MENU
novinky-a-odbornici

Liečba COVID-19: Aké možnosti majú doktori? Pomôže nový liek?

Infected,Patient,In,Quarantine,Lying,In,Bed,In,Hospital,,Coronavirus
Novinky a odborníci

Liečba COVID-19: Aké možnosti majú doktori? Pomôže nový liek?

Viete, ktoré účinné látky sa využívajú pri zmiernení príznakov covidu najčastejšie?

Pri liečbe a rekonvalescencii pacientov s ochorením COVID-19 s miernymi, prípadne stredne ťažkými príznakmi sa lekári principiálne zameriavajú jednak na liečbu respiračných príznakov, ako aj na podporu a obnovu prirodzených obranných mechanizmov. Pre TASR to priblížil profesor Miloš Jeseňák z oddelenia klinickej imunológie a alergológie Univerzitnej nemocnice v Martine. 

Vysvetlil, že z hľadiska respiračných príznakov sa v súčasnosti okrem skloňovaného remdesiviru, kortikoidov a oxygenoterapie môže využiť aj bronchodilatačná liečba, inhalačné kortikoidy, prípadne prípravky ovplyvňujúce kašeľ - antitusiká, mukomodulanciá. V súčasnosti sa skúmajú aj účinky látky erdosteín, ktorá sa využíva pri liečbe ochorení dýchacích ciest.

„Erdosteín je zaujímavá molekula, ktorá našla doposiaľ svoje uplatnenie v manažmente viacerých akútnych, ako aj chronických respiračných ochorení, infekčných aj neinfekčných. Berúc do úvahy komplexnosť účinkov tejto molekuly, možno predpokladať využitie aj pri liečbe a rekonvalescencii covidových pacientov s respiračnými príznakmi. Určite budeme čakať na ďalšie klinické pozorovania a štúdie," povedal Jeseňák.

Účinky molekuly skúmala štúdia z talianskeho regiónu Lombardia. Realizovala sa u pacientov, ktorí boli prepustení z nemocnice do domáceho liečenia. „Ukázala, že u nich došlo k významnému zlepšeniu parametrov kvality života spojenej so zdravím a s dýchavičnosťou," priblížil Jeseňák.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám čo najlepšie vyčistiť medzizubné priestory?

Na čistenie medzizubných priestorov je vhodné používanie medzizubnej kefky a dentálnej nite. Dentálna niť vyčistí tzv. bod kontaktu, teda miesto, v ktorom sa navzájom susedné zuby dotýkajú a medzizubná kefka, za predpokladu, že použijete správnu veľkosť, zase priestor pod ním. Pri pravidelnom, každodennom používaní týchto dvoch medzizubných pomôcok efektívne zabránite vzniku medzizubných kazov. Ako doplnok by som ešte odporučila používanie fluoridovanej zubnej pasty, prípadne doplnkovú fluoridáciu ako gély na domáce použitie, alebo ambulantnú (dlhodobejšiu) fluoridáciu.

čítať viac

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia