MENU
novinky-a-odbornici

To, čo sa považovalo za následok cukrovky, je aj jej príčinou, zistili vedci

×

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

To, čo sa považovalo za následok cukrovky, je aj jej príčinou, zistili vedci

Depresia zohráva svoju úlohu pri vzniku cukrovky 2. typu, Nový výskum ale odhalil ich priamy súvis.

Odborníci už dlho vedia, že ľudia s cukrovkou trpia depresiou približne dvakrát častejšie ako ľudia bez tohto ochorenia. Ale môže samotná depresia viesť k cukrovke 2. typu, aj keď človek netrpí nadváhou? Nová štúdia uverejnená v časopise Diabetes Care, ktorá skúmala údaje od státisícov ľudí vo Veľkej Británií a Fínsku, odhalila zaujímavé zákonistosti.

Nový výskum odhalil sedem genetických variantov, ktoré prispievajú k vzniku cukrovky 2. typu aj depresie.

Z predchádzajúcich výskumov vyplýva, že ľudia s cukrovkou 2. typu majú približne dvakrát vyššiu pravdepodobnosť depresie v porovnaní s ľuďmi bez cukrovky. Ľudia s depresiou majú zase vyššie riziko vzniku cukrovky 2. typu.

Depresia alebo diabetes?

Cukrovkári by si mali dať pravidelne dať skontrolovať stav obličiek.Cukrovkári by si mali dať pravidelne dať skontrolovať stav obličiek.
Cukrovkári by si mali dať pravidelne dať skontrolovať stav obličiek.
Zdroj: Shutterstock

„Nebolo však jasné, či depresia spôsobila typ 2 alebo naopak. Alebo či boli za spojenie medzi týmito dvoma stavmi zodpovedné iné faktory,“ píše sa v štúdií.

Výskumníci tentokrát použili štatistickú metódu nazývanú Mendelovská randomizácia, aby analyzovali genetické a zdravotné informácie a určili, či cukrovka 2. typu a depresia môžu spôsobiť rozvoj toho druhého.  

Ako to teda podľa výskumu naozaj je, čítajte na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor