MENU
novinky-a-odbornici

Kŕčové žily nepodceňujte! Koledujete si o vážne problémy

Objavuje sa u vás pocit ťažkých nôh, pálenie či nočné kŕče?
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Kŕčové žily nepodceňujte! Koledujete si o vážne problémy

Objavili sa vám na nohách nepekné metličky? Ich liečbu neodkladajte! Neliečené varixy sa vám v budúcnosti môžu postarať o ťažké zdravotné komplikácie.

Kŕčové žily nie sú iba kozmetický problém, ich neliečenie môže spôsobiť vážne komplikácie. Toto ochorenie postihuje ženy štyrikrát častejšie ako mužov. „Príčinou môžu byť hormonálne zmeny v tehotenstve, dlhodobé sedenie alebo naopak státie, obezita či dedičné faktory ako poruchy väziva alebo oslabené cievne steny," vysvetľuje Dalibor Panuška z ambulancie cievnej chirurgie v Nemocnici Zvolen.

Kŕčové žily, teda varixy, sú v nej častou diagnózou. Mali by byť správne sledované, liečené konzervatívne a prípadne v správny čas aj operované, napriek tomu, že celosvetovo až u 60 % operovaných pacientov sa tento problém objaví znova.

„Z týchto prípadov je len asi 3-6 % spôsobených nesprávnou liečbou. Ostatné recidívy sú z toho dôvodu, že chronická žilová nedostatočnosť je stále nie celkom medicínsky pochopená a vysvetlená,“ tvrdí Panuška. 

Ak sa neliečia, spôsobujú nepríjemné pocity, aj závažnejšie ochorenia: chronickú žilovú nedostatočnosť, zápal žíl, trombózu (vznik krvných zrazenín), vredy predkolenia.

Kŕčové žily sa častokrát objavia aj u mladých ľudí. Netreba ich zanedbávať. „Nezriedka aj u mladých ľudí môžu byť neliečené varixy zdrojom dlhoročného utrpenia, chorobnosti až invalidity,“ uvádza nemocnica v tlačovej správe.

Varixy je dôležité liečiť už od prvých príznakov:

  • pocit ťažkých nôh,  tŕpnutie, pálenie
  • nočné kŕče
  • opuchy nôh, bolesť
  • zmeny na koži – tmavé zafarbenie, ekzém, vredy
  • viditeľné kŕčové žily

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor