MENU
novinky-a-odbornici

Falošným správam o COVID-19 najviac veria ľudia, ktorí nevedia matematiku

Ďalšia veľmi nádejná vakcína proti Covid-19 na obzore.
Novinky a odborníci

Falošným správam o COVID-19 najviac veria ľudia, ktorí nevedia matematiku

Dezinformáciám o COVID-19 najčastejšie veria ľudia, ktorí majú slabé vedomosti z matematiky. Vyplýva to z medzinárodného prieskumu, ktorý spravili odborníci z Cambridgeskej univerzity.

Vedci z Cambridgeskej univerzity naznačili, že ak by sa ľudia zlepšili v matematike a celkovo v analytických zručnostiach, mohol by sa výrazne znížiť počet tých, ktorí veria dezinformáciám okolo pandémie nového koronavírusu. Vo svojej práci sa zamerali na analýzu piatich národných prieskumov. Vyhodnocovali náchylnosť veriť falošným správam, ktoré súvisia s novým koronavírusom a jeho dopadom na zmeny ľudského správania.

Matematiku viete? 

Odborníci na základe dát zistili, že najmenej náchylní veriť falošným správam o COVID-19 sú ľudia s takzvanou numerickou gramotnosťou, teda schopnosťou pracovať s číslami a aplikovať vhodné matematické operácie na rôzne problémy. Tých, ktorí silno verili absurdným nezmyslom, najčastejšie podľa výsledkov štúdie spájala práve horšia schopnosť pracovať s matematickým vyjadrovaním. Pochopiť problém pandémie si totiž vyžaduje správne chápať niekoľko nie celkom jednoduchých vecí - ako je reprodukčné číslo alebo to, ako nerovnomerne sa COVID-19 šíri a prečo.

Bol som ale prekvapený, keď som videl, ako výraznú úlohu tu zohráva schopnosť matematického uvažovania. Toto zistenie sa mi ale v istom zmysle páči, pretože mi dáva nádej, že existuje nejaké riešenie.
Sander van der Linden.

Štúdie sa zúčastnili ľudia v Írsku, Španielsku, Mexiku, USA a Veľkej Británii. Úroveň ich numerickej gramotnosti bola vypočítaná na základe troch rôznych matematických testov. Následne účastníkom vedci predložili deväť tvrdení o chorobe COVID-19. Niektoré z nich boli pravdivé, iné nepravdivé, napríklad: „Siete 5G môžu človeka urobiť zraniteľnejším voči nákaze koronavírusom“. Účastníci mali určiť, s ktorými tvrdeniami sa stotožňujú.

Dáte sa zaočkovať? 

Vedcov zaujímalo i to, ako účastníci prieskumu vnímajú riziko choroby COVID-19, ako si berú k srdcu usmernenia epidemiológov a či sa nechajú zaočkovať, ak bude k dispozícii vakcína. Nie je prekvapivé, že tí, ktorí najmenej dodržiavali pokyny epidemiológov, boli najviac náchylní veriť nezmyslom a hoaxom. Zároveň by sa nedali očkovať a neodporučili by to ani zraniteľným členom rodiny či priateľom.

Ktoré konšpirácie vyhrávajú?

Z prieskumu vyplynulo:

Ľudia najviac veria konšpiračnej teórii, že COVID-19 bol vyrobený v laboratóriu v meste  Wu-chan.

Verí tomu:

  • 23% respondentov vo Veľkej Británii a v Spojených štátoch,
  • 26% respondentov v Írsku,
  • 33% respondentov v Mexiku,
  • 37% respondentov v Španielsku.

Povedzte nám, čo si myslíte vy:

Anketa
Veríte, že COVID-19 bol vyrobený v laboratóriu v meste  Wu-chan?

Dezinformácia, že pandémia je „súčasťou sprisahania za účelom presadenia celosvetovej vakcinácie“ sa umiestnila na druhom mieste.

Verí tomu:

  • 22% respondentov v Mexiku
  • 18% respondentov v Írsku, Španielsku a USA,
  • 13% respondentov vo Veľkej Británii.

Povedzte nám, čo si myslíte vy:

Anketa
Veríte tomu, že pandémia COVID-19 je súčasťou sprisahania za účelom presadenia celosvetovej vakcinácie?

Najslabšiu dôveryhodnosť má hoaxová teória o tom, že „5G siete zhoršujú príznaky COVID-19“.

Verí tomu:

  • 16% respondentov v Mexiku a Španielsku,
  • 12% respondentov v Írsku,
  • 8% respondentov v Británii i USA.

Povedzte nám, čo si myslíte vy:

Anketa
Veríte tomu, že 5G siete zhoršujú príznaky COVID-19?

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia