MENU
novinky-a-odbornici

Kŕčové žily nepodceňujte! Koledujete si o vážne problémy

Objavuje sa u vás pocit ťažkých nôh, pálenie či nočné kŕče?
Novinky a odborníci

Kŕčové žily nepodceňujte! Koledujete si o vážne problémy

Objavili sa vám na nohách nepekné metličky? Ich liečbu neodkladajte! Neliečené varixy sa vám v budúcnosti môžu postarať o ťažké zdravotné komplikácie.

Kŕčové žily nie sú iba kozmetický problém, ich neliečenie môže spôsobiť vážne komplikácie. Toto ochorenie postihuje ženy štyrikrát častejšie ako mužov. „Príčinou môžu byť hormonálne zmeny v tehotenstve, dlhodobé sedenie alebo naopak státie, obezita či dedičné faktory ako poruchy väziva alebo oslabené cievne steny," vysvetľuje Dalibor Panuška z ambulancie cievnej chirurgie v Nemocnici Zvolen.

Kŕčové žily, teda varixy, sú v nej častou diagnózou. Mali by byť správne sledované, liečené konzervatívne a prípadne v správny čas aj operované, napriek tomu, že celosvetovo až u 60 % operovaných pacientov sa tento problém objaví znova.

„Z týchto prípadov je len asi 3-6 % spôsobených nesprávnou liečbou. Ostatné recidívy sú z toho dôvodu, že chronická žilová nedostatočnosť je stále nie celkom medicínsky pochopená a vysvetlená,“ tvrdí Panuška. 

Ak sa neliečia, spôsobujú nepríjemné pocity, aj závažnejšie ochorenia: chronickú žilovú nedostatočnosť, zápal žíl, trombózu (vznik krvných zrazenín), vredy predkolenia.

Kŕčové žily sa častokrát objavia aj u mladých ľudí. Netreba ich zanedbávať. „Nezriedka aj u mladých ľudí môžu byť neliečené varixy zdrojom dlhoročného utrpenia, chorobnosti až invalidity,“ uvádza nemocnica v tlačovej správe.

Varixy je dôležité liečiť už od prvých príznakov:

  • pocit ťažkých nôh,  tŕpnutie, pálenie
  • nočné kŕče
  • opuchy nôh, bolesť
  • zmeny na koži – tmavé zafarbenie, ekzém, vredy
  • viditeľné kŕčové žily

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor