Slovensko patrí medzi krajiny s najvyšším výskytom chorôb pečene a v úmrtnosti na cirhózu pečene je na štvrtom mieste v Európe.
Fakt, že percentá odhalených prípadov nie sú malé, potvrdili aj preventívne vyšetrenia pečene na pôde Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach (UNLP), v rámci celoslovenského projektu Sírius. Hepatológovia UNLP Košice, spolu s odborníkmi Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta z Banskej Bystrice (FNsP F.D. Roosevelta) skontrolovali pečeň okolo 100 záujemcom vo veku 45-50 rokov, ktorí sa na akciu vopred registrovali.
Kto je rekordérom v „tvrdosti pečene“?
Akcia odštartovala vlani v auguste v Banskej Bystrici a projekt sa doposiaľ stretol s veľmi pozitívnym ohlasom. Bezplatný preventívny skríning pečene záujemcovia mohli doteraz využiť na 23 miestach na Slovensku. „Zo 100 ľudí, ktorých sme v UNLP vyšetrili bolo stukovatenie pečene zistené u približne polovice z nich a stuhnutie pečene (ťažké stukovatenie) u viac ako štvrtiny ľudí, čo je doposiaľ najviac zistených prípadov v porovnaní s celoslovenským priemerom,“ informoval doc. MUDr. Martin Janičko, PhD., hepatológ z Košíc. Košice sa tak stali rekordérom v „tvrdosti“ pečene.
Ako prebieha vyšetrenie
V rámci skríningového vyšetrenia občania, po vyjadrení súhlasu a vyplnení základných informácií o sebe, absolvujú základné antropometrické vyšetrenie, odber kvapky krvi pre potreby základných hepatálnych testov a na zistenie parametrov metabolického syndrómu. Súčasťou vyšetrenia je aj elastografia pečene (bezbolestná vyšetrovacia metóda, podobná sonografii), ktorou sa zisťuje množstvo väziva v pečeni - dokáže odhaliť bezpríznakových pacientov so závažným stupňom fibrózy pečene, ako aj pacientov s cirhózou pečene. Elastografické vyšetrenie nie je hradené zo zdravotného poistenia, Projekt ponúka toto vyšetrenie zdarma.
V čom Slovensko drží prvenstvo dozviete sa na ďalšej strane ►►►