MENU
Novinky a odborníci

Lekár: Vložky nie sú dobrým riešením inkontinencie

Priveľa záťaže - dieťa aj fitko

Často sa stretávame so ženami, ktoré trpia únikom moču či určitým diskomfortom v oblasti panvového dna celé roky. Od pôrodu majú bolestivý pohlavný styk v oblasti jazvy, nemajú orgazmus, nedokážu vôľou ovládať svaly panvového dna. Náš nález mnohokrát pripomína obdobie šestonedelia. Telo ženy má po pôrode obrovskú hojacu schopnosť, avšak aj tá má svoje limity. A to hlavne dnes, keď stúpa vek rodičiek, kedy veľa sedíme a kompenzujeme si to náročnými tréningami, pri ktorých sa zvyšuje tlak na panvové dno. Ak žena priskoro ‚nabalí‘ na seba okrem záťaže zo starostlivosti o dieťatko - dvíhanie, nosenie, hojdanie - aj šport, pri ktorom dochádza k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku, môže si tým ublížiť a vznik stresovej inkontinencie či poklesu orgánov ešte podporiť,“ objasňuje fyzioterapeutka, prečo nechcené cvrknutie trápi neraz aj mladšie ženy.

Zbytočné cviky podľa letáčika

K stresovej inkontinencii dochádza, keď poklesom alebo oslabením panvového dna dôjde k tomu, že močový zvierač sa nachádza v anatomicky nesprávnej polohe. Je poklesnutý mimo brušný lis, ktorý mu má pri správnej polohe pri náhlom zvýšení vnútrobrušného tlaku pomáhať. A tak dôjde k úniku moču,“ objasňuje dianie „tam dolu“ doktor Böhmer. Nakoľko je problém vážny a ako ho čo najlepšie vyriešiť, môže odhaliť špecializované vyšetrenie. Je však málo pravdepodobné, že si dokážete inkontinenciu „vyliečiť“ napríklad tým, že sa budete pri sedení v kancelárii alebo pri čakaní na autobus snažiť zatínať svaly panvového dna. Rôzne zjednodušené rady odporúčajú práve túto nie veľmi účinnú metódu.Mnohé ženy nevedia navnímať túto oblasť. Často v domnienke, že posilňujú svaly panvového dna, cvičia svojpomocne celé roky a je pre ne šokujúcim zistením, že cvičili všetko možné, len nie svaly panvového dna,“ vraví fyzioterapeutka. Príliš neodporúča cvičiť ani podľa rôznych letákov, či všeobecných cvičebných programov. Efektívna pomoc je podľa nej stanovená vždy na základe individuálneho vyšetrenia.

SPÄŤ
2/5
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor