MENU
novinky-a-odbornici

Tri dávky a dosť. Odborníci varujú pred ďalším očkovaním

Na snímkeočkovanie vo veľkokapacitnom očkovacom centre na Rosinskej ceste v Žiline 7. januára 2022. FOTO TASR - Erika Ďurčová
Zdroj: Erika Ïurèová
Novinky a odborníci

Tri dávky a dosť. Odborníci varujú pred ďalším očkovaním

Opakované posilňovacie dávky vakcíny proti covidu strácajú podľa mnohých odborníkov zmysel. Navrhujú inú schému očkovania, aby sme si nezničili imunitu.

Kým Izrael už zahájil očkovanie proti koronavírusu štvrtou dávkou a výsledky podľa tamojších odborníkov ukazujú, že hladina protilátok sa u zaočkovaných do týždňa zvyšuje až päťnásobne, tak Európska lieková agentúra (EMA) varuje, že ďalšie a ďalšie očkovania oslabia náš imunitný systém a ľudia z toho budú len unavení.

EMA navrhuje, aby sa ku preočkovaniu nepristupovalo každé 3 či 4 mesiace, ale aby sa vakcína ľuďom poskytovala sezónne, vždy na jeseň, pred začiatkom zimy, podobne ako je to u očkovania proti chrípke. „Posilňujúca dávka sa môže podať raz, možno dvakrát, ale rozhodne by sme na ňu nemali chodiť opakovane,“ uviedol šéf vakcinačnej stratégie EMA Marco Cavaleri.

Polovica z nás chytí omikron do 2 mesiacov

Viacero európskych štátov pritom zvažuje aj štvrtú dávku vakcíny v obave z vysoko infekčného omikronu. V Turecku už padla zmienka aj o piatej dávke. Naproti tomu Veľká Británia, ktorá je vysoko premorená, považuje tretiu dávku za dostatočnú. Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie sa omikronom do dvoch mesiacov nakazí vyše polovica obyvateľov Európy.

Americká spoločnosť Pfizer medzi tým vyvíja hybridnú vakcínu, ktorá bude kombináciou pôvodnej očkovacej látky proti koronavírusu a formuly, ktorá má chrániť pred rýchlo sa šíriacim variantom omikron.  Do marca by ju firma chcela predložiť americkému Úradu pre kontrolu potravín a liečiv návrh na schválenie a v prípade úspechu ju uviesť na trh.

EMA však upozorňuje, že ďalšiu vakcínu schváli najskôr v apríli alebo aj neskôr, pretože proces schvaľovania trvá najmenej tri mesiace.

Nakoniec sa nakazíme všetci

Epidemiológ a poradca amerického prezidenta Anthony Fauci zase prehlásil, že variant koronavírusu omikron si vzhľadom na svoju vysokú nákazlivosť „nakoniec nájde v podstate každého“, vrátane ľudí zaočkovaných tromi dávkami vakcíny. USA sa podľa neho nachádzajú na prahu obdobia, kedy budú môcť fungovať a žiť aj s vírusom, pretože vďaka imunizácii obyvateľstva a dostupnosti liekov bude liečba COVID-19 jednoduchá. „Nie je spôsob, ako by sme tento vírus mohli zlikvidovať,“ dodal.

Zdá sa teda, že permanentné preočkovávanie v štvrť- či polročných odstupoch sa nestane realitou, no či sa koronavírus sám oslabí a zmutuje na variant, ktorý dokážeme zvládať maximálne jedným očkovaním ročne, sa ešte len ukáže.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor