MENU
novinky-a-odbornici

Lekárka: Púder v zime radšej nepoužívajte! Viete prečo?

Hydratačný krém je v zime ešte dôležitejší ako v lete.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Lekárka: Púder v zime radšej nepoužívajte! Viete prečo?

Chladné počasie môže dať pleti zabrať, môžu dokonca pribudnúť popraskané žilky na tvári a objaviť sa alergia na chlad. Viete, ako si tvár dostatočne chrániť a čo extra by ste pre ňu mohli urobiť?

Studený vzduch nie je pre pleť najlepší a ani ju nemusíte mať citlivejšiu a začne trpieť. Potrebovala by lepšie "oblečenie" rovnako, ako vaše telo. „V zime sa nechránená koža vo zvýšenej miere vysušuje a stráca živiny. Na pokožke sa môžu objavovať nepríjemné začervenané, vysušené miesta s jemne sa olupujúcou. To môže byť spôsobené nielen neprimeraným vystavením pokožky mrazu, ale aj prejavom chladovej alergie,“ vraví vedúca lekárka medicínsko-estetického centra v Poprade MUDr. Janka Holešovská, MBA.

Ak si na zimu nevymieňate váš denný krém za hutnejší, lekárka odporúča naniesť pred odchodom z domu - s dostatočným časovým odstupom - dve vrstvy krému. „Tým by ste mali na tvári vytvoriť postačujúcu a hutnú ochranu,“ dopĺňa doktorka Holešovská, podľa ktorej by sme si mali v zime dopriať vyššiu hydratáciu.

Hydratačný krém áno, púder nie

Možno sa vám to zdá ako paradox, ale počas zimy sa koža vplyvom počasia vysušuje omnoho viac ako v lete. Pri častom prechode zo zimy do tepla sa pokožka viac prekrví a môže dôjsť až k popraskaniu žiliek. Základným pravidlom zimnej starostlivosti o pokožku je teda hydratácia.

Kedysi sa vravelo, že hydratačný krém sa v zime nesmie používať, pretože voda v ňom na povrchu pleti zamrzne. "Pri súčasných kozmetických produktoch nie je dôvod na tieto neopodstatnené obavy,“ odmieta tento mýtus doktorka Holešovská. Pokiaľ však ide o líčenie, púder odorúča v zime odložiť. „Púdrové produkty vysušujú. Make-up by mal byť v zime tekutejší a mať vysoké hydratačné a vyživujúce účinky,“ radí.

Čas na vylepšenia

  1. Zima je obdobie ideálne na laserové ošetrenie. To vie odstrániť napríklad rozšírené cievky, pigmentové škvrny či zvýšené ochlpenie. Ošetrenie laserom môže byť zamerané aj na zlepšenie štruktúry pokožky či zvýšenú tvorbu kolagénu a elastínu.
  2. Pri ochrane pokožky v mrazivom počasí je tiež vhodná drakuloterapia v kombinácii s ošetrením kyselinou hyalurónovou. "Výrazným bioprotektívnym spôsobom nabudzuje produkciu kolagénu,“ hovorí skúsená lekárka v oblasti anti-age, MUDr. Holešovská. Pri drakuloterapii sa využíva telu vlastná krvná plazma, ktorá regeneruje pokožku, hojí jazvy, akné, pomáha pri vyhladení vrások.
  3. Absolútnym hitom je podľa doktorky ošetrenie vlastnými bunkami pokožky, nazývané MCT.Pleti je prinavrátený mladistvý vzhľad a sú podporené hojivé a regeneračné procesy prostredníctvom vlastných buniek. Bunky sú odoberané z malej vzorky kože spoza ucha. V laboratóriu sa následne zo vzorky vyselektujú kožné bunky, ktoré sa šesť až osem týždňov kultivujú. Potom sa aplikujú priamo do podkožia tváre, krku, dekoltu či rúk,“ opisuje lekárka. Výsledkom je produkcia nových kolagénových vlákien a korekcia vrások. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor