MENU
novinky-a-odbornici

Lekárka: Na okuliare na čítanie aj do diaľky zabudnite

Zbavte sa okuliarov aj očných vád naraz.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Lekárka: Na okuliare na čítanie aj do diaľky zabudnite

Operácia očí, konkrétne sivého zákalu, patrí k najčastejším a zároveň najbezpečnejším na svete. Okrem odstránenia zákalu sa ale dá vylepšiť váš zrak neuveriteľným spôsobom. Budete vidieť lepšie, ako v mladosti!

Takmer 45-tisíc ľudí ročne podstúpi na Slovensku operáciu katarakty, očného ochorenia známeho ako sivý zákal. Zákrok spočíva v tom, že vaša vlastná zakalená očná šošovka sa nahradí umelou vnútroočnou šošovkou. Keď však už bude lekár zasahovať do vášho oka, môže toho pre vás urobiť oveľa viac! V rámci jedinej operácie sa dá odstrániť viacero problémov naraz tak, že okuliare už nikdy nebudete potrebovať.

Zákal a spol.

Pri operácii katarakty sa mäkké umelé šošovky implantujú do očí cez 2-milimetrovým úzky rez do puzdra pôvodnej šošovky, kde sa rozvinú, usadia do správnej pozície a ihneď začnú sústreďovať svetlo na sietnicu. No spolu s odstránením katarakty vám očný chirurg môže pomôcť aj s ďalšími problémami. Existujú špeciálne šošovky, s ktorými dokážete zaostriť do blízka aj do diaľky. Dostupné sú aj šošovky, ktoré odstránia astigmatizmus. Ak ste krátkozrakí, môžete si vybrať šošovku s ktorou uvidíte do diaľky ako nikdy predtým, ak nevidíte na čítanie, je pre vás šošovka na vyriešenie ďalekozrakosti.

Riešenie presne pre vás

 „V súčasnosti majú operatéri na výber mnoho typov umelých vnútroočných šošoviek, ktoré sa líšia svojím tvarom, materiálmi, z ktorých sú vyrobené, povrchovou úpravou, ochrannými filtrami, či možnosťou implantácie,“ vraví prednostka špecializovanej nemocnice v odbore oftalmológia vo Zvolene, MUDr. Marta Ondrejková, PhD. Tvary šošoviek sú navrhované na stotiny milimetra presne a po posúdení vašich očných chýb, pridružených ochorení, ale aj životného štýlu vám oční chirurgovia dokážu ponúknuť riešenie presne pre vás.

Zvážte si, čo chcete

Dnešné šošovky vám dokážu pomôcť chrániť oči pred UV žiarením aj pred modrým svetlom, ktoré vyžarujú počítačové obrazovky, tablety či smartfóny, umožnia vám dobre vidieť aj za šera a zhoršených svetelných podmienok, čo ocenia najmä šoféri. Treba sa len poradiť s lekárom a vybrať presne to, čo potrebujete pre vaše pohodlné fungovanie.

Výmenu šošovky z dôvodu šedého zákalu podstupuje vo vyššom veku už pomaly každý, no robí sa len raz. Preto je naozaj dôležité si premyslieť, čo by ste radi na vašom zraku zlepšili, aby vám to slúžilo už navždy.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac

Kedy začína dieťa samé chodiť? Dcéru musím držať za ruky, bojím sa o jej kĺby

Ak je vyšetrenie bedrových kĺbikov v poriadku a nie je diagnostikovaná dysplázia, netreba nič riešiť. Svalový aparát vašej dcérky je pravdepodobne taký silný a  dobre tonizovaný, že sa „odváži" vertikalizovať, teda vzpriamiť. Iné je, ak sa by sa pri vyšetrení bedrových kĺbov zistil patologický nález. V takom prípade sa držte rád lekára.

Rodičia alebo starí rodičia majú neraz pocit, že deťom, ktoré sa učia chodiť, vykĺbia ruky v ramenách. Nemajte obavu, kĺbiky malých deti sú hypermobilné. Zriedka sa stane, že „preskočí" jemná šľacha v lakťovom kĺbe. Je to bolestivý stav, ktorý sa musí zreponovať, aby sa šľacha vrátila na správne miesto. Môže sa to stať vtedy, keď dieťa ťaháte za jednu rúčku, ono zakopne a vy ho reflexne prudko vytiahnete hore. Je vhodnejšie, ak pri nácviku chodenia držíte  dieťa za obe ruky, prípadne pod ramenami.

Nie všetky deti fungujú podľa učebníc. Niektoré fázy vývoja - lozenie, sedenie či státie - si vymenia. Napríklad, najprv naučia stáť a až potom začnú loziť štvornožky či sedieť. Iná situácia je, ak je dieťa je hypotonické a má neurologický problém. V takom prípade musí absolvovať pravidelnú rehabilitáciu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor