MENU
novinky-a-odbornici

Liekom proti svrabu sa už liečia aj Slováci s covidom. Má to však háčik

Pacienti s covidom sa môžu liečiť ivermektínom. Lekári sa ho však obávajú predpisovať.
Novinky a odborníci

Liekom proti svrabu sa už liečia aj Slováci s covidom. Má to však háčik

Ivermektín je nádejný liek proti covidu. Prečo sa ho naši lekári zatiaľ obávajú predpisovať?

Ambulantným lekárom chýbajú základné medicínske informácie o liečbe ivermektínom. Upozornila na to Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS).

Chýbajú informácie

V liste žiada Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR o oficiálne informácie o indikáciách, kontraindikáciách a dávkovaní liečiva. TASR o tom informovala prezidentka SVLS Monika Palušková. Ambulantným lekárom podľa spoločnosti chýbajú základné medicínske informácie, aby mohli liek predpisovať. „Lekár musí tiež pacientovi poskytnúť informácie týkajúce sa indikácií, kontraindikácií, dávkovania lieku a súčasne ho musí aj upozorniť na nežiaduce účinky lieku. Žiadnu z uvedených informácií zdravotnícki pracovníci na Slovensku zatiaľ nemajú od MZ SR k dispozícii," skonštatovala SVLS v liste ministerstvu.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) v stanovisku pre SVLS uviedol, že nebol zapojený do posudzovania a schvaľovania použitia ivermektínu. Predpokladá, že potrebné dokumenty má MZ SR vzhľadom na to, že vydalo potrebné povolenie. MZ SR schválilo používanie liečiva ivermektín na boj proti novému koronavírusu koncom januára. Na terapeutické využitie sa nateraz môže na Slovensku používať pol roka.

Liek proti svrabu

K objaveniu účinku ivermektínu pomohla náhoda.  V domove seniorov vo Francúzsku sa šíril svrab a preto klientov liečili liečivom ivermektín proti parazitom. V tom čase sa šíril aj covid-19. V tejto inštitúcii sa vyskytol len jeden prípad covidu-19.  V štúdii publikovanej v marci 2020 sa zistilo, že ivermektín dokáže zastaviť množenie vírusu do 48 hodín v laboratórnych podmienkach. Spomaľuje množenie vírusu viazaním sa na špičkový proteín na povrchu vírusu, ako aj na iné štrukturálne bielkoviny vírusu.

Na guidelinoch sa pracuje

Ministerstvo zdravotníctva sa pre izdravie.sk vyjadrilo, že robí všetko pre to, aby na Slovensku mali pacienti dostupnú a inovatívnu liečbu, pričom sa riadi primárne odporúčaniami hlavných odborníkov. „Odborníci na rezorte priebežne pracujú na odporúčaniach a tie sú postupne aplikované do praxe. Aktuálne zároveň pracujú na ďalších nových guidelinoch pre lekárov. Faktom je, že medicína sa vyvíja, ochorenie COVID-19 bolo nové pre celý svet a nakoľko ide o experimentálnu liečbu, preto aj postupy a odporúčania sa aplikujú do praxe postupne," informuje ministerstvo, z čoho vyplýva, že na odporúčania si budú musieť lekári zatiaľ počkať. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je vhodné odstraňovať aj mnohopočetné lipómy po celom tele?

Lipómy sú benígne ochorenie charakterizované pomnožením tukového tkaniva v podkožnom tuku. Nezasahujú do kože ani do hlbších štruktúr. Najčastejšou príčinou vzniku je autozomálne dominantné genetické ochorenie na chromozóme 12q15. Existujú však viaceré formy. Hlavným problémom, prečo prichádzajú pacienti a chcú lipóm odstrániť je zlý vzhľad, hrče po tele nie sú príjemné. Uzly môžu byť bolestivé a niekedy veľké tukové hrče dokonca bránia pohybu. Vybrať sa odporúča pri všetkých lipómoch, ktoré spôsobujú takéto obtiaže. Lipómy sa odstraňujú vcelku a ich recidíva je nepravdepodobná. Občas býva viac lipómov vedľa seba, a pri ponechaní niektorých sa ochorenie môže vracať. Rez sa robí podľa veľkosti samotného lipómu a predstavuje asi tretinu až polovicu jeho veľkosti. Po výkone teda, samozrejme, ostáva jazva. Alternatívou je laserová liposukcia, ktorá je ako jediná schopná narušiť celistvosť nádorových buniek a odsať ich. Výkon sa robí vždy v lokálnej anestézii. Jazva pri laserovom odstránení je minimálna, ale výkon je ale zdĺhavejší.

čítať viac

Dcérka odmieta umelé mlieko. Prechádza dojčenským štrajkom?

O dojčenskom štrajku som tiež počula len v súvislosti s dojčením. Odmietanie mlieka bude pravdepodobne súvisieť so zavádzaním príkrmov, keďže je vo veku, keď ich už určite dostáva. Je možné, že už toľko mlieka nepotrebuje. Určite ju nenúťte mlieko piť a uistite sa, že je zdravá. Dieťa vie, koľko potrebuje piť a kedy je hladné. Počkajte niekoľko dní a potom to opäť vyskúšajte. Skúste sa zamyslieť nad príčinou averzie ako nepríjemné a stresujúce pocity pri kŕmení, bolesť, nepohodlie pri kŕmení, napríklad pri refluxe, intolerancii alebo alergie na bielkovinu kravského mlieka, zúbky a podobne.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia