat ide o pomerne častú komplikáciu bežnej nádchy a príznak zápalu stredného ucha,“ vysvetľuje Martina Jelínková, lekárka z detského oddelenia. Na jej vznik postačí sezónne prechladnutie, plný nos a to, že mnohé deti v útlom veku nevedia správne smrkať. Infekcia sa preto veľmi ľahko prenesie do oblasti stredoušia.

Nechytať

K typickým príznakom zápalu stredného ucha patrí okrem nádchy horúčka, podráždenosť, plačlivosť a nervozita. U detí, ktoré ešte nevedia rozprávať, problém rozpoznáte tak, že si často chytajú uško, ťahajú ho alebo si naň nechcú ľahnúť. „Ucho veľmi bolí a dieťa vám naň často ani nedovolí siahnuť. Má problémy so spánkom, zaspávaním a môže sa s plačom aj budiť. Ťažkosti sa zvyčajne vystupňujú práve vo večerných hodinách. Môžu tiež odmietať cicať z prsníka či fľaše pre problémy s prehĺtaním,“ objasňuje Jelínková a pripomína, že každé podozrenie na zápal stredného ucha si vyžaduje návštevu otorinolaryngológa, ktorý dôkladne vyšetrí ušný bubienok, vonkajší zvukovod, lalôčiky a ich okolie.

Trápi najmä deti

S návštevou odborníka v prípade detí neváhajte, na zápal stredného ucha sú totiž náchylnejšie oveľa viac ako dospelí. „Je to spôsobené hlavne tvarom detskej sluchovej trubice a oslabenou imunitou,“ hovorí Ľudmila Vasilková, primárka ORL oddelenia v nemocnici v Trebišove, ktorá zároveň upokojuje, že u novorodencov je tento problém zriedkavejší. „Dieťa je vtedy chránené protilátkami prenesenými z matky. Prenos sa deje placentou. Najnáchylnejšie sú deti vo veku ôsmich mesiacov až troch rokov.“

Zápal stredného ucha nastupuje často ako komplikácia infekcie horných dýchacích ciest.
 

Ak sa svojho drobca snažíte pred bolesťami ušiek chrániť pokrývkou hlavy, nemusí to úplne stačiť. Zápal stredného ucha mnohokrát predchádza infekcia horných dýchacích ciest. Často nastupuje ako dôsledok nádchy, chrípky, zápalu hltana a nosohltana.„Pri liečbe je najdôležitejšie odstrániť alebo zmierniť príčinu zápalu. Teda liečiť u dieťaťa nádchu. U batoliat kvapkami do nosa a odsávaním obsahu z nosovej dutiny. Väčšie deti učíme fúkať noštek. Čím skôr sa to naučí, tým je menej náchylné na zápal stredného ucha,“ vysvetľuje ušná lekárka a dodáva, že pri výbere liečby je dôležité prihliadať hlavne na vek pacienta a príznaky ochorenia.

„V princípe platí, že čím menšie dieťa, tým skôr sa zvolí antibiotická liečba,“ vysvetľuje prax odborníčka. Nie je však pravidlo, že každý zápal stredného ucha si vyžaduje antibiotiká. Keď uško najprv len pobolieva, môžete skúsiť terapiu špeciálnymi ušnými kvapkamina zmiernenie ťažkostí alebo dieťaťu podať lieky proti bolesti, zápalu či mukolytiká na riedenie hlienov.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac

Má zmysel dávať dieťaťu probiotiká na lepšiu imunitu?

Nie. Myslím si, že už ich nepotrebuje. Ale na druhej strane mu neublížia. Verím, že celý rok ste mu nedávali len jeden druh probiotík, ale striedali ich. Ak nemá problém so stolicou, bolesti bruška, môžete ich vysadiť. Chlapček už má pestrú stravu a verím, že dostatok vitamínov, minerálov a vlákniny v strave.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia