MENU
novinky-a-odbornici

Tri dávky a dosť. Odborníci varujú pred ďalším očkovaním

Na snímkeočkovanie vo veľkokapacitnom očkovacom centre na Rosinskej ceste v Žiline 7. januára 2022. FOTO TASR - Erika Ďurčová
Novinky a odborníci

Tri dávky a dosť. Odborníci varujú pred ďalším očkovaním

Opakované posilňovacie dávky vakcíny proti covidu strácajú podľa mnohých odborníkov zmysel. Navrhujú inú schému očkovania, aby sme si nezničili imunitu.

Kým Izrael už zahájil očkovanie proti koronavírusu štvrtou dávkou a výsledky podľa tamojších odborníkov ukazujú, že hladina protilátok sa u zaočkovaných do týždňa zvyšuje až päťnásobne, tak Európska lieková agentúra (EMA) varuje, že ďalšie a ďalšie očkovania oslabia náš imunitný systém a ľudia z toho budú len unavení.

EMA navrhuje, aby sa ku preočkovaniu nepristupovalo každé 3 či 4 mesiace, ale aby sa vakcína ľuďom poskytovala sezónne, vždy na jeseň, pred začiatkom zimy, podobne ako je to u očkovania proti chrípke. „Posilňujúca dávka sa môže podať raz, možno dvakrát, ale rozhodne by sme na ňu nemali chodiť opakovane,“ uviedol šéf vakcinačnej stratégie EMA Marco Cavaleri.

Polovica z nás chytí omikron do 2 mesiacov

Viacero európskych štátov pritom zvažuje aj štvrtú dávku vakcíny v obave z vysoko infekčného omikronu. V Turecku už padla zmienka aj o piatej dávke. Naproti tomu Veľká Británia, ktorá je vysoko premorená, považuje tretiu dávku za dostatočnú. Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie sa omikronom do dvoch mesiacov nakazí vyše polovica obyvateľov Európy.

Americká spoločnosť Pfizer medzi tým vyvíja hybridnú vakcínu, ktorá bude kombináciou pôvodnej očkovacej látky proti koronavírusu a formuly, ktorá má chrániť pred rýchlo sa šíriacim variantom omikron.  Do marca by ju firma chcela predložiť americkému Úradu pre kontrolu potravín a liečiv návrh na schválenie a v prípade úspechu ju uviesť na trh.

EMA však upozorňuje, že ďalšiu vakcínu schváli najskôr v apríli alebo aj neskôr, pretože proces schvaľovania trvá najmenej tri mesiace.

Nakoniec sa nakazíme všetci

Epidemiológ a poradca amerického prezidenta Anthony Fauci zase prehlásil, že variant koronavírusu omikron si vzhľadom na svoju vysokú nákazlivosť „nakoniec nájde v podstate každého“, vrátane ľudí zaočkovaných tromi dávkami vakcíny. USA sa podľa neho nachádzajú na prahu obdobia, kedy budú môcť fungovať a žiť aj s vírusom, pretože vďaka imunizácii obyvateľstva a dostupnosti liekov bude liečba COVID-19 jednoduchá. „Nie je spôsob, ako by sme tento vírus mohli zlikvidovať,“ dodal.

Zdá sa teda, že permanentné preočkovávanie v štvrť- či polročných odstupoch sa nestane realitou, no či sa koronavírus sám oslabí a zmutuje na variant, ktorý dokážeme zvládať maximálne jedným očkovaním ročne, sa ešte len ukáže.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor