MENU
novinky-a-odbornici

Kŕčové žily nepodceňujte! Koledujete si o vážne problémy

Objavuje sa u vás pocit ťažkých nôh, pálenie či nočné kŕče?
Novinky a odborníci

Kŕčové žily nepodceňujte! Koledujete si o vážne problémy

Objavili sa vám na nohách nepekné metličky? Ich liečbu neodkladajte! Neliečené varixy sa vám v budúcnosti môžu postarať o ťažké zdravotné komplikácie.

Kŕčové žily nie sú iba kozmetický problém, ich neliečenie môže spôsobiť vážne komplikácie. Toto ochorenie postihuje ženy štyrikrát častejšie ako mužov. „Príčinou môžu byť hormonálne zmeny v tehotenstve, dlhodobé sedenie alebo naopak státie, obezita či dedičné faktory ako poruchy väziva alebo oslabené cievne steny," vysvetľuje Dalibor Panuška z ambulancie cievnej chirurgie v Nemocnici Zvolen.

Kŕčové žily, teda varixy, sú v nej častou diagnózou. Mali by byť správne sledované, liečené konzervatívne a prípadne v správny čas aj operované, napriek tomu, že celosvetovo až u 60 % operovaných pacientov sa tento problém objaví znova.

„Z týchto prípadov je len asi 3-6 % spôsobených nesprávnou liečbou. Ostatné recidívy sú z toho dôvodu, že chronická žilová nedostatočnosť je stále nie celkom medicínsky pochopená a vysvetlená,“ tvrdí Panuška. 

Ak sa neliečia, spôsobujú nepríjemné pocity, aj závažnejšie ochorenia: chronickú žilovú nedostatočnosť, zápal žíl, trombózu (vznik krvných zrazenín), vredy predkolenia.

Kŕčové žily sa častokrát objavia aj u mladých ľudí. Netreba ich zanedbávať. „Nezriedka aj u mladých ľudí môžu byť neliečené varixy zdrojom dlhoročného utrpenia, chorobnosti až invalidity,“ uvádza nemocnica v tlačovej správe.

Varixy je dôležité liečiť už od prvých príznakov:

  • pocit ťažkých nôh,  tŕpnutie, pálenie
  • nočné kŕče
  • opuchy nôh, bolesť
  • zmeny na koži – tmavé zafarbenie, ekzém, vredy
  • viditeľné kŕčové žily

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor