MENU
novinky-a-odbornici

Nadmerné močenie a smäd? Nemáte na to odpoveď? Ihneď treba konať

Cukrovka sa nevyhýba ani deťom.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Nadmerné močenie a smäd? Nemáte na to odpoveď? Ihneď treba konať

Choroba, ktorá je považovaná za epidémiu tretieho tisícročia, nebolí a prináša mnohé zdravotné komplikácie. Dôležitá je včasná diagnostika a liečba. Tak u dospelých ako u detí. Nadmerné močenie a smäd netreba ignorovať. Vyhľadajte lekára, možno ste niečo zanedbali.

Čo znamená zvýšený cukor pre organizmus

Zvýšenie cukru je následkom poruchy vylučovania inzulínu a poruchy účinku inzulínu v cieľových tkanivách. Dlhodobo zvýšené hodnoty krvného cukru vedú k poškodeniu ciev. Postihnutie malých ciev sa prejavuje zhoršením zraku, poškodením funkcie obličiek a nervov. Zmeny na veľkých cievach zapríčiňujú zasa nedokrvenie končatín, srdca a mozgu.

„Výskyt diabetu celosvetovo neustále narastá. Dnes hovoríme o diabete ako o epidémii tretieho tisícročia. Nevyhýba sa ani deťom. Pre zdravotné riziká, ktoré diabetes spôsobuje, je dôležitá jeho včasná diagnostika a následná liečba. Existuje viacero typov diabetu. Medzi najčastejšie sa vyskytujúce typy patrí diabetes mellitus 1. typu a diabetes mellitus 2. typu. Okrem toho sa môže vyskytnúť diabetes v gravidite ako tzv. tehotenská cukrovka, čiže gestačný diabetes mellitus. Zriedkavejšie sa vyskytujú ostatné typy diabetu, napríklad pri ochoreniach podžalúdkovej žľazy, diabetes pri genetických poruchách buniek pankreasu, pri niektorých endokrinných ochoreniach ako napríklad Cushingov syndróm alebo akromegália či pri užívaní niektorých liekov,“ vyjadrila sa dietologička MUDr. Kamila Babjaková z nemocnice v Košiciach, ktorá ďalej poukázala na to, že diabetes zvyknú ľudia podceňovať.

Viac sa dozviete na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor