MENU
novinky-a-odbornici

Ako sa správať počas búrky? Na TOTO si dajte najväčší pozor

Storm,Clouds,Forming,On,The,Canadian,Prairies,Over,A,Canola
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Ako sa správať počas búrky? Na TOTO si dajte najväčší pozor

V lete môžu vysoké teploty veľmi rýchlo vystriedať búrky. Tie prichádzajú neraz nečakane. Na čo by ste počas nich nemali zabúdať?

Počas búrky je dôležité nezdržiavať sa v blízkosti kovových predmetov či neutekať hneď do bezpečia, ale, naopak, presúvať sa pomalou chôdzou. Na sociálnej sieti to pripomenulo Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR.

Nezabúdajte, že by ste nemali nosiť kovové predmety, ktoré vás prevyšujú, ako udicu, náradie či dáždnik. Takisto všetky kovové predmety, ako kľúče, by ste mali dať dole z tela. Ak ste počas búrky vonku, udržiavajte odstup od všetkých kovových predmetov, ako sú bicykle, zábradlia či stožiare.

Netelefonujte 

„Neskrývajte sa pod samostatne stojacim stromom, odíďte ďalej, čupnite si a skloňte hlavu," radí OS ZZS. Neodporúča sa tiež zostávať na okraji lesa, v strede je les bezpečnejší. Počas búrky netelefonoval na mieste, kde je najvyšším objektom. „Nekúpte sa na otvorených vodných plochách," dodalo OS ZZS.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor