MENU
novinky-a-odbornici

Liekom proti svrabu sa už liečia aj Slováci s covidom. Má to však háčik

Pacienti s covidom sa môžu liečiť ivermektínom. Lekári sa ho však obávajú predpisovať.
Novinky a odborníci

Liekom proti svrabu sa už liečia aj Slováci s covidom. Má to však háčik

Ivermektín je nádejný liek proti covidu. Prečo sa ho naši lekári zatiaľ obávajú predpisovať?

Ambulantným lekárom chýbajú základné medicínske informácie o liečbe ivermektínom. Upozornila na to Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS).

Chýbajú informácie

V liste žiada Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR o oficiálne informácie o indikáciách, kontraindikáciách a dávkovaní liečiva. TASR o tom informovala prezidentka SVLS Monika Palušková. Ambulantným lekárom podľa spoločnosti chýbajú základné medicínske informácie, aby mohli liek predpisovať. „Lekár musí tiež pacientovi poskytnúť informácie týkajúce sa indikácií, kontraindikácií, dávkovania lieku a súčasne ho musí aj upozorniť na nežiaduce účinky lieku. Žiadnu z uvedených informácií zdravotnícki pracovníci na Slovensku zatiaľ nemajú od MZ SR k dispozícii," skonštatovala SVLS v liste ministerstvu.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) v stanovisku pre SVLS uviedol, že nebol zapojený do posudzovania a schvaľovania použitia ivermektínu. Predpokladá, že potrebné dokumenty má MZ SR vzhľadom na to, že vydalo potrebné povolenie. MZ SR schválilo používanie liečiva ivermektín na boj proti novému koronavírusu koncom januára. Na terapeutické využitie sa nateraz môže na Slovensku používať pol roka.

Liek proti svrabu

K objaveniu účinku ivermektínu pomohla náhoda.  V domove seniorov vo Francúzsku sa šíril svrab a preto klientov liečili liečivom ivermektín proti parazitom. V tom čase sa šíril aj covid-19. V tejto inštitúcii sa vyskytol len jeden prípad covidu-19.  V štúdii publikovanej v marci 2020 sa zistilo, že ivermektín dokáže zastaviť množenie vírusu do 48 hodín v laboratórnych podmienkach. Spomaľuje množenie vírusu viazaním sa na špičkový proteín na povrchu vírusu, ako aj na iné štrukturálne bielkoviny vírusu.

Na guidelinoch sa pracuje

Ministerstvo zdravotníctva sa pre izdravie.sk vyjadrilo, že robí všetko pre to, aby na Slovensku mali pacienti dostupnú a inovatívnu liečbu, pričom sa riadi primárne odporúčaniami hlavných odborníkov. „Odborníci na rezorte priebežne pracujú na odporúčaniach a tie sú postupne aplikované do praxe. Aktuálne zároveň pracujú na ďalších nových guidelinoch pre lekárov. Faktom je, že medicína sa vyvíja, ochorenie COVID-19 bolo nové pre celý svet a nakoľko ide o experimentálnu liečbu, preto aj postupy a odporúčania sa aplikujú do praxe postupne," informuje ministerstvo, z čoho vyplýva, že na odporúčania si budú musieť lekári zatiaľ počkať. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac

Má zmysel dávať dieťaťu probiotiká na lepšiu imunitu?

Nie. Myslím si, že už ich nepotrebuje. Ale na druhej strane mu neublížia. Verím, že celý rok ste mu nedávali len jeden druh probiotík, ale striedali ich. Ak nemá problém so stolicou, bolesti bruška, môžete ich vysadiť. Chlapček už má pestrú stravu a verím, že dostatok vitamínov, minerálov a vlákniny v strave.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia