MENU
novinky-a-odbornici

Lekárka radí: Ako zistíte, že vaše črevo obsahuje správne baktérie?

Imunita sídli v hrubom čreve.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Lekárka radí: Ako zistíte, že vaše črevo obsahuje správne baktérie?

Vedci dnes už nepochybujú, že pre naše zdravie je najdôležitejšie hrubé črevo osídlené priateľskými baktériami. Viete, že starší ľudia majú mikrobióm v lepšej kondícii ako deti a mladí? Dá sa zistiť, či je ten váš v poriadku? Radí internistka MUDr. Eva Smíšková.

Môžeme nejako my sami zistiť, že naša črevná flóra nie je v poriadku?

Pri štúdiu medicíny  ma učili, že trávenie má fungovať tak, že ani o ňom nevieme. Prvé roky mojej praxe plynuli presne takto - občas nejaký žlčník, dvanástnikový vred, niečo s pečeňou... Za posledných 10 či 15 rokov sa situácia výrazne otočila. Ponosy na trávenie sú temer najčastejším dôvodom návštevy pacientov v ambulanciách. Môže za to stres, nekvalitná strava, nadužívanie  liekov. Problémy  sú najčastejšie zmena vo frekvencii vyprázdňovania, hnačky, zápcha, výrazná plynatosť, pocit plnosti v žalúdku, a mnoho ďalších.

Stačilo by pri týchto príznakoch zmeniť jedálniček?

Určite stačí zmenenie jedálničiek. No často vidím , že ľudia ani len netušia, ako by mal vyzerať. Napríklad si myslia, že stačí jesť len bio kvalitu, alebo vysadiť lepok. V tých ťažších  prípadoch si však často človek sám neporadí, lebo má pocit, že mu škodí všetko.

Čo signalizuje, že ide o ťažší prípad a narušenie mikrobiómu je vážnejšie?

Na  zhoršenie mikrobiómu myslím vždy , keď prichádza pacient s bohatou zdravotnou dokumentáciou. Je v nej množstvo výsledkov z laboratórnych vyšetrení krvi, opakované vyšetrenia brucha ultrazvukom, endoskopických nálezov žalúdka či čreva, dokonca aj CT, MR – a všetko je v poriadku. Príčina sa nezistila. K tomu prinesú záznam  toho, ako vyzerá ich stravovanie - aspoň rámcovo  za  jeden-dva týždne. A tam  už podozrenie hraničí s istotou …

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám cystu na vaječníkoch, ktorú vraj stačí sledovať. O čo ide?

Problematika cýst vaječníkov je komplikovanejšia, ako sa možno zdá, nakoľko vo vaječníku môže vznikať, v porovnaní s inými orgánmi, veľké množstvo rôznych nádorov. Jednak sú to nepravé nádory vaječníka, takzvané retenčné cysty, častá je folikulárna cysta, ďalej luteálna, korpusluteálna,  endometroidná a parovariálna cysta.

Cystickú zložku majú často aj benígne, teda nezhubné nádory. V prípade, že pacientka je vo fertilnom veku, teda máva pravidelné menštruácie, pomerne častá je folikulárna cysta, ktorá vzniká z neprasknutého folikulu. Pacientka väčšinou nemá žiadne ťažkosti a cysta sa diagnostikuje pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Väčšinou si nevyžaduje liečbu a ultrazvuková kontrola sa odporúča po 2-3 mesiacoch.

Pri diagnostikovaní patologického nálezu, respektíve zistení odchýlky od normy, lekár vysvetlí pacientke o aký problém ide a aké sú možnosti riešenia. Ak pacientke nie je niečo jasné, je potrebné pýtať si vysvetlenie od lekára, ktorý ju vyšetril. Je to nepochybne lepšie, ako neskôr hľadať odpovede na internete. Tie môžu byť nepresné a na niektorých fórach až zavádzajúce.

čítať viac

Trápi ma krvácanie ďasien, môžem ísť na dentálnu hygienu?

V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor