MENU
novinky-a-odbornici

Lekárka: Prečo si nekupovať lacné slnečné okuliare, aj keď majú 100% UV filter?

Radšej trochu drahšie okuliare, oči za to určite stoja!
Novinky a odborníci

Lekárka: Prečo si nekupovať lacné slnečné okuliare, aj keď majú 100% UV filter?

Prečo sú pre vaše oči oveľa lepšie kvalitné slnečné okuliare, hoci aj tie lacné majú UV filter? A ako by ste si mali čistiť okuliarové šošovky, aby ste ich nezničili? Objasňujú lekárka a optometristka.

Možno ste už viackrát čítali, že aj lacné slnečné okuliare z trhoviska či benzínovej pumpy majú 100-percentný UV filter a dostatočne chránia oči pred slnečnými lúčmi. Logicky sa potom pýtate, načo by ste mali investovať do podstatne drahších slnečných okuliarov z optiky?

Pri slnečných okuliaroch treba rátať s tým, že kvalita bude zodpovedať ich cene. Lacnejšie sklá sú zvyčajne nekvalitne lisované, ľahko sa poškriabu a cez škrabance ľahšie preniká nebezpečné žiarenie priamo do oka. Nekvalitná býva aj celková úprava, zafarbenie, či materiál. Ak sú na okuliaroch použité lacnejšie materiály, tak sa rámy nedajú v prípade potreby upravovať, aby lepšie sedeli na tvári. Zárukou kvality na Slovensku, je napríklad certifikát Optickej únie Slovenska,“ vysvetľuje  optometristka Mgr. Katarína Bašnáková

Prečo sa na slnečných "brýlach" neoplatí šetriť?

Dôležité je, aby bolo na okuliaroch bolo uvedené, že poskytujú 100 % ochranu pred UVA i UVB žiarením alebo 100% ochrana pred UV 400,“ zdôrazňuje MUDr. Adriana Smorádková, očná lekárka a chirurgička. Nekvalitné okuliare totiž môžu spôsobiť viac škody ako úžitku. „Lacné slnečné okuliare, žiaľ, často neposkytujú dostatočnú ochranu pred slnkom, a preto si ich používaním môžete spôsobiť závažné očné ochorenia. Slnečné lúče môžu neobmedzene preniknúť dovnútra oka a poškodiť rohovku, spojovku, šošovku i sietnicu. Preto, prosím, noste vždy iba vysokokvalitné slnečné okuliare,“ zdôrazňuje lekárka.

Tričkom sklíčka nešúchať!

Kvalitné slnečné okuliare nie sú celkom lacná záležitosť, ale vydržia vám aj roky, ak sa o ne budete dobre starať. Samotný UV filter majú totiž zabudovaný v materiáli šošoviek, nie je nanesený iba na ich povrch. Ostáva teda nezmenený. Vyhnite sa však čisteniu štýlom – dýchnuť na šošovku a vyšúchať ju okrajom trička. „Teplý dych rozmazáva nečistoty na povrchu a tričko či papierová vreckovka zas vytvárajú mikroškrabance na povrchu šošovky,“ varuje optometristka. Ideálne je použiť špeciálny sprej a handričku z mikrovlákna, pri väčšom znečistení teplú vodu a malé množstvo umývacieho prostriedku. Na plastové šošovky nepoužívajte vlhčené vreckovky, pretože zanechávajú plastový povrch trvalo zahmlený. „Signálom na výmenu okuliarov je poškriabanie povrchu skla, čo zhoršuje kvalitu videnia, prípadne sa na šošovkách stráca antireflexná  úprava,“ dodáva Katarína Bašnáková.

Hrozí definitívne poškodenie zraku

A čo môžu ultrafialové ale i infračervené slnečné lúče spraviť s okom? Dokážu oko a teda aj zrak nenávratne poškodiť. „Čím je vyššia expozícia voči UV žiareniu, tým rozsiahlejšie je poškodenie niektorých štruktúr oka. Postupne môže dôjsť až k oslepnutiu a k rozvoju rakoviny. Najzraniteľnejšie sú oči detí. V prvých rokoch života sa dostáva k sietnici až 90 % UVA a viac ako 50% UVB lúčov. Preto treba začať s nosením okuliarov už v útlom detskom veku. Medzi najčastejšie očné choroby spôsobené slnečným žiarením patria katarakta, makulárna degenerácia a rakovina,“ upozorňuje MUDr. Adriana Smorádková.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor