Výskumníci na Univerzite v talianskej Pavii v roku 2021 uverejnili štúdiu, podľa ktorej by si s autizmom naozaj mohla poradiť jediná pilulka so správne namiešanými baktériami.
„Porucha autistického spektra je neurovývinová porucha. Najnovšie údaje naznačujú, že probiotiká môžu zmierniť niektoré príznaky tejto poruchy a Lactobacillus plantarum PS128 sa považuje za obzvlášť užitočný,“ napísali vedci v abstrakte. Zistili to na základe skúmania 131 autistických detí i dospievajúcich a hodnotenia zmeny v ich správaní po užívaní prípravku s testovanou baktériou. Významných zlepšení zistili niekoľko, a to len pri malom počte vedľajších účinkov ako zvýšená dráždivosť či hnačky. Zaujímavé bolo, že tento laktobacil najlepšie účinkoval u malých detí a vykazoval lepšie účinky na zdravie autistov oproti iným probiotikám.
Dôležitá os
Znie to priam rozprávkovo a o hoax zďaleka nejde. „Mechanizmus účinku funguje tak, že stav mikrobiálneho osídlenia čreva má vplyv na funkcie centrálnej nervovej sústavy. Navzájom ich ovplyvňuje os črevo – mozog mnohými spôsobmi, do ktorých je zapojený nervus vagus i bunky imunitného systému, ktoré sú v črevách. Zapojený je aj hypotalamus, hypofýza, nadobličky a priamo vylučovanie niektorých prenášačov,“ vysvetľuje detská psychiatrička a hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre detskú psychiatriu MUDr. Terézia Rosenbergerová.
„Pilotná štúdia o vplyve Lactobacillus plantarum PS128 na prejavy autizmu sa vykonala na Taiwane. Jej výsledky nedávno potvrdila následná štúdia z Talianska s tým, že výsledky, dosiahnuté u ázijskej populácie sú platné aj pre európsku populáciu. Medzitým sa pripravilo mnoho potvrdzujúcich štúdií vo väčšom rozsahu. Ale keďže tento typ štúdie sa dá robiť len multicentricky, teda rodičia s dieťaťom dochádzajú na určitú kliniku, kde sa podrobujú vyšetreniam a vyplňovaniu dotazníkov, kovid tieto práce pozastavil,“ dodáva odborníčka.
Krehký balans
Samotní autori priznávajú, že ich štúdia mala isté obmedzenia ako chýbajúci náhodný výber účastníkov, zaslepenie štúdie či kontrolná skupina. „Nemerali sme ani zmeny v črevnej mikroflóre, a preto sa získané výsledky nedajú pripísať jedinému špecifickému mechanizmu účinku Lactobacillus plantarum PS128,“ píšu vedci v abstrakte.
Ako uviedla hlavná odborníčka, to, že prítomnosť ochorenia koreluje so zmenenou črevnou mikroflórou, sa naozaj potvrdzuje naprieč štúdiami. Pozreli sme sa aj na vybrané ďalšie za posledné tri roky. Zhoda zatiaľ nie je iba v pestrosti osídlenia čreva. Čínski vedci napríklad na základe metaanalýzy 9 štúdií zahŕňajúcich dokopy 254 pacientov s autizmom zistili, že tieto deti mali v čreve nižšie zastúpenie baktérií Enterococcus, Escherichia coli, Bacteroides a Bifidobacterium a vyššie zastúpenie Lactobacillus.
Aj z analýzy literatúry talianskych vedcov z Univerzity v Perugii vyplýva, že hoci sa črevná nerovnováha u autistov široko preukázala, neexistuje u nich jednotný profil zloženia mikroflóry.
Bude proti autizmu stačiť jesť jogurt? Pokračovanie na ďalšej strane...