MENU
novinky-a-odbornici

Lekárka: Dentálnu hygienu potrebujú aj deti. Ako prebieha?

Dieťa sa na dentálnej hygiene spolu s rodičom učí, ako si čistiť zúbky.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Lekárka: Dentálnu hygienu potrebujú aj deti. Ako prebieha?

Zubný kaz na mliečnych zúbkoch je veľmi deštruktívny. S dentálnou hygienou sa preto oplatí začať už u malých detí. Ako prebieha a v akom veku prísť vysvetľuje zubná lekárka MDDr. Diana Babicová.

Prvú kontrolu u zubného lekára by ste s dieťaťom mali absolvovať najneskôr pri prerezávaní prvých stoličiek.V období roka až roka a pol sa zúbky môžu veľmi rýchlo a dramaticky pokaziť. V tomto veku sa síce dentálna hygiena ešte robiť nedá, ale treba predísť kazu raného detstva. Kontrola je zameraná na rozhovor s rodičom a jeho inštruktáž, ako zúbky správne čistiť, aby sa kazu predišlo,“ upozorňuje zubná lekárka MDDr. Diana Babicová.

Všetko prebieha hravou formou

Zdravie detského chrupu je vo vašich rukách minimálne do siedmich-ôsmich rokov. „Pre dieťa sú prvé posedenia v zubárskom kresle najmä o tom, aby sa nebálo otvoriť ústočká. Okolo štyroch rokov sa začína aj s dentálnou hygienou. Dovtedy odbúrame strach a vytvorí sa vzťah medzi dieťaťom a lekárom,“ opisuje prax doktorka Babicová. „Pri tejto hygiene sa zúbky čistia pastou a kefkou, nejde o procedúru ako u dospelých.“

Prvé pokazené bývajú šestky

Šestky, ktorým sa hovorí aj „prvé pokazené trvalé zuby“, vyrastú často bez toho, aby ste si to všimli. „Minimál­ne pri večernom umývaní by mal nastúpiť aj rodič a dočisťovať. Na to pomôže inštruktáž dentál­nej hygieničky a je možné predísť mnohým nepríjemným ošetreniam.“

Kameň musí preč

Keď sú okolo šiestich rokov prerezané i niektoré trvalé zuby, pri­stúpi sa pri dentálnej hygiene aj k odstraňovaniu zubného kameňa. „Oškrabkáme ho najčastejšie ultrazvukom. Nasleduje opäť kefka a pasta a zúbky na záver hygieny už aj fluoridujeme, posilníme sklovinu a jej odolnosť proti zubnému kazu,“ popisuje starostlivosť o detský chrup doktorka Babicová. S deťmi by ste mali dodržiavať polročný interval zubnej kontroly.

Zubné benefity pre deti

Dieťa má až do 18 rokov nárok na dve preventívne zubné prehliadky ročne. Jednotlivé zdravotné poisťovne poskytujú na prevenciu a ošetrenie zubov deťom rôzne benefity.

DôVERA

Poistené dieťa môže v priebehu kalendárneho roka získať príspevok 150 eur. Päťkrát v roku môže čerpať po 30 eurách na zubárske úkony alebo na dentálnu hygienu. Deťom do 14 rokov prispieva Dôvera aj na pečatenie zubov. Dieťa, ktoré dovŕši do 30. 9. 2022 štyri roky, má nárok na získanie balíčka s pomôckami na starostlivosť o zúbky v hodnote 30 eur.

VšZP

Poistené dieťa môže v kalendárnom roku vyčerpať na zubné ošetrenie príspevok do výšky 30 eur. Na získanie vyššieho príspevku je potrebné vytvorenie skupiny 3 až 8 poistencov. Ak však jeden zo skupiny čerpá vyšší príspevok, nemôžu ho čerpať ostatní.

UNION

Detský poistenec si môže v kalendárnom roku uplatniť 150 eur, pričom 100 eur je na ošetrenie u zubára a 50 eur na dentálnu hy­gienu. Podmienkou získania príspevku na zuby je aspoň jeden zákonný zástupca poistený v ZP Union.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor