MENU
novinky-a-odbornici

Lekárka: Čo proti zápche? Pozor na návykové preháňadlá

Preháňadlám sa dá vyhnúť správnou stravou a pohybom.
Novinky a odborníci

Lekárka: Čo proti zápche? Pozor na návykové preháňadlá

Ak vás zápcha trápi len výnimočne, nie je to vážne. Ak sa vyskytuje častejšie, nemali by ste sa spoliehať na preháňadlá. Okrem toho, že sú návykové. môže obstipácia signalizovať aj vážnejší zdravotný problém.

Zápcha môže byť príznakom viacerých zdravotných problémov (choroby hrubého čreva, štítnej žľazy, pri cukrovke, depresii, nádoroch a iných zdravotných problémoch), no často si ju spôsobíme sami - zmenou stravy či prostredia, nedostatkom pohybu či zanedbaní pitného režimu. Navyše, ide o značne subjektívnu záležitosť. Pre lekárov existujú kritéria zostavené medzinárodnou skupinou expertov, ktoré pomáhajú stanoviť, či skutočne ide o zápchu. „O zápche môžeme hovoriť vtedy, ak dochádza k vyprázdňovaniu stolice menej ako tri razy do týždňa so zahustením črevného obsahu a s ťažkosťami pri vyprázdňovaní,“ vraví gastroenterologička MUDr. Renáta Szépeová z nemocnice v Žiari nad Hronom.

Zápcha postihuje asi 15% dospelej populácie, dvakrát častejšie ženy, a jej výskyt sa zvyšuje vo veku nad 65 rokov. Namáhavé a násilné tlačenie pri dlhodobej zápche môže vyvolať vznik hemoroidov, ochabnutie panvového dna, trhliny na konečníku a ďalšie zdravotné komplikácie. 

Len v krajnom prípade

Po laxatívach, čiže preháňadlách, by ste nemali siahať často. „Preháňadlá v dôsledku nesprávneho užívania vždy prinesú viac škody ako osohu. Najrozumnejšie je poradiť sa s odborníkom. Mnohé laxatíva, aj tie prírodného pôvodu, môžu pri dlhodobejšom užívaní črevo natoľko podráždiť, že spôsobia kŕče a hnačku. Niektoré preháňacie soli môžu dokonca spôsobovať nebezpečné odvodnenie organizmu a navyše sa vstrebávajú do krvného obehu,“ varuje lekárka s tým, že laxatíva môžu viesť až k návyku a následnému zleniveniu čreva.

Akútne ťažkosti, samozrejme, možno riešiť pomocou preháňadiel, treba sa však vyvarovať ich dlhodobého zbytočného užívania.“ Za najbezpečnejšiu považuje doktorka Szépeová laktulózu. „Je to umelý cukor a výborné palivo pre probiotické baktérie v hrubom čreve. Keďže obstipácia môže byť aj výsledkom nesprávneho zloženia mikroflóry, účinným a bezpečným riešením pri takýchto stavoch sú probiotiká spolu s prebiotikami.“

Aké preháňadlá máte na výber?

Existujú viaceré skupiny laxatív, každá účinkuje na črevo inak.

Pôsobiace na celé črevo - ricínový olej a salinické preháňadlá, síran sodný a síran horečnatý. Tieto stimulačné laxatíva s rýchlym nástupom dráždia črevnú stenu s prednostným účinkom na tenké črevo. Ich výhodou je, že v terapeutických dávkach nemajú nežiaduce účinky. Sú najčastejšie doslova „zneužívané“ pacientmi.

S prednostným účinkom na hrubé črevo - antrachinónové deriváty, napríklad senný list. Tlmia spätné vstrebávanie vody a elektrolytov z hrubého čreva. O preháňadlách s účinkom na hrubé črevo platí, že pri chronickom používaní môžu vyvolať závislosť s nebezpečenstvom vzniku poruchy vnútorného prostredia a vznik poruchy tonusu hrubého čreva.

Osmotické - soli, cukry, napúčavé látky a látky zvyšujúce črevný obsah. Tieto preháňadlá, patrí k nim napríklad laktulóza,  vyvolávajú peristaltiku zvýšením črevného obsahu. Musia sa podávať s veľkým množstvom vody, aby sa zabránilo upchaniu a nepriechodnosti čreva. Nie sú vhodné pre pacientov s chorobami srdca, ciev a obličiek, pretože môžu vyvolať poruchu metabolizmu minerálov.

Zmäkčujúce - glycerínové čapíky na zmäkčenie stolice, parafínový olej sa už takmer nepoužíva pre mnohé nežiadúce účinky.

Stimulanciá – látky, ktoré priamo stimulujú hladké svalstvo. Ako chemického, tak rastlinného pôvodu môžu byť s istotou považované za agresívne chemikálie, ktoré sú farmakologicky aktívne. Lekárka ich odporúča podávať len pod lekárskym dozorom pre možné riziko komplikácií.

Zdravá rada

Okrem diétnych opatrení je vhodnou prevenciou zápchy vykonávať potrebu každý deň približne v tom istom čase, a to aj bez nutkania na stolicu,“ radí doktorka Szépeová. Preháňadlá odporúča neužívať dlhodobo a radšej sa o ich výbere poradiť s lekárom. „V dôsledku nesprávneho užívania vždy prinesú viac škody ako osohu,“ varuje.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor