Môžeme nejako my sami zistiť, že naša črevná flóra nie je v poriadku?
Pri štúdiu medicíny ma učili, že trávenie má fungovať tak, že ani o ňom nevieme. Prvé roky mojej praxe plynuli presne takto - občas nejaký žlčník, dvanástnikový vred, niečo s pečeňou... Za posledných 10 či 15 rokov sa situácia výrazne otočila. Ponosy na trávenie sú temer najčastejším dôvodom návštevy pacientov v ambulanciách. Môže za to stres, nekvalitná strava, nadužívanie liekov. Problémy sú najčastejšie zmena vo frekvencii vyprázdňovania, hnačky, zápcha, výrazná plynatosť, pocit plnosti v žalúdku, a mnoho ďalších.
Stačilo by pri týchto príznakoch zmeniť jedálniček?
Určite stačí zmenenie jedálničiek. No často vidím , že ľudia ani len netušia, ako by mal vyzerať. Napríklad si myslia, že stačí jesť len bio kvalitu, alebo vysadiť lepok. V tých ťažších prípadoch si však často človek sám neporadí, lebo má pocit, že mu škodí všetko.
Čo signalizuje, že ide o ťažší prípad a narušenie mikrobiómu je vážnejšie?
Na zhoršenie mikrobiómu myslím vždy , keď prichádza pacient s bohatou zdravotnou dokumentáciou. Je v nej množstvo výsledkov z laboratórnych vyšetrení krvi, opakované vyšetrenia brucha ultrazvukom, endoskopických nálezov žalúdka či čreva, dokonca aj CT, MR – a všetko je v poriadku. Príčina sa nezistila. K tomu prinesú záznam toho, ako vyzerá ich stravovanie - aspoň rámcovo za jeden-dva týždne. A tam už podozrenie hraničí s istotou …