MENU
novinky-a-odbornici

Ako sa správať počas búrky? Na TOTO si dajte najväčší pozor

Storm,Clouds,Forming,On,The,Canadian,Prairies,Over,A,Canola
Novinky a odborníci

Ako sa správať počas búrky? Na TOTO si dajte najväčší pozor

V lete môžu vysoké teploty veľmi rýchlo vystriedať búrky. Tie prichádzajú neraz nečakane. Na čo by ste počas nich nemali zabúdať?

Počas búrky je dôležité nezdržiavať sa v blízkosti kovových predmetov či neutekať hneď do bezpečia, ale, naopak, presúvať sa pomalou chôdzou. Na sociálnej sieti to pripomenulo Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR.

Nezabúdajte, že by ste nemali nosiť kovové predmety, ktoré vás prevyšujú, ako udicu, náradie či dáždnik. Takisto všetky kovové predmety, ako kľúče, by ste mali dať dole z tela. Ak ste počas búrky vonku, udržiavajte odstup od všetkých kovových predmetov, ako sú bicykle, zábradlia či stožiare.

Netelefonujte 

„Neskrývajte sa pod samostatne stojacim stromom, odíďte ďalej, čupnite si a skloňte hlavu," radí OS ZZS. Neodporúča sa tiež zostávať na okraji lesa, v strede je les bezpečnejší. Počas búrky netelefonoval na mieste, kde je najvyšším objektom. „Nekúpte sa na otvorených vodných plochách," dodalo OS ZZS.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem zapíjať liek na vysoký tlak citrónovou vodou?

Kombinácia liekov a citrusových plodov sa týka len grapefruitu a šťavy z neho. Látka, ktorú grapefruit obsahuje, blokuje enzým v pečeni a niektoré lieky – aj antibiotiká – sa potom nemetabolizujú, prípadne sa znižuje ich aktivita. V príbalových letákoch liekov, ktorých sa to týka, o tom nájdete dostatočnú informáciu.

čítať viac

Na jazyku sa mi už dlhší čas tvoria prasklinky. Čo by to mohlo byť?

Za prasklinami či ryhami na jazyku sa môže skrývať veľa príčin. Niektorí pacienti majú na jazyku viacero trhlín – aj hlbokých. Sklon k popraskanému jazyku môže byť vrodený, ale pomerne častou príčinou je „geografický“ či „mapovitý“ jazyk. Papily – malé hrbolčeky na povrchu, sa vyhladia a vytvoria „mapu“. Zmeny na jazyku však môžu odrážať aj systémové ochorenie, ochorenie tráviaceho traktu, alergické ochorenie, problémy so zubami alebo nedostatok vitamínov či minerálov. V prípade podozrenia na imunoalergiologickú príčinu robíme celkové vyšet renie a posúdenie celého organizmu, fyzikálne vyšet renie, odbery krvi a výtery. Nezriedka sa v praskline či ryhe zachytia organizmy, ktoré spôsobujú zápalové zmeny. Dôležitá je preto hygiena ústnej dutiny a čistenie jazyka. Stretli sme sa s prípadmi, že väčšie problémy než prasklina spôsobili pacientom nevhodné prostriedky ústnej hygieny, presnejšie ich zložky, na ktoré boli precitlivení. Dôkladné vyšetrenie je preto nutnosťou.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor