MENU
novinky-a-odbornici

Lekárka radí: Ako zistíte, že vaše črevo obsahuje správne baktérie?

Imunita sídli v hrubom čreve.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Lekárka radí: Ako zistíte, že vaše črevo obsahuje správne baktérie?

Vedci dnes už nepochybujú, že pre naše zdravie je najdôležitejšie hrubé črevo osídlené priateľskými baktériami. Viete, že starší ľudia majú mikrobióm v lepšej kondícii ako deti a mladí? Dá sa zistiť, či je ten váš v poriadku? Radí internistka MUDr. Eva Smíšková.

Môžeme nejako my sami zistiť, že naša črevná flóra nie je v poriadku?

Pri štúdiu medicíny  ma učili, že trávenie má fungovať tak, že ani o ňom nevieme. Prvé roky mojej praxe plynuli presne takto - občas nejaký žlčník, dvanástnikový vred, niečo s pečeňou... Za posledných 10 či 15 rokov sa situácia výrazne otočila. Ponosy na trávenie sú temer najčastejším dôvodom návštevy pacientov v ambulanciách. Môže za to stres, nekvalitná strava, nadužívanie  liekov. Problémy  sú najčastejšie zmena vo frekvencii vyprázdňovania, hnačky, zápcha, výrazná plynatosť, pocit plnosti v žalúdku, a mnoho ďalších.

Stačilo by pri týchto príznakoch zmeniť jedálniček?

Určite stačí zmenenie jedálničiek. No často vidím , že ľudia ani len netušia, ako by mal vyzerať. Napríklad si myslia, že stačí jesť len bio kvalitu, alebo vysadiť lepok. V tých ťažších  prípadoch si však často človek sám neporadí, lebo má pocit, že mu škodí všetko.

Čo signalizuje, že ide o ťažší prípad a narušenie mikrobiómu je vážnejšie?

Na  zhoršenie mikrobiómu myslím vždy , keď prichádza pacient s bohatou zdravotnou dokumentáciou. Je v nej množstvo výsledkov z laboratórnych vyšetrení krvi, opakované vyšetrenia brucha ultrazvukom, endoskopických nálezov žalúdka či čreva, dokonca aj CT, MR – a všetko je v poriadku. Príčina sa nezistila. K tomu prinesú záznam  toho, ako vyzerá ich stravovanie - aspoň rámcovo  za  jeden-dva týždne. A tam  už podozrenie hraničí s istotou …

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor