MENU
novinky-a-odbornici

Lekárka: Dieťa porodené cisárskym rezom je v nevýhode

Spôsob pôrodu ovplyvní imunitu.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Lekárka: Dieťa porodené cisárskym rezom je v nevýhode

Až niekoľkokrát častejšie trpia alergiami, obezitou či horšími reakciami na očkovanie deti, ktoré prišli na svet cisárskym rezom. Pomôže im zlepšiť imunitu, ak ich necháte hrať sa aj v troche špiny či behať bosé?

Odborníci tvrdia, že imunita nám z roka na rok klesá. Je to zlé, lebo práve vďaka imunitnému systému sme chránení pred vírusmi, baktériami, plesňami či rakovinou a nádormi.

Dokonca aj pamäť, nálada, myslenie či schopnosť učiť sa do značnej miery závisia od stavu imunitného systému,“ upozorňuje MUDr. Polina Syniachenko PhD., všeobecná lekárka z bratislavskej kliniky zdravia a krásy.

Pôrod určí aj stav imunity

Stav imunity ovplyvňuje mnoho faktorov. Ako však podotýkajú odborníci, nie je pravda, že ak dieťa necháte jesť zo zeme, neumýva si ruky či chodí bosé, ako to bolo v minulosti, bude mať v dospelosti lepšiu imunitu. „Existuje niekoľko hlavných faktorov, ktoré ovplyvňujú vývoj imunity dieťaťa. Prvým je spôsob, akým sa dieťa narodí. Deti, ktoré sa rodia cisárskym rezom, majú niekoľkonásobne vyššiu pravdepodobnosť, že budú trpieť alergiami, obezitou, horšie reagujú na očkovanie. Pri prirodzenom pôrode, v čase prechodu pôrodnými cestami matky, získava dieťa materskú mikroflóru, ktorá mu v prvých mesiacoch života pomáha brániť sa proti patogénnym mikroorganizmom,“ vysvetľuje lekárka.

Dojčenie aj očkovanie

Ďalším faktorom je dojčenie. „Čím dlhšie dieťa dostáva materské mlieko, tým lepšia bude jeho imunitná odpoveď na agresívne faktory prostredia. Imunoglobulíny obsiahnuté v materskom mlieku vytvárajú spoľahlivú ochranu pred rôznymi infekčnými ochoreniami,“ konštatuje lekárka. Dôležité je aj včasné očkovanie. To totiž vytvorí normálny vývoj imunitnej odpovede.

Vitamíny nie sú všemohúce

Vitamíny nie sú všeliek a hoci imunitu podporujú, ich veľké množstvá skôr škodia. „Užívanie vitamínov v období jeseň-zima je prijateľné a odporúčané. Ale nie je potrebné užívať vitamíny dlhodobo. Nedostatok aj prebytok môžu viesť k závažným vedľajším účinkom. Na účely prevencie odporúčam užívať multivitamínové komplexy v kurzoch 2 mesiace 2-3 krát ročne,“ radí MUDr. Polina Syniachenko.

Pred užívaním vitamínov je podľa doktorky dôležitý krvný test na vitamíny. V prípade nedostatku niektorých vitamínov všeobecný lekár vypočíta potrebnú dennú dávku v závislosti od pohlavia, veku a úrovne nedostatku vitamínov, predpíše tabletky a určí trvanie liečby. Tiež je potrebné poradiť sa s lekárom o kompatibilite vitamínov s inými liekmi,“ konštatuje lekárka.

Niektoré vitamíny a minerály by sa nemali užívať naraz. Nežiaduce je užívať B1 súčasne s vápnikomalebo horčíkom, lebo znižujú rozpustnosť B1 vo vode. Vitamín D zas nemožno kombinovať s A, pretože sa navzájom neutralizujú... Je tak dôležité užívať ich buď samostatne alebo striedavo.

Príznaky slabšej imunity

Nedostatok imunity môžu naznačovať časté recidívy infekčných ochorení dýchacích a močových ciest, únava, slabosť, ospalosť, nespavosť, horúčky. „Imunodeficiencie sprevádzajú aj kandidóza, furunkulóza a generalizovaný herpes, lymfadenopatia,“ dopĺňa lekárka. V takom prípade je potrebné kontaktovať lekára - buď všeobecný lekár, alebo imunológ urobia potrebné vyšetrenia.

V prípade potreby na našej klinike realizujeme autoimunologické vyšetrenia, skríning na systémové a alergické ochorenia. To všetko umožňuje rýchlo zistiť príčinu imunodeficiencie u 95 % pacientov,“ dodáva MUDr. Polina Syniachenko.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor