MENU
novinky-a-odbornici

Lekárka: Púder v zime radšej nepoužívajte! Viete prečo?

Hydratačný krém je v zime ešte dôležitejší ako v lete.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Lekárka: Púder v zime radšej nepoužívajte! Viete prečo?

Chladné počasie môže dať pleti zabrať, môžu dokonca pribudnúť popraskané žilky na tvári a objaviť sa alergia na chlad. Viete, ako si tvár dostatočne chrániť a čo extra by ste pre ňu mohli urobiť?

Studený vzduch nie je pre pleť najlepší a ani ju nemusíte mať citlivejšiu a začne trpieť. Potrebovala by lepšie "oblečenie" rovnako, ako vaše telo. „V zime sa nechránená koža vo zvýšenej miere vysušuje a stráca živiny. Na pokožke sa môžu objavovať nepríjemné začervenané, vysušené miesta s jemne sa olupujúcou. To môže byť spôsobené nielen neprimeraným vystavením pokožky mrazu, ale aj prejavom chladovej alergie,“ vraví vedúca lekárka medicínsko-estetického centra v Poprade MUDr. Janka Holešovská, MBA.

Ak si na zimu nevymieňate váš denný krém za hutnejší, lekárka odporúča naniesť pred odchodom z domu - s dostatočným časovým odstupom - dve vrstvy krému. „Tým by ste mali na tvári vytvoriť postačujúcu a hutnú ochranu,“ dopĺňa doktorka Holešovská, podľa ktorej by sme si mali v zime dopriať vyššiu hydratáciu.

Hydratačný krém áno, púder nie

Možno sa vám to zdá ako paradox, ale počas zimy sa koža vplyvom počasia vysušuje omnoho viac ako v lete. Pri častom prechode zo zimy do tepla sa pokožka viac prekrví a môže dôjsť až k popraskaniu žiliek. Základným pravidlom zimnej starostlivosti o pokožku je teda hydratácia.

Kedysi sa vravelo, že hydratačný krém sa v zime nesmie používať, pretože voda v ňom na povrchu pleti zamrzne. "Pri súčasných kozmetických produktoch nie je dôvod na tieto neopodstatnené obavy,“ odmieta tento mýtus doktorka Holešovská. Pokiaľ však ide o líčenie, púder odorúča v zime odložiť. „Púdrové produkty vysušujú. Make-up by mal byť v zime tekutejší a mať vysoké hydratačné a vyživujúce účinky,“ radí.

Čas na vylepšenia

  1. Zima je obdobie ideálne na laserové ošetrenie. To vie odstrániť napríklad rozšírené cievky, pigmentové škvrny či zvýšené ochlpenie. Ošetrenie laserom môže byť zamerané aj na zlepšenie štruktúry pokožky či zvýšenú tvorbu kolagénu a elastínu.
  2. Pri ochrane pokožky v mrazivom počasí je tiež vhodná drakuloterapia v kombinácii s ošetrením kyselinou hyalurónovou. "Výrazným bioprotektívnym spôsobom nabudzuje produkciu kolagénu,“ hovorí skúsená lekárka v oblasti anti-age, MUDr. Holešovská. Pri drakuloterapii sa využíva telu vlastná krvná plazma, ktorá regeneruje pokožku, hojí jazvy, akné, pomáha pri vyhladení vrások.
  3. Absolútnym hitom je podľa doktorky ošetrenie vlastnými bunkami pokožky, nazývané MCT.Pleti je prinavrátený mladistvý vzhľad a sú podporené hojivé a regeneračné procesy prostredníctvom vlastných buniek. Bunky sú odoberané z malej vzorky kože spoza ucha. V laboratóriu sa následne zo vzorky vyselektujú kožné bunky, ktoré sa šesť až osem týždňov kultivujú. Potom sa aplikujú priamo do podkožia tváre, krku, dekoltu či rúk,“ opisuje lekárka. Výsledkom je produkcia nových kolagénových vlákien a korekcia vrások. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor